in

Cilt Sarkması Ameliyatsız Nasıl Giderilir

Sarkan Cilt Ameliyatsız Düzeltilir mi?

Sarkan Cilt Ameliyatsız Düzeltilir mi?

Cilt sarkması yaşlanma ve aşırı kilo kaybı nedeniyle olabilir. Elbette ki durumu düzeltmek ve daha sıkı ve iyi görünen bir cilde kavuşmak istersiniz. Bazı durumlarda, estetik ameliyat tek seçenek olabilir. Bununla beraber doğru beslenme, cilt hidrasyonunu koruma, cilt bakımı ve egzersiz yöntemleri ile ciltteki sarkmaları ameliyatsız gidermek ya da geciktirmek mümkün olabilmektedir.

Cilt Sarkması: Bilimsel Gerçekler

Bir protein yapı taşı olan kolajen cilde kuvvet vermektedir. Mayo Clinic’e göre kolajen zaman ilerledikçe bozulmaya başlar ve güneşe maruz kalma gibi nedenlerle de hasar görür. Cildin eski formuna kavuşmasına yardımcı olan başka bir lif olan elastin de yaşlandıkça etkisini yitirmeye başlar.

Cilt yaşayan bir organdır ve kilo aldıkça büyür. Özellikle 40-50 kilo gibi yüksek miktarlarda kilo verdiğinizde ya da kilo verme ameliyatı gibi hızlı kilo kaybına neden olan ameliyatlarla yüksek miktarlarda kilo verdiğinizde, aşırı yağ nedeniyle genişlemiş olan deride sarkmalar meydana gelecektir. Öte yandan, özel hiçbir durum olmamasına cilt zamanla esnekliğini yitirerek sarkabilir.

North American Journal of Medical Science’ da 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, pek çok hasta aşırı kilo kaybından sonra zayıflamalarına karşın meydana gelen sarkmalardan dolayı görünümlerinden memnun olmamışlardır.

Yüz sarkması

  • Kırışıklıklar, çene ve gıdı bölgesine çok iyi cilt bakımı yapmayı hedefleyin.
  • Amerikan Academy of Dermatology’e göre yüzü her gün iyice temizlemek ve düzenli yüz bakımı yapmak esnekliğin korunmasına ve sarkmaların önlenmesine yardımcı olabilir.
  • Mayo Clinic’e göre retinol, peptitler ve C vitamini içeren bileşenlerle sıkılaştırıcı bir krem ​​uygulanması ince çizgileri ve kırışıklıkları doldurabilir ve mevcut kolajen ve elastini canlandırarak güçlendirebilir.
  • Ciltteki esnekliği korumaya yardımcı olması açısından bol su için ve güneşten kaçının.

Vücut Sarkması

Egzersiz yapmak ve kas kazanmak cildin daha iyi görünmesini sağlar. Tüm ana kas gruplarına hitap eden ve haftada en az iki kez yapılan düzenli kuvvet antrenmanı iyi bir başlangıçtır. 12 ila 16 tekrardan sonra zorlanmanıza neden olacak kadar ağır olan ağırlıkları kaldırın ve her egzersizde iki ila üç set yapmayı hedefleyin.

2013 yılında Obesity Surgery’de yayınlanan araştırmaya göre, aşırı kilo kaybı görülen bazı vakalarda ortaya çıkan aşırı cilt derisi, fiziksel aktivitenin yapılmasına engel olabilmektedir. Çünkü bu sarkmış cilt kişide utanç hissi oluşturabilmektedir. Bununla birlikte, cildin kendisi genellikle egzersiz yapmak için gerçek bir fiziksel engel oluşturmaz.

Diyet yapmak sarkan cildi ortadan kaldıramaz, ancak kolajen ve elastin liflerinin sağlığını güçlendirmeye yardımcı olabilir. Mayo Clinic’e göre düzenli olarak taze meyve ve sebze gibi vücuda su temin edecek besinleri ve balık, ceviz ve keten tohumu gibi omega-3 yağ asitleri içeren gıdaları tüketmek oldukça faydalı olacaktır. İşlenmiş gıdalardan kaçının, çünkü bu gıdalar cilt sağlığını destekleyen besin maddelerini içermezler ve cilt sarkmalarına ve kilo alımına neden olabilirler.

Ameliyatsız Alternatifler

Aşırı kilo kaybı durumunda, vücut şekillendirme ameliyatı istediğiniz sonuçları elde etmek için tek seçeneğiniz olabilir.

Bıçak altına yatmak istemiyorsanız, ticari olarak Ultherapy olarak bilinen yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason adı verilen (ameliyatsız yüz gerdirme) bir prosedür deneyebilirsiniz. Kaşlar, boyun, çene altı ve göğüs kaldırma gibi işlemler için kullanılabilmektedir. Kilo kaybı nedeniyle aşırı deri sarkması söz konusu ise diğer seçenekleri düşünmek gerekebilir.

Referanslar

https://www.livestrong.com/article/267481-how-to-firm-sagging-skin-without-surgery/

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

su içmek yüzü güzelleştirir mi

Su İçmek Cildi Güzelleştirir mi: 10 Olumlu Etki

Nemlendirici Maske Tarifleri

Kuru Ciltler İçin Nemlendirici Maskeler: 9 Ev Yapımı Tarif ve Yüze Uygulama