in

Çatlaklar İçin Yağlar: Hamilelik ve Kilo Değişimi Kaynaklı Çatlakları Doğal Yağlarla Azaltın

çatlak önleyici yağlar

Uçucu yağlar işe yarar mı?

Çatlaklar çokça görülen bir cilt problemidir. Ani gelişim ve kilo değişimlerinden hamileliğe kadar pek çok nedenden kaynaklanırlar. Karın, kalça, uyluk ve göğüslerde görülebilirler. Renkleri kırmızı ve pembeden mor ve maviye kadar değişiklik gösterir.

Çatlaklar genellikle zamanla kendiliğinden azalırlar. Çatlaklara kesin çözüm sağlayan bir tedavi olmasa da belirginliğini azaltmak için yapılabilecek bazı yöntemler vardır.

Çatlakları azaltmaya yardımcı olacak bir serum yapmak için ve uçucu yağların nasıl kullanılacağını öğrenmek için okumaya devam edin.

Çatlaklar İçin Kesinlikle İşe Yarayan Yağlar

Bazı uçucu yağlar, çatlaklar üzerinde kesin etkiler göstermiştir. Uçucu yağlar topikal olarak uygulandığında taşıyıcı yağlarla karıştırılarak seyreltilmelidir.

1. Argan yağı

çatlaklara iyi gelen argan yağı

Argan yağı, argan ağacı çekirdeklerinden elde edilmektedir. 2016 yılında yapılan küçük bir araştırmaya göre, argan yağı cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olmaktadır. Araştırmacılar, argan yağının çatlakları önlemeye veya azaltmaya yardımcı olabileceğine inanmaktadırlar. 2015 yılında yapılan bir araştırma, postmenopozal kadınlarda argan yağının hem besin olarak tüketilmesinin hem de cilde topikal olarak uygulamanın cildi daha elastik hale getirdiğini göstermiştir.

2. Gotu kola

çatlak tedavisi için gotu kola

Gotu kola, geleneksel Çin tıbbında ve Ayurveda’da çok çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre gotu kolanın içeriğinde bulunan bileşenler kolajen üretimini artırmaya ve cildin gerilmeye karşı dayanıklılığını artırmaya yardımcı olmaktadır.

1991 yılında yapılan eski bir araştırma, hamile olan 100 kadından 50 kadına gotu kola içeren topikal krem, diğer 50 kadına ise plasebo krem ​​verilmiştir. Çalışmayı tamamlayan 80 kadından, gotu kola grubundaki sadece 14 kadında çatlaklar oluştu. Plasebo grubunda ise 22 kadında çatlak görülmüştür.

3. Kuşburnu yağı

kuşburnu yağıyla ciltteki çatlakların tedavisi

Kuşburnu yağı güllerin meyvelerinden veya tohumlarından elde edilmektedir. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre kuşburnu yağı içeren bir nemlendirici, önceden çatlakları olan hamile kadınlarda çatlakların şiddetini önlemeye yardımcı olmuştur. Ayrıca bu krem yeni çatlakların oluşumunu önlemede plasebodan önemli ölçüde daha etkili olmuştur.

Kuşburnu yağı keratinosit üretimini uyarmaya yardımcı olur. Kuşburnu yağı, cildi nemlendirmenin yanı sıra, 2011 yılında fareler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre keratinosit diferansiyasyonunu uyarmaya yardımcı olmuştur. Keratinosit, cildin epidermisinde keratin üreten sıkıca paketlenmiş hücrelerdir. Keratin, cildi güçlendirmeye yardımcı olur ve kolajen üretimini uyarır.

4. Acı badem yağı

çatlaklara acı badem yağı kullanımı

Acı badem yağı, yediğimiz tatlı bademlerden farklı bir badem ağacından elde edilmektedir. Acı badem, yutulduğunda siyanür zehirlenmesine benzeyen toksik bileşikler içerir.

Cilt tarafından ne kadar acı badem yağının emilebileceği belli değildir.

Acı badem yağının çatlaklar üzerindeki etkileri üzerine 2012 yılında yapılan bir çalışmada hamile kadınların,

 1. bazılarına acı badem yağı uygulandı
 2. bazılarına acı badem yağı ile 15 dakikalık masaj yapıldı
 3. bazıları ise kontrol grubundaydılar, bir şey yapılmadı.

Masaj grubundaki kadınların sadece yüzde 20’sinde çatlaklar oluşmuştur. Acı badem yağı uygulanan kadınların yüzde 38,8’inde, kontrol grubunun yüzde 41,2’sinde çatlak problemi ortaya çıkmıştır. Acı badem yağı ve masajının tam olarak nasıl işe yaradığı ve güvenli olup olmadığını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

5. Nar yağı ve ejderha kanı özü

nar yağı çatlak tedavisi

Nar yağı, nar çekirdeklerinden yapılır .Ejderha kanı özü , Madagaskar ejderha ağaçları olarak da bilinen dracaena ağaçlarının reçinesinden elde edilmektedir. Her iki bileşenin de antioksidan ve antienflamatuar özellikleri olduğu düşünülmektedir.

