in

Avokado Yağının Cilde Faydaları

avokado yağı yüze nasıl sürülür faydaları nelerdir

Avokado Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

İçerik

 • Neden cildimde avokado yağı kullanmalıyım?
 • Ciltte avokado yağı kullanmanın faydaları nelerdir?
 • Araştırmalar ne diyor?
 • Avokado yağı cilde nasıl uygulanır?
 • Avokado yağının cilde zararları, kullanım riskleri ve uyarılar
 • Merak edilenler
 • Avokado yağı tüylenme yapar mı?
 • Avokado yağı cildi sıkılaştırır mı?
 • Avokado yağı sivilcelere iyi gelir mi?
 • Avokado yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Neden cildimde avokado yağı kullanmalıyım?

Avokado yağı, lezzetli ve sağlıklı yemekler pişirmek için harika bir yağdır. Antioksidan, esansiyel yağ asitleri, mineraller ve vitaminler bakımından harika bir kaynaktır. Peki cildi rahatlatmak ve iyileştirmek için bu lezzetli meyveyi kullanmayı hiç düşündünüz mü?

Emici özelliği olan avokado yağının cilt için kuru elleri nemlendirmek veya doğal bir güneş kremi özelliği göstermek gibi birçok faydası olduğu düşünülmektedir. Avokado yağı direk cilde uygulayabilir veya en sevdiğiniz diğer güzellik ürünleriyle karıştırarak kullanabilirsiniz.

Ciltte avokado yağı kullanmanın faydaları nelerdir?

Avokado yağındaki antioksidanlar ve antienflamatuvar maddeler cildin pürüzsüz, güçlü ve elastik kalmasına yardımcı olur. Herhangi bir aktardan veya marketten avokado yağı satın alabilir ve cilt üzerinde gösterdiği aşağıdaki faydalarından yararlanmak için kullanabilirsiniz:

 • kaşıntılı cildi rahatlatma
 • çatlamış cildi iyileştirmek
 • kuru cildi yenilemek
 • cilt nemlendirme
 • cildi ultraviyole radyasyondan korur
 • cilt hasarına karşı koruma

Bazı insanlar avokado yağını uçucu bir yağ olarak adlandırabilir, ancak bu tamamen doğru değildir. Koyu ve yeşil renkli avokado yağı aslında bir taşıyıcı yağ olarak kabul edilir.

Uçucu yağlar, bir bitkinin kök veya yapraklar gibi aromatik kısımlarından damıtılan oldukça konsantre yağlardır.

Taşıyıcı yağlar meyvenin tohumlarından, sert kabuklu yemişlerinden veya diğer yağlı kısımlarından preslenir ve uçucu yağların seyreltilmesine yardımcı olması amaçlı kullanılırlar. Uçucu yağlar buharlaşır ve güçlü kokuları vardır, oysa taşıyıcı yağlarda bu olmaz.

Avokado yağının cilt üzerindeki temel faydaları cildi yatıştırmak ve nem katmaktır. Avokado yağı kullanmak geride çok fazla yağ bırakmaz.

Araştırmalar ne diyor?

Araştırmacılar, avokado yağı gibi doğal yağların cilt için ne kadar faydalı olabileceklerini belgelemişlerdir. Avokado yağını ister tek başına kullanın, ister en sevdiğiniz cilt kremi ya da başka bir doğal bileşenle karıştırıp kullanın, işe yarayacaktır.

Avokado yağında bulunan beta karoten, protein, lesitin, yağ asitleri ve A, D ve E vitaminleri, cildi nemlendirmeye ve UV ışınlarından korumaya yardımcı olur ve ayrıca kollajen metabolizmasını artırır. 2015 yılında yapılan bir çalışma, avokado, çay ağacı, emu ve jojoba yağı içeren bir topikal cilt kreminin pozitif antimikrobiyal etkileri olduğunu göstermiştir.

