in

Ağda Yanığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir: 6 Adımda Yanığa Müdahale Edin

Ağda yanığına ne iyi gelir, nasıl geçer

Evde ağda yapmak, yüzdeki, bacaklardaki, bikini bölgesindeki ve koltuk altlarındaki tüyleri hızlı ve etkili bir şekilde almak isteyenler için cazip bir seçenektir .

Tıraş veya tüy dökücü kremlerin aksine, ağda tüyleri kökünden almaktadır. Tüylerin yeniden çıkması daha uzun sürer ve diğer seçeneklere göre daha kalıcı bir çözümdür. Ancak nihayetinde tüyler tekrar uzayacaktır.

Acı verici bir işlem olabilmesi ve ayrıca cildi yakma potansiyeli gibi ağda yapmanın bazı yan etkileri de vardır. Ağda yanığı genellikle balmumunun ısıtıldığında ısının eşit olarak dağılmaması nedeniyle olur.

Yapılan bir araştırma göstermiştir ki, evde ağda yapmaya çalışanların %38’i en çok sağ ellerinde olmak üzere ciltlerinde yanık problemi yaşamışlardır.

Bu yazımızda, ağda yanığı nasıl geçer, ne iyi gelir, kaç günde iyileşir, evde neler yapılabilir ve ilk etapta yanıkların oluşmasını önlemek için hangi adımları atmamız gerektiği üzerinde duracağız.

Ağda Yanığına Ne İyi Gelir?

İyileşme sürecinin başlamasına yardımcı olması bakımından ağda yanığına iyi gelen aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Yanığı hemen 20 dakika boyunca soğuk suda tutun.
 2. Bölgeyi hafif bir sabunla yıkayın, hala acı varsa bölgeye soğuk kompres uygulayın. Cildinize doğrudan buz uygulamayın.
 3. Antibakteriyel bir merhem sürün (örn; Neosporin veya Bacitracin gibi) ve yanığı yara bandı veya gazlı bezle kapatın.
 4. Aloe vera uygulayın. Aloe vera yanıkları hafifletebilir ve hassasiyet ve yanma hissini azaltabilir. Araştırmalar, aloe veranın hafif yanıkların iyileşmesine yardımcı olabildiğini göstermektedir. Aloe vera bulunmuyorsa yanıklar için bal da işe yarayabilmektedir.
 5. Yanık iyileşirken antibiyotik merhem kullanımına devam edin.
 6. Anti-inflamatuar ağrı kesici alın (Örn; Tylenol).

Yanık olan bölgede sızıntı varsa ya da iyileşiyor gibi görünmüyorsa doktorunuzu arayın.

Ağda Yanığı Nasıl Geçer, Kaç Günde İyileşir?

ciltteki ağda yanığı kaç günde geçer

Ağda sonrası hemen önlem alırsanız ağda yanığı daha çabuk iyileşecektir. Genellikle birinci veya ikinci derece yanıklar 2-3 haftada iyileşir.

Ağda yanığı iyileşirken gazlı bezle sarmak ve merhem uygulamaya devam etmek oldukça faydalıdır.

Yanık bölgesindeki kabukları soymayın. Kabukları çıkarmak iyileşme sürecini geciktirebilir ve yara izini daha da kötüleştirebilir. Özellikle güneşteyken yanığın kapalı olmasına dikkat edin.

Yanık üzerinde buz veya yağ ürünleri ve hatta hindistancevizi yağı bile kullanmayın. Bunlar ağda yanığını daha da kötüleştirebilir.

Ağda Yanığını Önleme

İyi haber şu ki, evde ağda yapmadan önce cildi ağdaya hazırlayarak yanık oluşma riskini azaltabilecek yöntemler vardır.

Mikrodalgada ağda aşırı ve eşit olmayacak şekilde ısınabilir. Yani balmumunun üst kısmı normal görünürken içerideki kısmı çok sıcak olabilir.

Ağda kabını mikrodalgaya dayanıklı bir tabağa koyun ve fırın eldiveni kullanarak çıkartın.

Tüyleri almak için şeritlerle kullanılan yumuşak ağda kadar ısınmadığından sert ağda biraz daha güvenli olabilir.