2017 yılında yapılan bir araştırmaya göre çatlakları olan 10 kadında ve çatlakları olmayan 10 kadında, nar yağı ve ejderha kanı özünden yapılan bir krem uygulanmıştır. Tüm kadınlarda cildin kalınlığı, elastikiyeti ve nemliliği artmıştır. Araştırmacılar, bu kremin çatlakların görünümünü azaltmaya veya çatlakları iyileştirmeye yardımcı olabileceğini düşünmektedir.

Çatlaklar İçin İşe Yarayabilecek Yağlar

Bazı uçucu yağlarla ilgili araştırmalar karışık sonuçlar ortaya koymuştur. Daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır, ancak yine de bu yağlar çatlaklar için denemeye değer olabilir.

6. Neroli yağı

neroli yağı ile çatlak azaltma

Neroli yağı, acı portakal ağacı çiçeklerinden elde edilir. Cildi beyazlatmak ve yara izlerinin ve çatlakların görünümünü iyileştirmek için kullanılır.

2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre, neroli yağı, cilt hücrelerinin yenilenmesine ve cildin daha iyi görünmesine yardımcı olabilecek güçlü antioksidan bileşenlere sahiptir.

7. Shea yağı

çatlakları gidermek için shea yağı kullanımı

Shea yağı, shea ağacının meyvelerinden elde edilir. Uçucu bir yağ değil, taşıyıcı bir yağdır. Tek başına veya uçucu yağları seyreltmek için kullanılabilir. Shea yağı genellikle cildi nemlendirmek için kullanılır. Shea yağı kullanan pek çok kadın, shea yağının çatlakları önlemeye yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Ancak araştırmaların çoğu anekdot niteliğindedir.

Shea yağı, A vitamini içerir. Ciltteki kan dolaşımını hızlandırmaya ve yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olduğu söylenir. Yine de bu yağın çatlakları gidermede işe yarayıp yaramadığıyla ilgili daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

8. Zeytinyağı

çatlakları azaltmak için zeytinyağı kullanımı

Zeytinyağı, uçucu yağları seyreltmek için kullanılan diğer başka bir taşıyıcı yağdır. Tek başına da kullanılabilir. Zeytinyağı, antioksidan ve nemlendirici özelliklerinden dolayı cilt bakımında sıklıkla kullanılan bir yağdır. Bununla beraber 2011 yılında yapılan bir araştırmaya göre gebeliklerinin ikinci üç aylık dönemindeki kadınlara günde iki kez zeytinyağı sürmek çatlakların oluşmasını engellememiştir.

Etkileri Artırmak İçin Yardımcı Yağlar

E vitamini, yaşlanmayı geciktirici ve cildi yenileyici faydaları ile bilinen bir antioksidandır. Yara izlerinin ve çatlakların belirginliklerini azaltmak için E vitamini sıklıkla kullanılır. E vitamini ile diğer cilt gençleştirici faydaları olan bu uçucu yağları karıştırmak, çatlak tedavisini hızlandırabilir.

9. Lavanta yağı cildi güçlendirmeye yardımcı olur

lavanta yağı ile çatlak gidermek

Lavanta yağı, lavanta çiçeklerinden elde edilir. Yaraları iyileştirme yeteneğiyle bilinir. 2016 yılında yapılan bir araştırmaya göre lavanta yağı, kolajen üretimini artırabilir, yaraların küçülmesine yardımcı olabilir ve yaraların iyileşmesini destekleyen granülasyon dokusunu oluşturmaya yardımcı olabilir.

10. Paçuli yağı cildi güçlendirmeye yardımcı olur

çatlaklara paçuli yağı uygulama

Çatlaklar için paçuli yağı üzerinde çok fazla araştırma bulunmamaktadır. Bununla birlikte, 2013 yılında hayvanlar üzerinde yapılan bir araştırma, paçuli yağının antioksidan gösterdiğini ve kolajen sentezini teşvik ettiğini ortaya koymuştur. Teorik olarak, paçuli yağı çatlakları azaltmaya ve cildi güçlendirmeye yardımcı olabilmektedir.

11. Acı portakal yağı cildi güçlendirmeye yardımcı olur

cildi kuvvetlendirmek ve çatlaklar için acı portakal yağı kullanımı

Acı portakal yağı, acı portakalların kabuğundan yapılır. 2011 yılında yapılan bir araştırma sonucuna göre acı portakal yağının cildi sıkılaştırmaya ve tonlamaya yardımcı olabilmektedir. Bununla beraber acı portakal yağının metanol içeriği nedeniyle cildi tahriş edebileceğini de unutmayın.