Avokado yağı ayrıca yaraların iyileşmesine yardımcı olabilir. 2013 yılında yapılan bir araştırmada avokado yağındaki linoleik asit, oleik asit ve diğer tekli doymuş yağ asitlerinin yaraların iyileşmesini hızlandırabildiği gözlemlenmiştir.

Yukarıda bahsedilen sonuçlar hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalardan elde edilmiştir. Avokado yağının insanlar üzerindeki bu etkilerini daha iyi anlayabilmek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bazı kanıtlar, avokado yağının ciltte kalın, pullu, kırmızı lekelere neden olan kronik bir otoimmün hastalık olan plak sedef hastalığı gibi cilt hastalıklarının tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir. 2001 yılında yapılan diğer bir araştırma B-12 vitamini kremi ile karıştırılmış avokado yağının, sedef hastalığı semptomlarını geleneksel D-3 vitamini tedavisinden daha uzun süre boyunca hafifletebileceğini göstermiştir. Araştırmacılar, avokado yağı içeren bir B-12 vitamini kreminin sedef hastalığı için uzun vadeli tropikal bir tedavi olarak kullanılabileceğini teorize etmektedirler.

Avokado yağı cilde nasıl uygulanır?

Avokado yağı cilt bakımı rutininde çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Avokado yağı ile cilde masaj yapabilir, maske olarak yüze sürebilir veya duşta kullanılan losyonunuza ekleyebilirsiniz.

Herhangi bir yan etkisi olmadan her gün veya ayda birkaç kez kullanılabilir. Nereden başlayacağınızdan emin değil misiniz? Avokado yağını cildiniz için aşağıdaki şekillerde kullanmayı deneyin:

Avokado yağını cilt çatlakları için losyon olarak kullanın: Banyodan sonra cildinize bol miktarda avokado yağı sürün. Avokado yağını tek başına kullanabilir veya günlük vücut losyonlarınızdan birine birkaç damla ekleyebilirsiniz.

Avokado yağını nemlendirici olarak kullanın: 30 mililitrelik bir şişenin 2/3’ünü avokado yağı ile doldurun. Tamanu yağı veya emu yağı gibi başka bir besleyici yağ ile şişenin kalan kısmını doldurun. Lavanta yağı veya gül yağı gibi en sevdiğiniz uçucu yağlardan üç ila dört damla ekleyin. Kapağı çevirin ve iyice sallayın.

Elinizin avuç içine bu karışımdan biraz yağ dökün, parmaklarınızı yağa sürün ve yüzünüze uygulayın. Yağı el nemlendiricisi olarak da kullanabilirsiniz. Şişeyi güneş ışığından uzak tutarsanız, yağ bir yıla kadar dayanabilir.

Avokado yağını ev yapımı bir yüz maskesi olarak kullanın: Olgun bir avokadoyu küpler halinde kesin ve az miktarda avokado yağı ekleyin. Homojen bir macun haline getirmek için bir çatal veya kaşık kullanın. Macunu yüzünüze uygulayın ve 10 ila 15 dakika kadar ciltte bekletin. Avokado maskesini cilt tipinize bağlı olarak ılık suyla veya bir yüz temizleyicisiyle yıkayabilirsiniz.

Avokado yağını doğal yaşlanma karşıtı bir cilt kremi olarak kullanın: 1/4 su bardağı avokado yağını 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı, 2 yemek kaşığı balmumu, 1/2 çay kaşığı E vitamini yağı ve 1 yemek kaşığı Shea yağı ile bir cam kavanozda iyice karıştırın. Kavanozu kapağı olmadan yaklaşık 10 cm suyla dolu bir tencereye koyun. Tencereyi kaynatmaya başlayın. Malzemeleri kavanoz içerisinde erirken karıştırın. Eridikten sonra oluşan kremayı daha küçük bir kavanoza dökün ve karışım sertleşene kadar bekletin. Kavanozun kapağını kapatın ve kremayı serin bir yerde saklayın.

