in

Dermapen Sonrası Bakım (Morarma, Kabuklanma, Kızarıklık ve İyileşme Süreci )

dermapen sonrası cilt bakımı ve kullanılacak ürünler

Dermaroller ve dermastamp gibi diğer bir mikroiğneleme yöntemi olan dermapen, kan dolaşımını uyaran minimal invaziv kozmetik uygulamadır. Genellikle ciltteki kolajen üretimini artırmak ve yara izlerinin belirginliğini azaltmak için yapılır. Klinik bir ortamda dermapen işleminin hazırlığı ve uygulanması birkaç saat sürer.

Dermapen sonrası mutlaka cilde bakım yapmak gerekmektedir. Dermapen cilde delikler açar ve bu nedenle cilt bariyeri iyileşirken cildi korumak için atmanız gereken bazı adımlar vardır. Evde dermapen yapılıyor olunsa bile, işlemi gerçekleştirdikten sonraki günlerde cilde ekstra özen gösterilmesi gerekecektir.

Mikroiğneleme sonrası beklentilerin neler olması ve sonrasında cilde nasıl bakım yapılacağı ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için yazımızı okumaya devam edin.

Dermapen sonrası ne beklenmeli – kızarıklıklar ve diğer etkiler

Dermapen uygulaması sonrası, bazı yan etkiler görülebilmektedir. Klinik randevunuz sonrası, cildinizi tüm gün güneşe maruz bıraktıysanız cildiniz hafif ila orta derecede güneş yanığı olmuş gibi kızarabilir veya oldukça kırmızı görünebilir.

Büyük olasılıkla kızarıklık ve şişlik 24 saat veya biraz daha uzun süre cildinizde kalacaktır.

Dikkatli bakım sonrası bile, dermapen uygulamasından hemen sonra kızarıklıktan kurtulmak için yapılabilecek pek bir şey yoktur.

Yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri kızarıklığı makyajla kapatmak olacaktır. Çünkü makyaj henüz yeni işlem yapılmış cildinizdeki gözenekleri tıkar ve hatta sivilcelere bile neden olabilir.

dermapen uygulamasından sonra makyaj yapabilir miyim

Kızarıklıklar azalırken biraz sabırlı olmak gerekir. Bu arada doğal içerikli hafif ve kokusuz ürünler ve doğal yüz maskeleri uygulayarak biraz rahatlayabilirsiniz.

Dermapen işleminden 48 saat sonrasına kadar deride bazı soyulmaların ve şişliklerin olması normal kabul edilir. Ciltte tümsekler, sivilcelenmeler ve cilt kuruluğu gibi diğer yan etkiler de dermapen sonrası yaşanabilecekler kapsamındadır, ancak herkes bu yan etkileri yaşamaz.

Cilde hafif temizleyicilerle ve nemlendiricilerle bakım yapmak, yan etkileri mümkün olduğunca aza indirecektir.

Dermapen Sonrası Bakım İçin ipuçları

dermapenden sonra cilde bakım yapmak

 • Doktor, dermapen sonrası ne yapılması gerektiğiyle ilgili ayrıntılı talimatlar vermelidir. Talimatlar özellikle cilt tipinize ve tıbbi geçmişinize dayalı olabileceği için bunları dikkatlice uygulamalısınız.
 • Genel bir kural olarak, mikroiğneleme işlemini takip eden ilk 2 hafta boyunca sürekli olarak güneş koruyucu kullanılmalıdır. Tedavi sonrasındaki günlerde dışarı çıkarken mutlaka güneş kremi uygulayın.
 • Mikroiğneleme işleminden sonraki ilk hafta güneşli havalarda uzun süre dışarıda kalmayın, çünkü işlem sonrası güneşin neden olacağı hasara karşı normalden daha savunmasız olursunuz.
 • Doktorunuzun reçete edeceği herhangi bir topikal antibiyotik kremi kullanmak ciltte oluşabilecek herhangi bir enfeksiyonu önlemek için işe yarayacaktır.
 • Yüze dokunmadan önce eller yıkanmalıdır.
 • Mikroiğnelemeden sonraki ilk 24 saat içinde makyaj yapmayın (özellikle daha önce kullanılmış olan bir makyaj fırçası ile).
 • Yeni uygulama yapılmış olan cildi korumak için yüzme havuzuna girmemek, sauna ve buhar odası kullanmamak ve spor salonunda yapılan ağır egzersizler gibi çok terlemenize neden olacak aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu faaliyetlere uygulama yapıldıktan 72 saat sonra devam edebilirsiniz.

