in

Aloe Vera Göz Çevresine Sürülür mü: 2 Yöntem

aloe vera jel göz altına sürülürmü

Aloe vera, asırlardır güneş yanığı ve diğer küçük yanıkları tedavi etmek için doğal bir ilaç olarak kullanılan özsuyu bol olan bir bitkidir. Uzun, kalın yapraklarının içindeki berrak özsuyu, enzimler, vitaminler, mineraller ve amino asitler bakımından zengin, jöle benzeri bir madde içerir.

Aloe veranın tahriş olmuş cildi rahatlatmaya ve iyileştirmeye yardımcı olması, bu mucize bitkiyi güzellik ve cilt bakım sektöründe popüler bir ürün haline getirmiştir. Günümüzde yüz maskeleri ve temizleyicilerinden tutun da vücut peeling kremlerinden ve losyonlara kadar pek çok üründe aloe vera bulunmaktadır.

Peki aloe verayı göz çevresinde kullanmanın faydaları var mıdır ve bunu yapmak güvenli midir? Kısa cevap evet. Bu makalede, bu faydaların ne olduğuna ve aloe veranın göz altı ve çevresinde güvenli bir şekilde nasıl kullanılacağına daha yakından bakılacaktır.

Aloe verayı göz çevresinde kullanmanın faydaları nelerdir?

Genellikle aloe vera göz altında ve göz çevresinde şu amaçlarla kullanılır:

 • hasarlı cildi iyileştirmeye veya onarmaya yardımcı olmak
 • şişlikleri hafifletmek
 • kurumuş veya pul pul olmuş cildi nemlendirmek
 • güneş yanığı olan cildi tedavi etmek
 • kızarıklığı veya tahrişi hafifletmek

Göz çevresi için aloe vera kullanımı

1. Cilt onarımına faydaları

Aloe veranın özellikleri ve işlevleri hakkında yapılan güvenilir araştırmalar, bu bitkinin besleyici bileşenler bakımından oldukça zengin olduğunu doğrulamıştır.

Aloe veranın içeriğinde çinko, potasyum, magnezyum ve selenyum gibi mineraller bulunur. Özellikle çinko ve selenyum antioksidan etkiler bakımından faydalar gösterir.

Antioksidanlar, ciltteki hasar görmüş hücreleri onarma yeteneğine sahip moleküllerdir. Aloe vera bu minerallerin yanı sıra antioksidan etkiye sahip olan A, C ve E vitaminlerini de içerir.

Aloe verada ayrıca folik asit, B-12 vitamini ve kolin bulunur. Bu vitaminler cildi güçlendirmeye ve ciltteki hasarı onarmaya ve kırışıklıkların belirginliğini azaltmaya yardımcı olabilir.

2. Cilt enflamasyonuna faydaları

Cilde topikal olarak uygulandığında aloa veranın içeriğinde bulunan enzimler ve yağ asitleri iltihabı azaltma ve iyileştirme yeteneğine sahip olabilir.

Aloe vera amino asitler bakımından da zengindir, bunların arasında yer alan salisilik asit sivilce ve küçük cilt yaralarını iyileştirmeye ve azaltmaya yardımcı olabilecek anti-inflamatuar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde aynı zamanda güneş yanığının neden olduğu acı-ağrı ve kızarıklığı da azaltabilir .

3. Cilt nemlendirici özellikleri

Bolca sahip olduğu su ve enzim içeriğiyle aloe vera cildi nemlendirmeye, kaşıntıyı azaltmaya ve cildin pul pul dökülmesini önlemeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda aloe vera soğuk havaların sebep olduğu cilt kurumasını önlemeye de yardımcı olabilir.

Bununla birlikte aloe vera hassas cilt temizleyicileri gibi yağlı cildi temizlemeye yardımcı olur.

