in

Badem Yağı & Sivilce: İyi Gelir mi, Sivilce İzleri İçin Nasıl Kullanılır

sivilceler ve sivilce izleri için badem yağı kullanımı

Badem yağı cilde çeşitli şekillerde fayda sağlayabilir. Eski Çin ve Ayurveda uygulamalarında, cildi rahatlatmak, yumuşatmak ve küçük yaraları ve kesikleri tedavi etmek için yüzyıllardır badem yağı kullanmıştır. Bugün, çeşitli kozmetik ve güzellik ürünlerinde badem yağı sıklıkla kullanılmaktadır.

Bu yazıda badem yağının sivilce üzerindeki etkilerine ve cilde uygulama yöntemine yakından bakacağız.

Badem yağında bulunan besleyici bileşenler;

badem yağının besleyici içeriği

Acı ve tatlı badem yağı olmak üzere iki çeşit badem yağı vardır. Tatlı badem yağı sivilcelere ve cilde uygulanmak için daha uygundur. Tatlı badem yağı aşağıdaki besinleri içerir:

Çinko: Sivilceleri ve yüzdeki diğer izleri iyileştirmek için gerekli bir besindir. Bununla birlikte, çinko ağızdan alındığında daha etkili olmaktadır.

A vitamini: A vitamininde bulunan retinol, yeni cilt hücrelerinin üretimini uyarma ve ince çizgileri düzleştirme becerilerine sahiptir.

E Vitamini: Bu vitamin hücre hasarını önlemeye yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahiptir ve ultraviyole (UV) ışınlarının cilde verdiği hasarı azaltmaya yardımcı olur.

Omega-3 yağ asitleri: Bu besinler erken yaşlanmayı önlemeye ve cildi güneşin zararlı etkilere karşı korumaya yardımcı olabilir.

Badem yağı sivilcelere ve izlerine nasıl fayda eder

  1. Badem yağında bulunan yağ asitleri ciltteki fazla yağın çözülmesine yardımcı olur.
  2. İçeriğindeki retinoidler sivilcelerin belirginliklerini azaltır ve hücre yenilenmesini artırabilir.
  3. Badem yağının yumuşatıcı bileşenleri hem cildin yapısını hem de cilt rengini iyileştirme potansiyeline sahiptir.

Badem yağı, cildin ışıltısını geri kazanmaya ve cildi korumaya yardımcı olan mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda ciltte genişlemiş gözeneklerin görünümünü azaltmaya yardımcı olan doğal bir toniktir.

Ciltte sivilce için badem yağı kullanmak genellikle güvenlidir. Kendisinin bir yağ olmasına karşın yağlı ve sivilceye eğilimli ciltlerde bile kullanmak güvenlidir. Badem yağında bulunan yağ asitleri ciltteki sebumu çözme eğilimindedir, bu nedenle sivilce çıkmasına neden olan gözenekleri temizler ve tıkanmalarını engelleyebilir. Badem yağı hafif bir yağdır, bu nedenle ciltte yağlı bir his bırakmaz.

Yukarıda bahsedilen bu faydaları ile badem yağı, sivilce ve sivilce oluşumunu önleyen oldukça etkili bir temizleyicidir. Buna ek olarak, badem yağı, ölü deri hücrelerini uzaklaştırmaya yardımcı olan doğal peeling özelliklerine sahiptir ve bu özellik yüzdeki çirkin sivilce izlerini en aza indirmek için idealdir.

Ayrıca badem yağında bol miktarda bulunan E vitamini,  cildin gençleşmesine, pürüzsüz, esnek ve genç görünümlü olmasına yardımcı olabilir. Badem yağı cildin nem tutmasını ve nemin emilmesini sağlar. Bu da ciltte oluşan hasarın onarımını hızlandırarak dokuda iyileşme sağlar.

Sivilceye eğilimli ciltler için badem yağı nasıl kullanılır

Not: Acı badem yağı yerine her zaman tatlı badem yağı kullanın. Tatlı badem yağı, cilt temizleme ve peeling açısından harikedır. Acı badem yağı ise genellikle belirli ürünlere koku katmak için kullanılır.

  1. Birkaç damla tatlı badem yağı ile yüzünüze dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın.
  2. Yağı yaklaşık 15 ila 20 dakika kadar ciltte bırakın.
  3. Pamuk yardımıyla yüzünüzü silin.
  4. Yüzünüzü ılık suyla yıkayın.
  5. Bu prosedürü tercihen akşamları olmak üzere günde bir kez yapın.

https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/almond-oil-for-face

https://theglamorouswoman.com/almond-oil-for-acne-scars/

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivilce, Güneş Lekesi ve Yaşlılık Lekeleri için soğan suyu kullanımı

Soğan Suyu Cilt Lekelerine İyi Gelir mi: 3 Uygulama ile Sivilce, Güneş Lekesi ve Yaşlılık Lekelerini Azaltın

Kserosis Kütis hastalığı nedir belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir

Kserosis Kütis: Nedir, Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?