in

Cilt Beyazlatmak İçin Limon Suyu Nasıl Kullanılır

Limon cildi beyazlatır mı

Limon Suyu Gerçekten Cilt Rengini Açar mı?

Limon Suyu ve Cilt Beyazlatma

Limon suyu genellikle cildin rengini açmak için önerilmektedir, peki gerçekten işe yarıyor mu?

Kısa cevap EVET, ancak limonla cilt beyazlatmak biraz zaman alıyor ve kalıcı bir çözüm değil.

Turunçgiller, özellikle limon, güçlü bir antioksidan olan C vitamini bakımından oldukça zengin olduğu için koyu lekeler, sivilce izleri ve çillerin tedavisinde etkilidir. Cilde topikal olarak uygulandığında limon suyunun hiperpigmentasyonu önlemede olumlu etkiler gösterdiği bilinmektedir.

Pul pul dökülme

C vitamini (askorbik asit), cildi aydınlatmaya ve cilt tonunu iyileştirmeye yardımcı olabilecek doğal bir eksfolianttır. Cildin üst tabakası (epidermis) asit ile pul pul dökülür ve koyu pigmentasyona sahip eski hücreler de dahil olmak üzere eski cilt hücreleri temizlenir.

Yeni hücreler bazal katmandan yukarı doğru epidermise hareket ettikçe cildimizin dış tabakası her 3-4 haftada bir doğal olarak pul pul dökülür ve yukarı çıktıktan sonra yavaş yavaş ölür. C vitamini, dış deri katmanındaki hücreler arasındaki kohezyonu azaltarak, hücrelerin yenileriyle değişmesini sağlar. Bu, cildin daha parlak ve daha genç görünmesini sağlayan yeni cilt hücrelerinin üretimini uyarır. Birkaç aylık düzenli kullanımdan sonra, ince çizgilerde gözle görülür bir azalma ve cilt tonunda ve dokusunda genel bir iyileşme olacaktır.

Kolajen üretimini uyarır

Güçlü bir antioksidan olan C vitamini, serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını en aza indirmeye yardımcı olabilir ve ciltteki kolajen üretimini uyarabilmektedir. C vitamini suda çözünür, bu nedenle hücre zarlarında bulunan suda çözünmeyen molekülleri korumak için cilt içine doğru kolayca emilebilir.

Cilde C vitamini uygulamak, cildin daha pürüzsüz ve güçlü olmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle, genellikle cilt soyulmasını ve yeniden büyümeyi teşvik etmek için yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır.

C vitamini ayrıca vücuttaki E vitamini seviyesini artırabilir ve bu da hücrelerin oksidasyondan korunmasına yardımcı olur. Bu, daha sağlıklı ve daha iyi görünen bir cilt demektir.

Melanin üretimini azaltır

Askorbil formundaki C vitamini klinik olarak test edilmiş ve ciltteki melanin üretimini azalttığı görülmüştür. Melanin, bizi güneşin UV ışınlarının zararlı etkilerinden koruyan önemli bir role sahipken, aşırı melanin üretimi ise koyu lekeler ve diğer hiperpigmentasyon alanlarının ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.

C vitamini, ciltteki melanin üretimini uyaran tirozinaz enziminin etkisini azaltarak cilt renginin açılmasına neden olur. Tulane Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2005 yılında yapılan ve Patricia K. Farris tarafından yürütülen araştırmalar, topikal olarak uygulandığında C vitamininin kolajen sentezini, ultraviyole A ve B’den ışık korunumunu ve hiperpigmentasyonlu bölgelerin renginin açılmasını teşvik etmede etkili olduğunu göstermiştir. Bu çalışmanın sonuçları “Dermatologic Surgery” dergisinde yayınlanmıştır.

Cilt Beyazlatmak İçin Taze Limon

Cildinizin rengini açmak için taze limon kullanın. Süpermarketten satın alınan şişelenmiş limon suyu genellikle suyla seyreltilir ve taze kalması için koruyucular içerir. Limon satın almak ucuzdur ve kullandığınız tedaviye bağlı olarak günde sadece bir limona ihtiyacınız olabilir. Bir el sıkacağı ile her sabah hızlıca taze limon suyu hazırlayabilirsiniz.