4. Antifungal özellikleri

Araştırmalar, aloe verada bulunan antifungal özelliklerin bazı cilt rahatsızlıklarını gidermede yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yüzünüzde veya göz altında ve çevresindeki cildinizde kuruluk ve kaşıntı problemi yaşıyorsanız, aloe vera cildinizi rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Aloe Vera Göz Çevresinde Nasıl kullanılır?

Göz çevresi ve göz altı için aloe vera jel

Taze bir aloe vera yaprağı kullanılıyorsa, yaprağın dış kenarları kesilir ve üst tabakası soyularak yaprağın içinden dışarı akan sarı öz göz altına ve çevresine uygulanır ve ardından yıkanarak temizlenir.

Kimilerince dış katmanı kesmeden önce yaprağı bölümlere ayırmak daha kolay olabilir. Bunu yapmanın tek bir doğru yol yoktur, bu nedenle herkes kendi için kolay ve güvenli bir yöntem bulabilir.

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), aloe vera kullanımı ile ilgili bir düzenleme yapmamıştır. Bu, aloe vera kullanımı için tıp uzmanlarının henüz standart talimatlar oluşturmadıkları anlamına gelmektedir. Sonuç olarak, bitkinin nasıl kullanılacağına ilişkin talimatlar değişebilmektedir.

1. Göz çevresindeki güneş yanığı, iltihaplanma, kızarıklık veya kuruluğu tedavi etmek için:

 • Yüz hafif bir temizleyici ve su ile nazik bir şekilde yıkanır.
 • Cilt kurulanır ve az miktarda aloe vera jelini cildin etkilenen bölgesine ince bir tabaka halinde hafifçe sürülür.
 • Aloe verayı cilde bastırarak ve ovarak sürmekten (losyon gibi) kaçının ve jeli gözlere çok yaklaştırmaktan kaçınılmalıdır.
 • Jel 10 ila 15 dakika sonra yıkanır.
 • Aloe vera güneş yanığı, ciltteki iltihaplanma veya kuruluk tedavisi için günde 3 defaya kadar kullanabilir.
 • Aloe verayı çok sık kullanmak cildi kurutabilir, bu yüzden ciltte kuruluk fark edilirse daha seyrek kullanılmalıdır.

2. Nemlendirici olarak kullanmak için:

 • Yüz su ve hafif bir temizleyici ile yıkanır.
 • Cilt kuruduktan sonra, aloe vera göz altına ve etrafına ince bir tabaka halinde uygulanır. Kuruluk veya kırışıklıkların görüldüğü bölgelere odaklanabilir ya da aloe verayı tüm yüzünüzde kullanabilirsiniz.
 • Nemlendirici olarak kullanılıyorsa, aloe vera jeli cildin emmesi için ciltte bırakılabilir.
 • Cildin aloe veraya nasıl tepki vereceğinden emin olunamıyorsa, yavaşça kullanılmaya başlanmalıdır. Genelde kullanılan nemlendirici haftada bir aloe vera ile değiştirilebilir ve ardından sonuçlar iyi olursa kullanım artırılabilir.

Aloe vera göz kuruluğunu gidermeye yardımcı olabilir mi?

2012 tarihli seyreltilmiş aloe vera özünün insan kornea hücreleri üzerindeki etkilerini araştıran bir çalışmadan elde edilen veriler, aloe veranın göz iltihabını ve kuruluğunu azaltmaya yardımcı olabilecek özelliklerini ortaya koymuştur.

Yine aynı araştırmada, daha önce hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda elde edilen bulguları desteklemiş, düşük seyrelti oranlarında uygulanan aloe vera özünün insan göz hücrelerine bir zarar vermediği gözlenmiştir.

Aloe vera jelinin göze direkt olarak uygulanmaması gerektiği vurgulanırken, böyle bir durum gözde yanma, şişme, iltihap vb. yan etkilere yol açar.

Veriler aloe vera özlü göz damlalarının piyasalara sürülmesi için daha pek çok araştırma yapılması gerektiğini göstermektedir. Şimdilik aloe veranın cilde uygulanması önerilmekte ve direkt göze teması tavsiye edilmemektedir.

