in

Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Cilt bakım hedefleri söz konusu olduğunda sağlıklı, ışıldayan bir cilde sahip olabilmek esastır. Aşağıda güzel bir cilde sahip olmak için yapmanız gerekenler sıralanmıştır.

Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

1. Günlük olarak güvenli, mineral bazlı bir güneş kremi kullanın.

Düzenli ve günlük olarak temiz, mineral bazlı bir SPF uygulanmalıdır. Ultraviyole radyasyon tartışmasız kanserojen etkiler gösterir. Cildinizi korumak için, SPF 30 veya daha yüksek bir mineral bazlı güneş kremi (çinko oksit veya titanyum dioksit gibi aktif bileşenleri arayın) ve her sabah cilt bakım rutininizde son adım olarak kullanmanızı önerir. Mineral güneş koruyucu fiziksel bir bariyer olduğundan, makyajdan önceki son adım olarak uygulanmalıdır: Sonra uygulamaya çalıştığınız cilt bakım aktifleri nüfuz etmez.

2. Kolajen takviyeleri deneyin

Vücudunuzdaki ve cildinizdeki en bol protein kollajendir ve maalesef yaşlandıkça bu temel proteinin doğal rezervlerimiz tükenir. Kollajen takviyeleri amino asitler bakımından zengindir ve saç, cilt ve tırnak sağlığını destekler. Vücut tarafından emilen hidrolize kollajen peptitleri ciltteki hücresel yenilenme sürecini destekleyebilir, hücrede vücutta kollajen ve elastini yapan fibroblastları uyarır, böylece sağlıklı, parlak, sıkı bir cilt yaratır.

3. Pul pul dökülün.

Sert bir ovma veya kumaş kullanımı tavsiye edilmez. Cildin pul pul dökülmesi ışıldayan bir cilt için en iyi ipuçlarından biri olarak gösterilir. Yüzeydeki ölü deri hücrelerini temizleyen ve tahriş edici olmayan bir asit temizleyici veya tonerle günlük olarak hafif pul pul dökülme, ışıldayan bir cilde kavuşmayı kolaylaştıracaktır. Ölü cilt hücrelerinin dış katmanının çıkarılması cilt dokusunun pürüzsüzleşmesine, cilt bakım ürünlerinin emilim oranının artmasına ve cildinizin aydınlatılmasına yardımcı olacaktır.

4. Bağırsağınıza dikkat edin.

Araştırmalar, altta yatan bağırsak sağlığı sorunlarının ciltte sivilce ile egzama arasında birçok şekilde ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Genel bağırsak sağlığı nüanslı ve karmaşıktır ve herkesin kendine özgü bağırsak florasına nasıl bakacağını ve besleneceğini öğrenmek için zaman ayırması önemlidir (bu yüzden birçok nedenden dolayı). Bununla birlikte, bu makalenin amacı için genel bir kılavuz: Bağırsağınıza zarar verecek her şey (şeker, işlenmiş gıda) cildinize de zarar verebilir. Ayrıca, açık bir cilt istiyorsanız, bağırsağınızı neden iyileştirmeniz gerektiğine bakın .

5. Beslenmenize sağlıklı yağları dahil edin.

Fındık, keten tohumu ve avokado gibi besinlerde bulunan sağlıklı yağlar, vücudunuzun sağlıklı ve güçlü hücre zarları yapma yeteneğini yenilemeye yardımcı olabilir, bu da cilt bariyerini kuvetlendirerek çevresel hasara karşı koruma sağlayabilir. Yeterli sağlıklı yağların yememesinin cildin ve saçın kurumasına neden olabileceğini ve diyette bu yağların arttırılmasının aşırı kuruluk ile karakterize edilen bazı cilt koşullarında yardımcı olabileceğini. Parlayan ciltler için bilinmesi gereken diğer sağlıklı yağlı yiyecekler arasında somon, chia tohumu, zeytinyağı ve tam yumurta bulunur.

6. Cildinizin mikrobiyomunu dengede tutun.

Bağırsak gibi, sağlıklı, dengeli bir cilt mikrobiyomu, sağlıklı ve dengeli bir cildi korumak için gereklidir. Bu mikroskobik bakteriler cildi nemlendirir ve esnek tutar, serbest radikallerle savaşır, enfeksiyonu giderir ve hatta zararlı UV ışınlarına karşı korur. Cildin mikrobiyomunu oluşturan uçucu yağları ve bakterileri yok edebilecek sert sabun ve ovmalardan kaçınarak kontrolünüzü elinizde tutun. Kapak tarafında, ön ve probiyotik içerenler gibi cilt mikrobiyomunu artırmak için özel olarak formüle edilen cilt bakım ürünlerini kullanın (burada sağlıklı bir cilt mikrobiyomunu desteklemek için en iyi ürünler listemiz.