Limon suyu güvenli ve doğal bir çare olsa da ciddi cilt problemleriniz veya alerjiniz varsa bu tedaviyi uygularken dikkatli olmalısınız. Limon suyu doğal bir büzücüdür, bu da onu yağlı ciltler için harika bir tedavi yapar. Ancak kuru cilde sahip kişiler için limon suyu çok sert olabilir ve cildi yakabilir veya acıtabilir. Daha besleyici bir maske yapmak için limon suyunu doğal yoğurt veya balla karıştırmayı deneyebilirsiniz.

Cilt Bakımı İçin Limon ve Süt

Bu ferahlatıcı cilt bakımını yapmak için yarım limonun suyunu veya eşit miktarda sütle karıştırılmış bütün bir limonun suyunu kullanabilirsiniz. Limon suyu sütün pıhtılaşmasına neden olur, ancak bu bir sorun değildir.

Süt, cildi pul pul dökecek ve hücre yenilenmesini destekleyecek hafif bir alfa hidroksi asit olan laktik asit içerir. Süt ayrıca su tutma ve cilt nemini artıran amino asitler ve enzimler açısından da zengindir. Bu maddeler cildi yumuşatmaya yardımcı olur ve limon suyunun cilde daha derinlemesine nüfuz etmesini sağlar. Limon suyu asidiktir ve ciltteki pigmentasyon eşitsizliklerini azaltmaya yardımcı olacak bir ağartma maddesi görevi görür. Limonun cildiniz için fazla asitli olduğunu fark ederseniz, biraz daha fazla süt ya da daha az limon suyu kullanabilirsiniz.

Bu tedavi cildi pul pul dökmek için parlatıcı olarak uygulanmalıdır. Sütü ve limonu cilde sürmek için, karışıma bir sünger batırabilir ve yaklaşık üç dakika boyunca dairesel hareketlerle cildinize masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Bu karışım, eller ve ayaklar da dahil olmak üzere vücudun herhangi bir bölgesinde kullanılabilir ve yıkanmasına gerek yoktur, ancak koku yapabilir.

Bu karışımı yüzünüzde kullanıyorsanız, masaj yaparak yaklaşık 10 dakika bekletip durulayıp bir havluyla hafifçe kurulayın. Sonrasında cildinizi güzel ve pürüzsüz hissedeceksiniz.

Limon ve sütle yapılan bu cilt beyazlatıcıyı haftada bir veya iki kez kullanabilirsiniz. Limonun cildinizi ışığa daha duyarlı hale getireceğini ve bu nedenle gün boyunca kaliteli bir güneş kremi kullanmanız gerekeceğini unutmayın.

Limonla Cilt Beyazlatma İçin İpuçları

 • Cildinizi beyazlatmak için limon suyu kullanırken dikkat etmeniz gereken bazı ipuçları:
 • Alerjik reaksiyonlar durumunda önce cildinizin küçük bir bölgesini seyreltilmiş limon suyuyla test edin.
 • Limon suyu cildinizi güneşe karşı daha duyarlı hale getirecektir, bu nedenle güneşe maruz kaldığınız zamanı sınırlamayı ve her zaman geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmayı unutmayın.
 • Limon suyu cildinizi kurutabilir, bu nedenle daha sonra nemlendirici uygulamanız gerekebilir.
 • Cildinizde bir kesik veya yaralanma varsa limon suyu kullanmayın, acıtabilir ya da yanma hissi oluşturabilir.
 • Gözlerinize veya göz kapaklarınıza limon suyunun temas etmesini engelleyin çünkü acı verebilir.
 • Cildi limon suyuyla beyazlatmak biraz zaman alabilir, ancak bu tedaviyi her gün yerine haftada üç ila dört kez uygulamak daha iyidir. Limon suyunun büzücü özellikleri vardır, bu nedenle her gün uygulandığında cildi çok fazla kurutabilir.
 • Yüzünüzde limon suyu varken güneşe çıkmayın. Limon suyu cildinizi güneş ışığına karşı daha hassas hale getirir ve cildiniz yanabilir, bu yüzden dışarı çıkmadan önce cildinizdeki limon suyunu durulayın.
 • Limon suyu cilt rengini açmak ve çilleri azaltmak için faydalıdır ve aynı zamanda yağlı ciltler için de eskiden kalma bir tedavi türüdür.