Avokado yağının cilde zararları, kullanım riskleri ve uyarılar

Avokado yağının yan etkileriyle ilgili çalışmalar azdır. Herhangi bir üründe olduğu gibi, ortaya çıkabilecek aleralerjileri ortadan kaldırmak için önce ciltte bir yama testi yapmak iyi bir fikirdir.

Yama testi yapmak için, ön kolunuzun iç kısmına az bir miktar yağ sürün. 24 saat içinde herhangi bir tahriş veya iltihaplanma yaşamazsanız, yağı kullanmanız güvenlidir.

Avokado alerjiniz varsa, avokado yağı kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Avokado yağını cilt bakımı rutininize dahil etmeye hazırsanız yerel organik gıda mağazanızdan, aktarlardan veya GNC gibi bir sağlık mağazası zincirlerinden satın alabilirsiniz.

Avokado yağının cilde faydalarını kullandıktan sonra neredeyse anında hissedebilirsiniz. Uzun vadeli sonuçları görmek için, avokado yağını düzenli bir şekilde kullanmak gerekmektedir.

Merak edilenler

Soru 1: Avokado yağı tüylenme yapar mı?

Cevap: Avokado yağı kullanmanın ciltte tüylenme yapma gibi bir zararı bulunmamaktadır.

Soru 2: Avokado yağı cildi sıkılaştırır mı?

Uçucu bir yağ olmamasına karşın avokado yağı cildi sıkılaştırıcı bir yağ olarak şiddetle tavsiye edilir. Özellikle boyun ve yüz çevresinde gevşek sarkık cildin sıkılaşmasına yardımcı olduğu için önerilmektedir. A, D ve E vitaminlerinin yanı sıra antioksidanlar açısından da zengindir. Erken yaşlanmanın önlenmesinden A ve D vitamini sorumludur. Antioksidanlarla birlikte avokado yağı, serbest radikal aktivitesini engeller.

Avokado yağını ideal bir cilt sıkılaştırma yağı yapan diğer bileşenler arasında beta-karoten, potasyum ve temel proteinler bulunur. Bu kombinasyon kırışıklıkları, koyu lekeleri, ince çizgilerin azaltılmasına yardımcı olur ve kolajen üretimini artırarak cildin gençliğini korumada önemli bir rol oynayabilir.

Avokado yağı sivilcelere iyi gelir mi?

Bazı insanlar için bir bitki yağının sivilceleri tedavi etmek için kullanılabileceğini düşünmesi biraz alışılmadık görünebilir. Bununla birlikte, gerçek şu ki, avokado yağı gibi doğal ürünler kullanmak, cilt sorunlarını bazı reçetesiz satılan ilaçlardan daha iyi tedavi etmeye yardımcı olabilir. Birçok reçetesiz ilaç sivilce tedavisi için güçlü kimyasallar içerirler ve bu ilaçları kullanmak bazen sivilceleri daha da kötüleştirebilir veya başka cilt sorunlarına yol açabilir. Bunun aksine, avokado yağı besleyici bileşenlerle doludur ve uygun şekilde kullanılması sivilcelerin temizlenmesine ve sivilce izlerinin giderilmesine yardımcı olabilir.

Avokado yağı cilt lekelerine iyi gelir mi?

Avokado yağında yüksek oranda bulunan yağ asitleri ve vitamin içeriği cilt lekelerinin belirginliğini azaltmada işe yarayabilmektedir. Avokado ayrıca, göz altı morluklarını azaltmaya ve cildin esnekliğini ve direncini artırmaya yardımcı olan K vitamini de içermektedir. Avokado yağı badem yağı ile karıştırıldığında göz altındaki şişkinlikleri azaltmada oldukça işe yaramaktadır ve kılcal damarlara olan kan akışını da hızlandırabilmektedir.

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/avocado-oil-for-skin

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

yüze sperm sürmek işe yarar mı

Spermin Cilde Faydaları Var mıdır | Yüze Sperm Sürülür mü?

Orgazm olmak cilde nasıl faydalar sağlar

Orgazmın Cilde Faydaları | Orgazm Cildi Güzelleştirir mi?