in

Aloe Vera Kepeğe İyi Gelir mi: Maske Olarak Kullanımı ve Faydaları

aloe vera kepeğe iyi gelir mi

Kepek, saç derisinin kaşınmasına ve pul pul olmasına neden olan ve sıklıkla görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Kronik kepek problemi ile yaşamak sinir bozucu olabilir. Kepek genellikle herhangi bir ciddi yan etkiye neden olmasa da, sürekli kaşıntı yapması, rahatsızlığa neden olabilir veya çok fazla kaşırsanız ciltte iltihaplanma olmasına ve saç derisinde kabuklanmaya neden olabilir.

Kepek problemine fayda edebilecek birçok farklı tedavi vardır. Kepek tedavileri aloe vera gibi doğal bileşenlerden ilaçlı şampuanlara kadar çeşitlilik gösterebilir. Her tedavi herkeste işe yaramayabilir ve uygun olanı bulmadan önce birkaç farklı tedavi denemek gerekebilir.

Aloe veranın kepek için faydaları

aloe vera kepeğe iyi gelirmi

Aloe vera genellikle yanıkların ve küçük yaraların tedavisi için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu sulu meyvenin uzun ve dikenli yapraklarının içinde bulunan jel, cilt üzerinde kullanıldığında serinletici bir etki gösterir. Bu etki, iltihaplanmaları yatıştırmaya ve yanıklarla bağlantılı acıyı hafifletmeye yardımcı olur.

Aloe vera jelinde ayrıca amino asitler, vitaminler, mineraller ve iyileşmeyi destekleyen başka bileşenler de bulunur. Bu özelliklerinden dolayı aloe vera, yaraları iyileştirmesi haricinde başka çeşitli amaçlarla yüzlerce yıldır kullanılmaktadır.

Yapılan araştırmalara göre, aloe vera kepeğe neden olan seboreik dermatit tedavisi için de etkili olabilmektedir.

 • Bir araştırmaya göre, aloe vera kullanılarak tedavi edilen katılımcılarda kaşıntı ve pullanmanın azaldığı ve kepeklerden etkilenen alanın büyüklüğünde önemli derecede küçülme olduğu gözlemlendi.
 • Yüzde meydana gelen seboreik dermatit sorununa odaklanan ve daha yakın bir zamanda yapılan yeni bir araştırma, aloe vera jeli kullanılarak yapılan tedavinin, tüm katılımcıların neredeyse yarısında semptomlarda yüzde 80 iyileşme sağladığını göstermiştir. Semptomlarda kötüleşme rapor edilmemiştir.

Bununla birlikte, aloe veranın kepek üzerindeki olumlu etkileri ve kepek problemini tam olarak nasıl tedavi ettiği hakkında daha fazla detaylı bilgiler edinebilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Aloe vera kepekle savaşmaya nasıl yardımcı olabilir?

Aloe vera ve benzersiz bileşenleri üzerinde yapılan bilimsel kanıtlar göstermektedir ki, bu sulu bitkinin aşağıdaki sebeplerden dolayı kepeğe karşı mücadelede yardımcı olduğu düşünülmektedir:

 • nemlendirici özellikler: kuru cilt üzerinde etkili
 • anti-enflamatuar faydalar: tahrişi azaltmaya yardımcı olabilmekte
 • enzimler: cilde uygulandığında iltihabı azaltmaya yardımcı olabilirler
 • antioksidan özellikler: hücre hasarını önleyebilirler

Aloe vera şiddetli kepek problemi için çok etkili olmayabilir. Kepek probleminiz çok şiddetliyse veya saç deriniz çok iltihaplıysa, aloe vera kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışmak isteyebilirsiniz.

Aloe Vera Kepek İçin Nasıl Kullanılır?