Limonlu Cilt Beyazlatıcı Kremler

C vitamini veya limon suyu özü, birçok cilt açıcı krem ​​ve serumda kullanılan temel bir bileşendir. Tamamen doğal bir cilt beyazlatıcı krem ​​arıyorsanız, öncelikle krem içerisindeki malzemeleri kontrol etmek gerekir.

Piyasada satılan limonlu cilt beyazlatıcı serumlar gibi cilt beyazlatıcı ürünler, limon özlerinin gücünü kojik asit ile birleştirir. Kojik asit Asya’da yetişen mantarından elde edilen doğal bir cilt beyazlatma maddesidir.

Yine bazı pigment azaltıcı kremler formülasyonlarında C vitamini ve limon özütünün yanında  ayrıca yabanmersini özü, dut özü ve emblica gibi diğer kanıtlanmış cilt beyazlatıcı bileşenler içerirler.

Cilt beyazlatıcı kremlerde kaçınılması gereken maddeler arasında hidrokinin ve cıva gibi kimyasal bazlı ağartıcılar bulunur. Hidrokinin bazı ülkelerde yasaklanmıştır.

ABD’de cıva yasaklanmıştır, ancak yine de cilt bakımı endüstrisinin çok fazla düzenlenmediği ABD dışındaki bazı ülkelerde cilt beyazlatma kremlerinde civa bulunabilmektedir. Bu bileşenler cildin rengini etkili bir şekilde açabilirken, uzun vadede kullanıldıklarında tehlikeli yan etkilere sahip oldukları görülmüştür.

Sorular ve Cevaplar

Soru 1: Limon suyunu vücut kremimle karıştırabilir miyim?

  • Cevap: Evet vücut kremine limon suyu eklemek mümkündür.

Soru 2: Limon suyuyla cilt beyazlatmak ne kadar sürer?

  • Cevap: Sonuçları görmek genellikle 1-2 hafta kadar sürer.

Soru 3: Cilt rengini açmak için limon suyuyla beraber nasıl bir süt kullanabilirim?

  • Cevap: Limon suyu ile yapılan tarif için normal yağlı süt kullanmak uygun olacaktır.

Soru 4: Sadece limon suyu kullanırsam sonuçları ne zaman görmeye başlarım?

  • Cevap: Çoğu kişi, cilt lekelerini beyazlatmak için limon suyu kullandıktan iki hafta kadar sonra sonuçları görür. Ancak bazıları için bu süre 3 ila 4 hafta sürebilir.

Soru 5: Cilt beyazlığı kalıcı mı yoksa sürekli limon kullanmaya devam etmek mi gerekir?

  • Cevap: Limon suyu cildi beyazlatmak için kalıcı bir çözüm sunmaz. Cildinizde limon suyu kullanırken güneşe maruz kalmaktan kaçınmanız ve yüksek SPF’li güneş kremi kullanmanız gerekecektir. İstenilen sonuçları elde etmek için yine de zaman zaman limon suyu gibi doğal açıcılar kullanmak gerekecektir.

Soru 6: Ciltte limon suyu kullanmanın yan etkileri nelerdir?

  • Cevap: Limon suyu, cildi beyazlatmaya yardımcı olabilecek asitler içerir. Bununla birlikte, limon suyunun ciltte sürekli kullanımının bazı yan etkileri olabilir. Çünkü bu asitler cildi tahriş ederek kızarıklığa, kuruluğa veya cildin pul pul dökülmesine neden olabilir. Ayrıca güneş yanığı riskini de artırabilir. Hassas bir cildiniz varsa, tahriş olup olmadığını görmek için önce küçük bir yama testi yapmalısınız.