7. Cilt bakım ürünlerini banyo yaptıktan hemen sonra uygulayın.

Sağlıklı cildin belki de en temel bileşenlerinden biri nemdir. Kaliteli bir cilt bakım rutinine ek olarak, ürünlerinizi uyguladığınız zamanlama nem tutma özelliğini etkileyebilir. Duştan çıktıktan hemen sonra cilde bakım yapmak gerekir. Yıkandıktan sonra günlük olarak cilde nemlendirici uygulamak önemlidir ve nemi cilde hapseder.

8. Yüz masajı rutininiz olsun.

Sadece zevkli hissetmekle kalmaz, aynı zamanda yüz masajı gerginliği azaltabilir ve dolaşımı artırabilir, böylece cilt hücrelerini sağlıklı tutmaya ve lenfatik drenaja yardımcı olur. Günlük yüz gua sha rutini uygulayın veya yeşim silindiri kullanın. Günde sadece birkaç dakika sürer ve yüz sonrası masaj parıltısı (yukarıda belirtilen dolaşımın izniyle) buna değecektir.

9. Antioksidan açısından zengin yiyecekler yiyin.

Koyu, yeşil yapraklı meyveler ve meyveler. Gerçekten de, meyve ve sebzeler en iyi antioksidan kaynakları olarak kabul edilir. Diyetinize dahil etmek için antioksidan dolu bazı yiyecekler arasında yaban mersini, lahana, ıspanak ve – bonus – bitter çikolata bulunur.

10. Aktif olun.

Egzersiz , vücuttaki kan akışını arttırır , böylece cilde hayati oksijen, besin maddeleri ve mineraller getirir. Sonuç: Çalışma dışarı daha parlak, potansiyel satışları, cildi daha iyi görünümlü.

11. C vitamini kullanın.

Parlayan ciltler için en iyi topikal bileşenlerden biri, sade ve basit, tonu eşitlemek ve parlatmak için tüm cilt tiplerinde çalışan C vitamini. Bu iddiaları desteklemek için yapılan araştırma sağlam ve geniş: C vitamini hiperpigmentasyonu azaltabilir , çevresel saldırganlara karşı koruyabilir, cilt tonunu aydınlatabilir ve kollajen ve elastin üretimini teşvik edebilir.

12. Sivilceleri patlatmayın.

Genel bir kural olarak, ürünleri cilde uygulandıktan sonra (büyük olasılıkla kirli) ellerinizi yüzünüzden uzak tutun. Cildi ya da sivilceleri sıkmak, yaralanmalar veya sadece kaşıntılı bölgeler – sorunun kötüleşmesine neden olur ve sonuçta enfeksiyon ve yara izlerine neden olabilir.

13. Cildinizi susuz bırakmayın.

Bu bir efsane değildir: Genel cilt sağlığı için yeterince su içmek çok önemlidir. Yeterince sutüketmek cildi nemli ve sağlıklı tutar ve ışıldamasını sağlar. Bu, yeterince H20 içmenin diğer tüm sonsuz faydalarından bahsetmiyor. Günde sekiz 8 bardak genel kılavuz olsa da, su alımı tek bedene uygun değildir, bu yüzden vücudunuzun neye ihtiyacı olduğunu dinleyin.

14. Retinoid veya retinol kullanın.

Gerek cildiniz tezgah üstü retinoller veya retinoidlerle daha iyi olsa, bu bileşen sağlıklı, parlayan cildi teşvik etmek için listenin en üstünde yer alır. Birincisi, aslında güneşten ve çevreden gelen DNA hasarını onarır ve prekanseröz cilt lezyonlarına karşı koruyucu bile olabilir.

Retinollerin size uygun olmadığına karar verirseniz – hangi nedenle olursa olsun – aynı sonuçları veren doğal bir alternatif olan bakuchoil gibi retinol alternatifi düşünün.

15. Düzenli yüz bakımı yaptırın.

Biliyoruz, biliyoruz – bu her zaman mümkün değildir. Ancak bütçenize uygunsa, düzenli yüz bakımı yaptırmak sağlıklı, parlak bir cilde kavuşmanın en iyi yollarından biridir. İdeal olarak, cilt hücrelerinizin doğal yenilenme döngüsü ile zaman içinde düşen ayda bir yüz hedefleyin.

16. Zarar verici gıdalardan kaçının.

Ne olduklarını zaten biliyorsunuz: paketlenmiş, işlenmiş ve şekeri yüksek gıdalar ve süt ürünleri. Fazla şeker, süt ürünleri ve işlenmiş gıdalar cilt iltihabına neden olabilir, kızarıklıklara ve kırılmalara neden olabilir. Sadece bu faydasız gıdalardan birini ortadan kaldırmayı taahhüt ediyorsanız, son araştırmalar yüksek şekerli gıdalar ve akne ile genel baştan aşağı iltihaplanma arasındaki bağlantıyı doğruladığı için işlenmiş şeker yapın .