Bu bulgular ışığında kızarıklığı ve şişliği azaltmak amacıyla aloe vera jelini göz çevresine ve göz kapaklarına uygulamak uygundur fakat gözle temas olasılığını minimumda tutmak için mümkün olduğunca göz ile mesafeli ve az miktarda uygulanmalıdır.

Aloe vera nerede bulunur?

Ülkemiz iklim şartlarında hemen her yerde aloe vera yetiştirmek mümkündür. Ayrıca kimi aktarlarda yaprakları bulunabilir.

Jelin taze ve saf olmasının en garanti yolu yapraklardan taze olarak çıkartmaktır. Bununla birlikte, taze aloe vera yaprağı bulunamaz veya bitkiden jeli çıkartacak vakit yoksa  aloe vera jelini internet üzerinden veya eczanelerden satın alabilirsiniz.

Hazır aloe vera jeli satın alınıyorsa, üründe kullanılan diğer malzemelere dikkat edilmesi gerekir.

Aşağıdaki ipuçlarına dikkat edin:

 • ana bileşen olarak aloe vera olmalıdır.
 • mümkün olduğunca az ilave bileşen içermelidir.
 • koyulaştırıcılar, ilaçlar ve diğer kimyasalları içermemelidir.

Güvenlik ipuçları

Aloe veranın ciltte kullanımı genellikle güvenli olsa da, gözlerden uzak tutulmalıdır.

Aloe veranın cildi nemlendirmeye yardımcı olmasının yanında, aşırı kullanımı durumunda cildi kurutabilmektedir. Bu, bitkideki enzimlerin bir eksfoliyatör gibi davranması nedeniyle olur. Cilde fazla uygulanması, cilt tipine bağlı olarak cildin kurumasına veya yağlanmasına neden olabilir.

Daha önce cilde hiç aloe vera uygulanmadıysa, yüz bölgesinde kullanmadan önce bir test yapmak mantıklı olacaktır. Vücutta sarımsak veya soğana alerji varsa, bu test özellikle önemlidir.

Bu testi yapmak için bileğe veya dirseğin içine az miktarda aloe vera jeli sürmek yeterlidir. Jele karşı herhangi bir hassasiyet varsa, birkaç saat içinde kaşıntı, şişme, kızarıklık veya yanma fark edilecektir. Herhangi bir reaksiyonun yoksa, muhtemelen kullanmak güvenlidir.

Aloe vera uygulanan bölgede hidrokortizon dahil steroid kremler kullanılırsa, cildiniz steroid kremini daha fazla miktarlarda emebilir. Steroid krem ​​kullanılıyorsa ve aynı cilt bölgesine aloe vera uygulamak isteniyorsa, bir sağlık uzmanınıza güvenli olup olmadığı sorulmalıdır.

Sonuç olarak

Aloe veranın tüm kullanım şekilleri için kullanımını destekleyen sınırlı araştırma olsa da, çoğu insan için aloe veranın yüz ve göz çevresinde topikal olarak kullanılmasının güvenli olduğunu gösteren veriler vardır.

Zengin vitamin, mineral, enzim ve yağ asitleri kombinasyonu ile aloe veranın hasarlı, kuru ve güneş yanığı olan cildi iyileştirmek, onarmak ve nemlendirmek için etkili bir doğal çare olduğu görülmüştür.

Aloe verayı göz çevresinde kullanmanın güvenliğinden emin değilseniz, kullanmadan önce sağlık uzmanınızla görüşün.

Kaynak;

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/aloe-vera-for-eyes

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

karbonat kepeğe iyi gelir mi

Kepek İçin Karbonat: 5 Maske Tarifi ve Uygulama

Cilt Rengini Açmak İçin Maskeler ve Doğal Tarifler

Ten Rengini Açma: Maske Tarifleri ve Doğal Yöntemler