Soru 7: Limon her gün yüze sürülür mü?

  • Cevap: Evet, limon suyunu her gün kullanabilirsin ancak cildi aşırı kurutabileceğinin farkında olmak gerekir. Bu yüzden kaliteli bir nemlendirici kullanmak uygun olacaktır.

Soru 8: Vücut losyonuma şişelenmiş limon suyu karıştırabilir miyim?

  • Cevap: Mümkünse cilt beyazlatma losyonları için taze limon kullanmak daha iyidir. Şişelenmiş limon suyu bazen sulanır ve genellikle koruyucu maddeler içerir.

Soru 9: Limon suyunu banyo suyuma karıştırabilir miyim?

  • Cevap: Evet. Banyo suyunuza taze sıkılmış limon suyu ekleyebilirsiniz. Yaklaşık 1/2 bardak limon suyu ekleyin ve 15-20 dakika kadar bekletin.

Soru 10: Limon suyu dışında başka bir çözüm yöntemi kullanabilir miyiz?

  • Cevap: Limon suyunun yanı sıra kullanılabilecek birçok cilt beyazlatıcı bileşen vardır. Örneğin kojik asit veya yaban mersini özü. İnternette gram unu, zerdeçal, süt ve diğer yaygın mutfak malzemeleri kullanılarak hazırlanan birçok cilt beyazlatma tarifi bulabilirsiniz.

Soru 11: Etkilerinin geçici olacağından bahsedildi. Limon suyu neden geçici bir cilt beyazlatma etkisine sahiptir ve bu nasıl olur?

  • Cevap: Cildimizdeki kahverengi lekeler ve pigmentasyon, güneşin UV ışınlarından koruma sağlayan bir pigment olan melaninden kaynaklanır. Melanin üretimini kalıcı olarak durdurmak mümkün değildir. Koyu lekelerin görünümünü hafifletmek için limon suyu kullanılabilir ancak limon oldukça asidiktir ve dikkatli kullanılmalıdır. Limon suyu, ölü deri hücrelerini soyarak daha açık bir görünüm sağlayan C vitamini ve sitrik asit bakımından yüksektir, ancak melanin üretimini engellemez.

Soru 12: Limonun neden olduğu cilt koyulaşması nasıl tedavi edilir?

  • Cevap: Limon suyu genellikle cildi karartmaz, tam aksine rengini açar. Sürekli olarak limon suyu kullanıyorsanız cildiniz güneşin UV ışınlarına karşı daha duyarlı hale getirebilir. Dolayısıyla, çok fazla dışarıda güneş altında kalıyorsanız cildinizin koyulaştığını görebilirsiniz. Çünkü UV ışınlarına maruz kalmak cildin bronzlaşmasına (melanin üretmesine) neden olur. Çok yüksek SPF’li güneş koruyucu kullanmanız gerekir.

Soru 13: Cilt kremime limon suyu eklersem ciltte bozulmalar olmaksızın doğal bir beyazlatma olur mu?

  • Cevap: Nemlendirici kreminize ve hatta sivilce önleyici kreminize limon suyu ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bazı insanlar, nemlendirici içerisine limon suyu eklemek yerine, uygulamadan hemen önce elde biraz limon suyu ve nemlendirici kremi karıştırmayı tavsiye etmektedir. Sivilceye yatkın bir cildiniz varsa bu uygulama gözeneklerin tıkanmasını da engelleyebilir.

Soru 14: Olgunlaşmamış limonlar cildi beyazlatır mı yoksa olgun olanları mı kullanmalıyım?

  • Cevap: Yeşil limonlarda C vitamini olmasına rağmen muhtemelen olgun limonlar daha etkili olacaktır.

Written by Ciltguzellik

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt lekeleri için yağlar

Cilt Lekeleri İçin Yağlar: En İyi 9 Uçucu Yağ

alın kırışıklığı nasıl gider

Alındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir | Ne İyi Gelir?