Ağdayı öncelikle daha kalın deriye sahip bir alanda (uyluk veya kol gibi ) test etmek iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde diğer yerlere uygulamadan önce ağdanın ne kadar sıcak olduğunu anlayabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda ağda yapmaktan kaçının:

 • güneş yanığı varsa
 • yara varsa
 • yüzünüzde retinoid kullandıysanız veya kimyasal peeling yaptıysanız

Ne zaman profesyonel bir destek almalı?

Evde ağda yapma konusunda emin olamıyorsanız, güvenilir bir yerde yaptırmak her zaman iyi bir fikirdir. Ağda yapmak istediğiniz bölgeye kendi başınıza ulaşmakta zorlanıyorsanız, işi profesyonellere bırakın.

Göze çok yakın oldukları için kaşlara da ağda profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Bikini bölgenize evde ağda yapabilirsiniz, ancak, tam bir Brezilya ağdası yapmaktan kaçının, çünkü yanıklar çok zarar verebilir. Yapılan bir araştırma göstermiştir ki, kişisel bakım söz konusu olduğunda kasık bölgesi yüksek yaralanma oranına sahiptir.

Ne zaman doktora görünmeli

Çoğu ağda yanığı zaman içerisinde ve uygun bakımla kendi kendine iyileşir. Bununla beraber aşağıdaki sorunlardan herhangi biri olursa bir doktora görünün:

 • Yanıktan sarı irin sızması
 • Sürekli ağrı, kızarıklık ve tahriş
 • Yanık 2 hafta içerisinde geçmez ise
 • Baş ağrısı, mide bulantısı veya kusma yaşarsınız

Sıkça sorulan sorular

Dudak üstü ağda yanığı nasıl geçer?

Yüz yanıkları oldukça sık görülen bir problemdir. Çünkü cilt özellikle kaş çevresinde ve üst dudak bölgesinde daha hassastır. Kaş ve üst dudak ağda yanıkları için, yukarıda listelenen adımların aynısını izlemek güvenli olacaktır. Retinoid veya asit içeren cilt bakım ürünlerini kullanmaktan kaçının, çünkü bu ürünler ciltteki tahrişi şiddetlendirebilir ve iyileşme süresini uzatabilir.

Güneş yanığı ve yaralarınız varsa veya retinoidler veya kimyasal peeling kullanıyorsanız ağda yapmaktan kaçının.

Ağda yanığı kaç günde geçer?

 • 1.ve 2. derece ağda yanıkları 2-3 hafta içerisinde iyileşir.

Ağda yanığı iz bırakır mı?

 • Ağda kazalarından sonra ciltte oluşan hasar, düzgün bir şekilde ilgilenilmezse kalıcı bir iz bile bırakabilir.

Koltuk altı ağda yanığı nasıl geçer?

Koltuk altına ağda yapmanın diğer bölgelerde olduğu gibi yanık riski bulunmaktadır. Çok deneyimli değilseniz ve evde ağda yapıyorsanız biraz yanma yaşama ihtimaliniz vardır. Koltuk altındaki ağda yanığını iyileştirmek için etkilenen bölgeye birkaç dakika buz torbası uygulayın ve deodorant sıkmayın.

Sonuç;

Evde ağda yapmanın kolaylığı ve mahremiyeti birçok insanın hoşuna gider. Ancak bu işlem bazen tehlikeli de olabilir. Özellikle mikrodalgada ısıtılması gereken tür olan ağda, aşırı derecede ısınabilir ve özellikle ellerde olmak üzere sıklıkla ciltte yanıkların oluşmasına neden olabilir.

Ağda yanığı problemi yaşarsanız, etkilenen bölgeyi en az 20 dakika soğuk su altında tutun ve ardından antibiyotik merhem sürün ve bandajlayın.

Ağda yanığı iyileşirken yara kabuğunu koparmamaya çalışın ve iyileşmediğini veya yanıklardan sızıntı olduğunu fark ederseniz, bir doktora görünün.

Yanıkların oluşmasını engellemek için, ağdayı mikrodalgadan fırın eldiveni ile çıkarın ve bol miktarda uygulamadan önce cildin küçük bir bölümünde test edin.

Kaynaklar;

 • https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/waxing-burn
 • https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/underarm-waxing

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kafa Derisinde Kan Dolaşımını Hızlandırmak

Saç Derisinde Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin 10 Etkili Yöntem

saçı uzatan ve gürleştiren yağlar

Saça İyi Gelen Yağlar: Saçları Uzatan ve Gürleştiren 12 Doğal Yağ