Aloe vera jelini etkilenen bölgeye uygulayın. Aloe verayı, satın alabileceğiniz bir jel formunda uygulayabilir veya jeli doğrudan bitkiden çıkartarak kullanabilirsiniz. Aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Bir aloe vera bitkisinin yaprağını alın.
 • Jeli bir kaşıkla yapraktan çıkartın. Jeli zeytinyağı veya hindistancevizi yağı ile de karıştırabilirsiniz.
 • Jeli veya karışımı doğrudan saç derinize sürün.
 • Bir saat kadar bekletin.
 • Hafif bir şampuan kullanarak saçınızı yıkayın.
 • İşlemi haftada 2 ila 3 kez veya gerektiği kadar tekrarlayabilirsiniz.

Kepek için aloe vera kullanmak basittir. Bununla birlikte, aloe veranın bazı yan etkilere neden olabileceğini de unutmayın.

Kepeğe aloe vera uygularken hangi önlemler alınmalıdır?

Zambak ailesinin bir üyesi olan soğan ve lale gibi bitkilere zaten alerjiniz varsa, aloe vera jelinin topikal kullanımı kurdeşen, cilt tahrişi ve diğer alerjilere neden olabilir. Saç derinizde aloe vera kullanmadan önce bir yama testi yapın.

Aloe vera jelini satın aldıysanız, ürün üzerinde verilen talimatlara uyarak kullanın. Doktorunuzun önerdiği bir markayı tercih edin. Diğer ilaçlar veya toksik metaller ile herhangi bir kontaminasyon yaşamamak için iyi bilinen bir marka seçin.

Aloe vera jelini bir saat boyunca saçınızda bırakabilirsiniz, peki bir gece boyunca yapabilir misiniz? Yoksa herhangi bir yan etkiye neden olur mu?

Kepek için aloe verayı bir gece saçıma bırakabilir miyim?

Evet, kepek tedavisi için aloe verayı bir gece saçınızda bekletebilirsiniz. İzlenecek adımlar şunlardır:

 • Aloe vera jelini yatmadan önce kuru olan saçınıza uygulayın.
 • Yastığınızın ya da yatağınızın lekelenmesini önlemek için bir saç bonesi takın.
 • Sabah her zamanki gibi saçınızı su ve şampuanla yıkayın.

Sonuç olarak

Kepek birçok kişinin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Kimyasal bazlı çözüm yöntemlerinin yıpratıcı etkileri göz önüne alındığında, aloe vera gibi alternatif çözümler düşünülebilir. Bununla birlikte, aloe veranın kepek önleyici etkileri üzerine daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle kullanmadan önce doktorunuzla konuşun. Ayrıca aloe veranın bazı yan etkilere neden olabileceğini unutmayın. Kullanmadan önce bir yama testi yapmayı unutmayın.

Merak edilenler

Soru: Aloe vera saç şekillendirmek için kullanılabilir mi?

 • Cevap: Evet, aloe vera jelini saçınızı şekillendirmek için kullanabilirsiniz. Bunun için;
  1. Aloe vera jelini, bir çorba kaşığı limon suyunu, bir C vitamini kapsülünü ve birkaç damla nemlendirici yağı bir karıştırıcıya koyun.
  2. Karışımı bir kaba dökün ve buzdolabında saklayın.
  3. Jeli üç gün içinde saçınızda kullanın.

Soru: Aloe verayı ağız yoluyla tüketmek güvenli midir?

Cevap: Hayır, kepek için aloe verayı ağız yoluyla tüketmek güvenli değildir. İshale veya böbrek hasarına neden olabilir. Yalnızca topikal olarak kullanmaya devam edin.

Soru: Aloe vera jeli nasıl korunur?

Cevap: Aloe vera jelini buzdolabında saklayarak koruyabilirsiniz. Ancak üç gün içinde kullanmak gerekecektir.

Kaynaklar;

https://www.healthline.com/health/aloe-vera-for-dandruff

https://www.stylecraze.com/articles/aloe-vera-for-dandruff/

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evde gece kremi nasıl yapılır

Gece Kremi Yapımı: 10 Ev Yapımı Doğal Tarif

kahve içmek sivilceye neden olur mu

Kahve Sivilce Yapar mı: Dikkat Edilmesi Gereken 4 Faktör