17. Sigara içmeyin.

Açık ama pek çok nedenden ötürü, yeniden düzenlemeye değer: Sigara içmenin vücudunuz üzerinde baştan ayağa zararlı etkileri vardır – cilt dahil. Parıltı söz konusu olduğunda, “sigara içmek cilde oksijen verilmesini kısıtlar, zararlı serbest radikallerin birikmesini arttırır ve bazı cilt kanseri riskini arttırır.

18. Yüz maskesi kullanın.

Bizim düşüncemize göre, yüz maskeleri zaman zaman kullanılacak ekstralar olarak görülmemelidir. Düzenli olarak uygulamalısınız. Parıltıyı en üst düzeye çıkarmak için, hyaluronik asit, sodyum hyaluronat ve E vitamini gibi yüz maskesi bileşenlerini nemlendirmeyi seçin .

19. Cilt bariyerinizi güçlendirin.

Kaşıntılı, pul pul, kuru cilt? Cilt bariyeriniz tehlikeye girmiş olabilir. Cilt bariyerinin temel bir bileşeni olan Seramidlerle formüle edilmiş nemlendiriciler ve temizleyiciler kullanılarak güçlendirin.

20. İyi uyuyun.

Uykuyu önceliklendirmek için bir başka önemli neden: Yetersiz veya rahatsız uyku cildinize zarar verebilir. Araştırmalar, düşük uyku kalitesinin cilt yaşlanması belirtilerine (ince çizgiler ve kırışıklıklar) ve zayıflamış cilt bariyeri işlevine katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Suda olduğu gibi, sekiz saat uyku için standart başparmak kuralıdır, ancak her zaman vücudunuzu dinleyin.

21. Nikotinamid ribozidi kullanın.

Teknik olarak nikotinamid ribozit (NR) olarak adlandırılan bu molekül, içte ve dışta hücresel sağlık ve işlevi onarmak ve onarmak için çalışır.  Vücutta, bu B3 vitamini formu koenzim NAD’ye dönüşür. Diğer birçok iyi şey gibi (kollajen, elastin, hyaluronik asit – adını siz koyun), NAD + seviyelerimiz yaşla birlikte doğal olarak düşer, bu yüzden kaybolanların yerini almak bir dizi fayda sağlar.

22. Makyajınızı ve makyaj malzemelerinizi temiz tutun.

Makyaj fırçaları, çantalar ve süngerler temel olarak bakterilerin, ölü cilt hücrelerinin, yağın ve kirin çoğalması için üreme zeminleridir – hepsi parlayan cilt arayışınızı ciddi şekilde engelleyebilir. Yani, şeyleri sıhhi tut! Senin temizleyin makyaj malzemelerimi ideal olarak her hafta düzenli.

23. Ilık su kullanın.

En yaygın yüz yıkama hatalarından biri : yanlış su sıcaklığının kullanılması. Cildinizi (ve saçlarınızı) çok sıcak suyla durulamak cildinizi doğal yağlardan arındırır, bu da cildi kurutabilir ve tehlikeye atılmış bir bariyere yol açabilir. Çok soğuk su işi yapmaz ve cildinizde kir ve makyaj bırakabilir. Bu yüzden temizlik söz konusu olduğunda, ılık olan su sıcaklıklarına sadık kalın.

24. Stresi en aza indirin.

Söylemesi kolay, biliyoruz, ancak kronik stres duyguları cildinize ciddi zarar verebilir ve hatta egzama ve sedef hastalığı gibi bir dizi sorunu tetikleyebilir. Sizin için nasıl görünse de uygun bir öz bakım rutini yürütmek için daha fazla neden (yüz maskeleri, yüz bakımı, egzersiz ve güzellik uykusu için zaman yapmak gibi birkaç ipucu önerebiliriz).

25. Nemlendirici kullanın.

Daha fazlasını söylememize gerek var mı? Cildi nemlendirmek, parlayan bir cilde giden en hızlı biletlerden biridir. Doğal olarak yağlı bir cildiniz olsa bile günlük nemlendiriciyi gözden kaçırmayın ve hidratladığı kanıtlanmış bileşenlere (peptitler , elektrolitler ve seramidler gibi) yatırım yapın.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya ilaç kullanıyorsanız, bir takviye rutinine başlamadan önce doktorunuza danışın. Hangi takviyelerin sizin için doğru olduğunu düşünürken bir sağlık uzmanına danışmak her zaman en uygunudur.

Kaynak: https://www.mindbodygreen.com/0-8355/15-natural-ways-to-maintain-beautiful-youthful-skin.html

Written by admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir