in

Alındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir | Ne İyi Gelir?

alın kırışıklığı nasıl gider

Alındaki çizgilerden kurtulmak için öncelikle yaşam tarzında değişiklikler yapmak ve kullanılan kozmetik ürünlere dikkat etmek gerekir.

Yaşlanma ve kırışıklıklar

Alın neden kırışır? Sürekli olarak kaş çatmak yaşlandıkça alın çevresinde kırışıklıklara neden olabilir. Bununla beraber yaşlanma, ciltteki elastikiyet kaybı, güneşe maruz kalma ve genetik faktörler de alındaki kırışıklıklara neden olabilmektedir.

Yaşam tarzınızda bazı değişiklikler yaparak ve kozmetik ürünler kullanarak alın kırışıklıklarının belirginliğini azaltabilirsiniz.

Alın kırışıklıklarına ne iyi gelir, alın kırışıklığı nasıl gider daha yakından bakalım.

Alın kırışıklıklarını azaltmak için 5 yaşam tarzı değişikliği

Alındaki çizgileri gidermek için yaşam tarzı değişikleri

Yaşam tarzının cilt sağlığı ve kırışıklıkların oluşması üzerinde muazzam bir etkisi vardır. Cildinizi pürüzsüz tutmak ve erken yaşlanmayı önlemeye yardımcı olmak için aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Güneşe dikkat edin

Güneşin ultraviyole ışınlarına uzun süreli maruz kalmak, erken yaşlanmaya ve kırışıklıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunur. Güneş kremleri ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre, günlük olarak SPF yani güneş koruma faktörü 15 veya daha yüksek güneş kremi kullanmak cildin yaşlanmasını yavaşlatmakta ve siyah noktalar ve kırışıklıkların ortaya çıkma riskini azaltmaktadır.

2. Stresle mücadele edin

Endişelenmek kaşların kırışmasına ve bu da alın kırışıklıklarına neden olur. Stresten tamamen kurtulmak zordur, ancak kontrol altında tutmak önemlidir. Stresle mücadele etmeye yardımcı olması için aşağıdakileri deneyin.

 • meditasyon
 • yoga yapmak
 • diyafragmatik nefes alma
 • aromaterapi
 • sağlıklı beslenme
 • yeterli uyku
 • terapistle görüşmek
 • günlük tutma
 • her gün egzersiz yapmak

3. Susuz kalmayın

Kuru cilt, kırışıklıkların daha belirgin görünmesine neden olur. İyi nemlendirilmiş bir cilt, alın kırışıklıklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Yeteri kadar sıvı tüketmek önemlidir. Ayrıca egzersiz yaptığınızda veya güneşte fazla zaman geçirdiğinizde normalden daha fazla su içmeniz gerekir.

4. Dengeli beslenin

Kırışıklıklar söz konusu olduğunda, “ne yersen osundur” ya da “yediğin şeysindir” sözü doğrudur. 2007 yılında diyet ile ilgili yapılan bir araştırmaya göre beslenme şekli, cilt yaşlanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Araştırmacılar, yüksek C vitamini ve linolenik asit (bir omega-3 yağ asidi) alımının, orta yaşlı Amerikan kadınlarda cilt kuruması riskini azalttığını buldular. C vitamini ayrıca “buruşuk” görünme riskinin daha düşük olmasıyla da bağlantılıdır. Yağ ve karbonhidrat oranı yüksek olan bir diyet, kırışıklık ve cilt atrofisi riskini artırmaktadır.

5. Sigarayı bırakın

Akciğer kanseri, amfizem ve kalp hastalığı riskinin artması sigarayı bırakmanız için yeterli değilse, belki de erken yaşlanma ve kırışıklıklar düşüncesi sigarayı bırakmanızı sağlayabilir.

Sigara içmek erken yaşlanmanın ve kırışıklıkların ana nedenidir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, tütün dumanındaki kimyasallar kolajen üretimini azaltır ve cildin esnekliğine zarar verir, bu da erken yaşlanmaya ve ciltte ve alında kırışıklıkların oluşmasına neden olur.

Alın çizgilerini azaltan 4 kozmetik ürün ve krem

alın cizgilerini azaltan krem ve ürünler

Birçok kozmetik markası, kırışıklıklardan kurtulmak için sihirli bir değneğe sahip olduklarını iddia etmektedirler. Esasında pek çoğu da işe yaramaz. Ancak bazı güzellik ürünleri alın kırışıklıklarını azalmaya yardımcı olabilir. Bu ürünler şunlardır.

1. Retinol içeren ürünler

Alın kırışıklıkları için krem arayışındaysanız, retinol iyi bir çözüm olabilir. Retinol, tretinoin olarak bilinen A vitamini yan ürününün daha hafif bir şeklidir. Tretinoin, sivilce ve kırışıklıkları tedavi etmek için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylanmıştır. Retinol krem ya da retinol içeren ürünler, cilt hücresi döngüsünü güçlendirir ve kolajen üretimini destekler. Bununla beraber retinol  güneş ışığında iyi dayanmaz. En iyi sonuçları elde etmek için retinol içeren ürünleri geceleri kullanın.

2. Glikolik asit içeren peeling ürünleri

Glikolik asit, cildin daha genç ve daha sağlıklı görünmesini sağlamak için cildin pul pul dökülerek eksfoliye olması amaçlı kullanılan bir alfa hidroksi asittir. Glikolik asit, birçok kimyasal peeling ürününde kullanılan ana bileşendir. Ayrıca reçetesiz satılan bazı peeling ürünlerinde de bulunmaktadır. Glikolik asit cildin güneşe karşı daha duyarlı olmasına neden olabilir, bu nedenle glikolik asit ürünlerini kullandıktan sonra güneş kremi kullandığınızdan emin olun.

3. Primer (makyaj bazı)

Boya astarının boyaya bir yüzey hazırlaması gibi, yüz primeri de cildinizi fondöten makyaj için hazırlar. Primer alın kırışıklıklarından kurtulmanızı sağlamaz, ancak onları daha az fark edilir hale getirmenin ucuz bir yoludur. Primer, toz, jel veya krem ​​formlarında olur. Kırışık cildi “pürüzsüzleştirir” ve fondötenin gün boyunca sabit kalmasına yardımcı olur.

4. Botoks

İğneler sizi korkutmuyorsa, alın çizgileriyle savaşmak için Botoks enjeksiyonlarını denemeyi düşünebilirsiniz. Botoks, botulinum toksininden yapılan bir ilaçtır. Belirli kaslara enjekte edildiğinde, onları geçici olarak felç eder, böylece bu kaslar kasılamazlar. Başka bir deyişle, kaşlarınızı çattığınızda alnınız doğal olarak kırışmaz. Yine de alınlardaki çizgiler için botoks enjeksiyonları uygulamak herkes için uygun değildir. Botoks, aşağıda sıralananlar gibi nadir yan etkilere neden olabilir.

 • enjeksiyon bölgesinde ağrı, şişme veya morarma
 • baş ağrısı
 • grip benzeri semptomlar
 • göz kuruluğu

Alın Kırışıklıkları Nasıl Geçer: Sonuç

Yaşlanmaya karşı süregelen savaşın yakın zamanda sona ermesi olası değildir. Bununla beraber alın kırışıklıklarını azaltan ürünler hakkında çok fazla bilimsel araştırma yoktur. Kanıtların çoğu bireysel görüşlere ve deneyimlere dayanmaktadır, bu nedenle tam anlamıyla güvenilir olmayabilirler.

Alın kırışıklıklarından tamamen kurtulmak zor olabilir, ancak kırışıklıkları daha az fark edilir yapmak için atabileceğiniz bazı adımlar vardır. Yaşlanmayı yavaşlatmanın ve kırışıklıkları önlemenin en iyi yolu sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemektir. Sağlıklı beslenmek, uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınmak, düzenli egzersiz yapmak ve stresle mücadele etmek, cildinizi ve vücudunuzun geri kalanını sağlıklı tutmanın en etkili yoludur.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/forehead-wrinkles

Written by Ciltguzellik

4 Comments

Leave a Reply

3 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Limon cildi beyazlatır mı

Cilt Beyazlatmak İçin Limon Suyu Nasıl Kullanılır

Kil maskesi yağı cilde nasıl uygulanır

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi: 8 Öneri ve 7 Yüze Uygulama Yöntemi