in

Cilt Kızarıklığı İçin Aloe Vera Kullanımı

aloe vera jel cilt kızarıklığına fayda eder mi

Aloe Vera Cilt İltihaplanmasına Fayda Eder mi?

Şişlik ve cilt kızarıklığı şeklinde kendini gösteren cilt iltihabı, bağışıklık sisteminin bir reaksiyonu olarak ortaya çıkmaktadır. Kızarıklık ve şişlik pek çok nedenle oluşurken cilt döküntüleri  ve yanıklar belki de en yaygın semptomlardır. Ciltteki daha şiddetli iltihaplanmalar için ilaç kullanımı gerekmektedir fakat bazı hafif kızarıklıklar için aloe vera gibi evde uygulanabilecek çeşitli doğal çözüm yöntemleri bulunmaktadır.

Aloe vera hafif yanıklar ve cilt tahrişleri gibi yara ve iltihaplanmaları tedavi etme kabiliyetiyle bilinir. Piyasada satın alabileceğiniz pekçok aloe vera ürünü bulunmaktadır. Bununla beraber evde aloe vera yetiştirebilir ve yapraklarından aloe vera jelini çıkartarak kullanabilirsiniz.

Aloe veranın cilde uygulanması genel olarak güvenli kabul edilir. Bununla beraber bazı cilt döküntülerini daha da kötüleştirme riski de bulunabilir. Cilt iltihabını evde aloe vera ile tedavi etmeye başlamadan önce bir doktorla konuşmak gerekebilir.

Kızarıklık, cilt tahrişi ve iltihap için aloe vera

Aloe vera, ciltteki döküntüleri hafifletmeye yardımcı olabilecek iltihap önleyici bileşenlere sahiptir. Ayrıca aloe veranın antimikrobiyal yeteneklere sahip olduğu ve bunun da enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Ek olarak, aloe vera jeli, bazen ağır kremlerin neden olduğu gibi ciltte herhangi bir kalıntı bırakmaksızın cildi nemlendirebilmektedir.

Aloe vera bütün cilt iltihaplarını tedavi edemez ancak aşağıdaki cilt problemlerinin giderilmesinde yardımcı olabilmektedir.

Yanıklar

Aloe vera jeli, en çok yanıkların tedavisine yardımcı olma özelliği ile bilinir. Şimdiye kadar güneş yanığı, kaşıntı, kızarıklık gibi problemler yaşadıysanız ve genel tahrişi azaltmaya yardımcı olması için aloe vera kullanmayı düşünebilirsiniz.

Aloe verayı yanık tedavisinde kullanmak için günde birkaç kez etkilenen bölgeye bolca uygulayın. Aloe vera, yanık semptomlarının tedavisinde oldukça etkili olabilmektedir.

Aloe vera serinletici etkisiyle beraber yanıklarda geçici bir rahatlama sağlar. Ciltte oluşan hasarı tersine çevirmez. Ayrıca çıbanlar, kabarıklıklar ve cilt soyulması gibi daha şiddetli yanıklar için uygun bir tedavi olmayabilir.

Gül hastalığı

Rosacea yani gül hastalığı, özellikle yüz etrafındaki ciltte kızarıklığa neden olmaktadır. Bu kronik cilt rahatsızlığının bir tedavisi yoktur. Bu nedenle önleyici tedbirler ve yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarla mücadele etmede önemlidir.

Aloe vera, gül hastalığı için kullanılan bir tür ev çözümüdür. Kızarıklık ve yanmadan kurtulmak için hastalığın şiddetlendiği dönemlerde aloe vera jelini  cilde bolca uygulayabilirsiniz.

Egzama

Belki de en yaygın iltihaplı cilt rahatsızlıklarından biri egzamadır (dermatit). Bu hastalığın oluşması için genellikle birden fazla neden gereklidir. Hastalığı takip eden kızarıklık ve döküntülerin alerjenlere veya sıcağa karşı bağışıklık sisteminin oluşturduğu reaksiyondan kaynaklandığı düşünülmektedir.

Aloe vera jeli cildi serinleterek egzamayı rahatlatabilir. Kaşıntıyı hafifletirken ciltteki kuru döküntüleri nemlendirmeye de yardımcı olabilmektedir.

Sedef hastalığı

Aloe vera, sedef hastalığında dikkat çeken aşırı cilt hücresi birikimini durduramazken. Aloe vera kremleri ciltteki genel tahriş ve iltihap için geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Semptomların rahatlatılması için kremi gün boyunca uygulayın. Ciltteki döküntülerde gözle görülür iyileşmeler görmek içi en az bir ay boyunca her gün düzenli olarak kullanmak gerekebilir.

Ne zaman doktora görünmeli

Aloe vera belirli cilt iltihabı vakalarını hafifletmeye yardımcı olabilir, ancak bu etkiler çoğunlukla geçicidir. Belirtiler birkaç günden daha uzun sürerse, giderek kötüleşirse veya tüm vücuda yayılırsa, kızarıklıkları ve döküntüleri  değerlendirmek için bir doktora görünmenin zamanı gelmiştir.

Doktor cildinizdeki kızarıklıkların nedenini teşhis edebilir ve sadece semptomlardan ziyade altta yatan iltihap kaynağını tedavi etmeye de yardımcı olabilir.

Aloe vera jelini kullandıktan sonra cildinizde herhangi bir olumsuz reaksiyon yaşarsanız da bir doktora görünmelisiniz. Bu durum, aloe vera alerjisine işaret ediyor olabilir. Alerjik bir reaksiyondan şüpheleniyorsanız, hemen aloe vera kullanmayı bırakın.

Cildinizde oluşan kızarıklığın enfekte olduğundan şüpheleniyorsanız hemen tıbbi yardım alın. Belirtiler, ateş, kabarmalar ve irin dolu lezyonlar olarak kendini gösterebilir. Aşırı derece ağrılı döküntüler de tıbbi müdahale gerekmektedir.

Sonuç olarak

Aloe vera, iltihabı ve yaraları yatıştırma kabiliyeti nedeniyle, hafif yanık veya cilt kızarıklıklarının semptomlarını tedavi etmek için geçici bir çözüm olarak kullanılabilir. Bununla birlikte, aloe vera, egzama ve rosacea gibi daha şiddetli yanıklar veya şiddetli iltihaplı cilt rahatsızlıkları için çok uygun olmayabilir. Ciltte oluşan daha şiddetli kızarıklıklar ve döküntüler için daha güçlü ilaçlara ihtiyaç vardır.

Nadiren de olsa, aloe vera bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Cilt kızarıklığı için aloe verayı kullanmadan önce cildinizde bir yama testi yapın ve herhangi yeni bir kızarıklık fark ederseniz aloe jel ürünlerinin kullanımını bırakın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/aloe-vera-redness

What do you think?

Written by Ciltguzellik

One Comment

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Orgazm olmak cilde nasıl faydalar sağlar

Orgazmın Cilde Faydaları | Orgazm Cildi Güzelleştirir mi?

cilt güzelleştirici maske tarifleri kolay ve faydalı

Cildi Güzelleştiren Maskeler: 10 Doğal Ev Yapımı Kolay Tarif