Uçucu yağlar nasıl kullanılır

yağlarla çatlakları azaltmak için

Yalnızca aşağıdaki özelliklere sahip bir üreticiden yağ satın almalısınız:

 • malzeme güvenlik veri sayfası sağlamaya istekli olan
 • profesyonel aromaterapi dünyasında tanın
 • yağlarının fiyatlarını yağ türüne ve nadirliğine göre çeşitlendiren
 • asgari olarak, menşe ülkesini ve ekstraksiyon yöntemini etiket üzerinde listeleyen
 • yağlarına sentetik içerik katmayan

Uçucu yağlar güçlüdür ve cildi tahriş edebilir. Ciltte kullanılmadan önce bir taşıyıcı yağ ile seyreltilmelidir.

Bazı taşıyıcı yağlar şunlardır:

 • tatlı badem yağı
 • jojoba yağı
 • zeytin yağı
 • hindistancevizi yağı
 • üzüm çekirdeği yağı
 • kayısı çekirdeği yağı
 • buğday tohumu yağı

National Association for Holistic Aromatherapy yetişkinler için aşağıdaki seyreltme oranlarını tavsiye etmektedir.

 • Yüzde 2,5 seyreltme veya 28 gram taşıyıcı yağ için 15 damla uçucu yağ
 • Yüzde 3 seyreltme veya 28 gram taşıyıcı yağ için 20 damla uçucu yağ
 • Yüzde 5 seyreltme veya 28 gram taşıyıcı yağ için 30 damla uçucu yağ
 • Yüzde 10 seyreltme veya 28 gram taşıyıcı yağ için 60 damla uçucu yağ

Başlangıç olarak günde bir veya iki kez en düşük seyreltme ile başlayın. Eğer bu oran işe yaramazsa – ve ciltte tahriş de olmamışsa – bir yükseği olan seyreltmeyi deneyin ve bu şekilde artırarak devam edin.

Uçucu yağları cilde sürmeden önce ortaya çıkabilecek alerjik reaksiyonları kontrol altında tutabilmek için bir yama testi yapmak akıllıca olacaktır.

Yama testi yapmak için:

Bir çay kaşığı taşıyıcı yağa bir veya iki damla uçucu yağ ekleyin.

Seyreltilmiş yağı bileğinizin iç kısmana veya dirseğinize uygulayın ve 24 saat kadar bekletin.

Tahriş oluşursa, uçucu yağın kullanımı güvenli değildir.

Hamilelikte Çatlak Önleyici Yağların Kullanılması Güvenli midir?

çatlaklara hamilelikte yağ kullanımı

Çatlakları önlemeye çalışıyorsanız, hamileyken uçucu yağ kullanmak mantıklıdır. Ancak hamilelik veya emzirme döneminde topikal uçucu yağ kullanımının güvenli olup olmadığı konusunda çok az araştırma vardır. Cilt tarafından ne kadar uçucu yağın emildiği ve bebeği nasıl etkileyebileceği belli değildir.

Daha fazla araştırma yapılana kadar, hamile veya emziren kadınlar, bir doktor veya sağlık uzmanı gözetiminde olmadığı sürece uçucu yağları kullanmamalıdır.

Olası yan etkiler ve riskler

Topikal uçucu yağ kullanmanın en yaygın yan etkisi alerjik reaksiyondur. Alerjik reaksiyon semptomları aşağıdakiler gibi olabilir:

 • döküntü
 • kurdeşen
 • kırmızılık
 • kaşıntı

Yan etki riskini azaltmak için, yalnızca kaliteli uçucu yağlar kullanmalı ve uçucu yağları her zaman bir taşıyıcı yağ ile seyreltmelisiniz.

Limon yağı ve diğer turunçgil yağları sizi güneşe karşı daha hassas hale getirebilir ve bu yağları cilde uygulamak kızarıklık veya güneş yanığına neden olabilir. Narenciye yağlarını kullandıktan sonra en az 24 saat doğrudan güneş ışığıyla temas etmekten kaçınmalısınız.

Acı badem yağının topikal kullanımı konusunda güvenli olup olmadığını belirlemek için yeterli araştırma yapılmamıştır, bu nedenle kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

Doktorunuzun veya bir sağlık uzmanının gözetimi altında olmadıkça topikal ilaçlarla birlikte uçucu yağları kullanmayın.

Özetle;

Çatlaklar tamamen giderilemese de, araştırmalar, bazı uçucu yağların çatlakların belirginliğini azaltmaya ve çevresindeki cildi sağlıklı tutmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Çatlakların şiddeti çoğunlukla genetiğe, hormon seviyelerine ve cildinizdeki stresin derecesine bağlıdır. En iyi korunma yolunuz, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı bir kiloda kalmak ve hormon seviyenizi optimum seviyede tutmaya yardımcı olması için düzenli egzersiz yapmaktır.

Cildinizi beslemek için esansiyel yağları kullanmayı sağlıklı bir yaşam için tamamlayıcı bir terapi olarak düşünün.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/essential-oils-for-stretch-marks

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

saç derisi gözenek açma

Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır: 6 Önemli Nokta

bebek gibi bir cilde sahip olmak için ne yapılması gerekir

Bebek Gibi Bir Cilt İçin Ne Yapılmalı