in

Bebek Gibi Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı

bebek gibi bir cilde sahip olmak için ne yapılması gerekir

Kim bebek gibi yumuşacık ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak istemez ki? Elbette hepimiz isteriz, ancak bunun sanıldığı kadar zor ya da imkansız olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Sizler için bebek gibi bir cilde sahip olabilmenin sırlarını paylaşacağız. O zaman okumaya devam edin!

Bebek Gibi Bir Cilde Sahip Olmak İçin Ne Yapılmalı

1. Bebek gibi bir cilt için nasıl beslendiğimiz önemlidir

Cildimiz beden sağlığımızın aynası gibidir. Yediğimiz yiyecekler de dolayısı ile cildimizi ve cilt sağlığımızı da etkiler. Dolayısı ile tükettiğimiz sağlıklı ve doğal yiyecekler ile içecekler canlı ve ışıltılı bir cilde sahip olmamıza katkı sağlayabiliriz.

Aşırı alkol tüketimi, fazla yağlı ve besin değeri düşük olan diğer yiyecekler ile vücudumuzun uzun süre susuz kalması gibi pek çok faktör hem beraberinde çeşitli cilt sorunlarını getirecek hem de cildimizin kötü bir görüntüye sahip olmasına neden olabilecektir. Dolayısı ile öğünlerimize eklediğimiz bol vitaminli ve cildi gençleştirici etkisi olan faydalı yiyecekler ile hem sağlıklı hem de canlı ve ışıl ışıl bir cilde sahip olabilmemiz mümkün.

2. Bol su tüketin

Su tüketimi elbette sağlığımız için vazgeçilmeyecek kadar önemli. Ancak bebek gibi bir cilde sahip olabilmenin yolu öncelikle yeteri kadar su tüketiyor olmamızdan geçiyor.

Uzmanların çoğu olarak günde 2,5 – 3 litre kadar su içmemizi bizlere tavsiye ediyorlar. Günlük olarak yeterli miktarda su içildiği takdirde ciltte olumlu etkileri görülmeye başlayacaktır.

Su diğer hücrelerimizi olduğu gibi cilt hücrelerimizi yenileyip tamir eder. Böylelikle cildimiz düzenli ve yeterli miktarda su tüketiminin etkisiyle her zaman yenilenmiş ve canlılık kazanmış olur. Aynı zamanda cilt vücuda sağlanan su ile ihtiyaç duyduğu nem dengesini kazanır ve esnekleşir. Bu sayede genç ve ışıl ışıl parlayan bebek gibi bir cilde rahatlıkla kavuşmamız kolaylaşır.

3. Bakım kürleri ve maskeleri yapın

Elbette ki sağlıklı ve doğal ürünlerle beslenmek, bedenimiz için yeterli miktarda su içmek cildimiz için oldukça önemli ve etkili faydalar sunuyor. Ancak bebek gibi bir cilde sahip olmak için düzenli olarak yapacağımız bakım kürlerinin de etkisi yadsınamayacak derecede önemlidir.

Cildimizde zaman zaman istenmeyen problemler ile karşılaşabilir ve bu tarz sorunlar için çözüm arayışlarına girebiliriz. Hem bu sebeple hem de normal bir cilde sahip iseniz daha da bebeksi bir cilde sahip olmak istiyorsanız bu kürleri uygulamak önemli. Aynı zamanda cildinizin ihtiyacına yönelik dilerseniz hazır kürler ile dilerseniz çeşitli malzemeler ile kendinizin oluşturacağı bakım kürlerini ve maskeleri uygulayabilirsiniz.

Örnek ev yapımı cilt maskesi

Malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı aleo vera jeli
  • 1 tatlı kaşığı hint yağı
  • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • E vitamini kapsülü

Bu üç malzemeyi bir kap içerisinde birleştirip güzelce karıştırıyoruz. Karışımımız biraz fazla olacağı için minik bir kavanozun içerisine alıp saklayabilir ve daha sonrasında da tekrar kullanmaya devam edebiliriz.

Bu serumu haftada üç gün geceleri uyumadan önce yüzünüze uygulayın.

Bu doğal serum ile cildin ihtiyacı olan nem geri kazandırılmış olacak ve tüm kırışıklıklar yok olup giderek cildin esnekliği sağlanacaktır. Aynı zamanda bebeksi ve yumuşacık, ışıl ışıl genç bir cilde rahatlıkla kavuşabileceksiniz.

4. Cilt temizliğini ihmal etmeyin

Cildimizin yüzeyinde biz fark etmesek dahi zaman zaman toz, kir, makyaj kalıntıları, sebum ve yağ gibi istemeyeceğimiz maddeler birikir. Bu maddeler, cildinizi yüzeysel olarak da temizleseniz dahi tamamen gitmez ve birikerek cildimizde kalabilir.

Dolayısı ile daha detaylı ve özel bir cilt temizliği işlemi gerekir. Aynı zamanda düzenli olarak temizlenmeyen ciltlerde sivilce, siyah nokta, gözeneklerin tıkanması ya da ciltte erken yaşlanma gibi istenmeyen problemler ile karşılaşılabilir.

Halihazırda piyasada pek çok çeşitte yüz temizleme jelleri, tonikler, makyaj temizleyicileri, temizleme yağları, peelingler gibi bu amaca yönelik çok sayıda ürün görebilir ve bu ürünleri kullanabilirsiniz.

Dilerseniz siz de kendiniz evde çeşitli doğal ürünler ile maskeler yaparak, ya da temizleyici özelliği olan gül suyu gibi bileşenler ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Cildiniz için uygun temizleyiciler ile cilt temizliğinizi ve bakımınızı yapmak önemlidir. Ancak bu uygulamanın düzenli olarak ve sık sık yapılması gerektiğini de belirtmemiz gerekir.

5. Cildinizi sıklıkla nemlendirin

Sağlıklı ve aynı zamanda güzel görünen bir cilt elde etmek için cildi sürekli çeşitli nemlendirici ürünler ile nemlendirmek kesinlikle atlanmaması gereken bir konudur.

Nem dengesi sağlanmamış ciltlerde aşırı yağlanma ya da kuruluk, çatlamalar ve ciltte döküntüler meydana gelmesi gibi çeşitli sorunlarla karşılaşmak mümkün. Cildinizi temizledikten sonra mutlaka iyi bir nemlendirici ile nemlendirmelisiniz.

Düzenli olarak nemlendirilen ve bakımı sağlanan bir cilt hem daha canlı ve genç görünür hem de sağlıklı bir şekilde pürüzsüz bir bebeksiliğe kavuşur. Dilerseniz belli başlı markaların sunduğu günlük nemlendiriciler ile dilerseniz de kendinizin evde doğal malzemeler ile hazırladığı çeşitli nemlendiriciler ile bunu sağlayabilirsiniz.

Nemlendirici alırken kendi cilt tipinize uygun olarak ve ihtiyacınıza yönelik daha yoğun içerikli yağ bazlı olanlardan ya da su bazlı hafif içerikli nemlendiriciler kullanabilirsiniz. Aynı zamanda da iyi görünümlü ve sağlıklı bir cilt bu önemli cilt bakımı aşamasını bir alışkanlık haline getirmeniz ve düzenli olarak uygulamanız oldukça önemlidir.

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

çatlak önleyici yağlar

Çatlaklar İçin Yağlar: Hamilelik ve Kilo Değişimi Kaynaklı Çatlakları Doğal Yağlarla Azaltın

gül suyu yüze nasıl uygulanır cilde faydaları nelerdir

Gül Suyunun Cilde Faydaları: Yüze Nasıl Uygulanır