Dermapen Sonrası Ne kullanmalı ve Nelerden Kaçınılmalı?

Dermapen uygulamasından sonraki ilk birkaç gün boyunca cildi pul pul dökebilecek sert kimyasallar içeren cilt bakım ürünlerinden kaçınmak gerekir. Glikolik asit veya alfa hidroksi asit kullanmayın ve kokulu olan her şeyden kaçının.

Dermapen sonrası minimum ilk 48 saat C vitamini serumu ve retinol A kullanımından kaçınılmalıdır. 2 tam gün geçtikten sonra, özellikle güçlü yaşlanma karşıtı özellikleri olan cilt bakımı ürünleri kullanıyorsanız, cilt bakımınız için her zamanki cilt bakımı rutininizdeki ürünleri teker teker eklemek uygun olacaktır.

Temizleyiciler, tonerler veya exfoliye edicileri ürünlerdeki malzemelerin cildin dermapen sonrası yan etkilerini kötüleştirmediğinden emin olmak için 2 ila 3 gün öncesinden cildinizde kullanıp test edin.

Dermapen sonrası hiyalüronik asit kullanılabilir ve hatta bazı durumlarda mikroiğneleme uygulamasından sonra kolajen üretimini teşvik etme maksatlı önerilmektedir.

Eğer cildinizin kuru olduğunu hissediyorsanız, dermapen sonrası hindistancevizi yağını cilt yumuşatıcı olarak kullanmak genellikle güvenlidir. Hindistancevizi yağı nemi cilde hapseder ve yüzünüzü nemlendirir. Kurumuş cildi temizlemek için seyreltilmiş, alkolsüz cadı fındığı da kullanılabilir. Güvenliğinden emin olduğunuz doğal ve hafif ürünleri ve doğal çözümleri tercih edin.

Dermapen sonrası cildin toparlanması

Dermapen kullanımı nedeniyle oluşan kızarıklık, çoğunlukla 48 saat içerisinde gider. Kabuklanma, soyulma ve sivilcelenme gibi diğer semptomların düzelmesi biraz daha uzun sürebilmektedir.

Mikroiğneleme uygulamaları sonrası gözle görülür iyileşmenin çoğu, tedaviden sonraki ilk gün veya iki gün içinde gerçekleşecektir. Bununla beraber iyileşme, cilt yüzeyinin altında 2 aya kadar devam edecektir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Mikroiğneleme uygulamaları genel olarak çok düşük riskli olarak kabul edilen prosedürdürlerdir. Bazen görülen yan etkiler çoğalabilir ve tıbbi bir müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Aşağıdaki belirtilere dikkat edilmesi gerekir:

 • 38°C üzerinde ateş
 • kurdeşen
 • mide bulantısı
 • kanama
 • sarı veya yeşil akıntı
 • baş ağrısı

Mikroiğnelemenin neden olduğu enfeksiyonlar genellikle uygun şekilde temizlenmemiş aletlerin cilt üzerinde kullanıldığı durumlarda ortaya çıkar. Mikroiğneleme için kullanılan iğnelere karşı alerjik reaksiyonların olması da mümkündür.

Dermapen öncesi dikkat edilmesi gerekenler

Dermapen öncesi doğru bir şekilde tedavi talimatlara uymak, demapen uygulamasının sorunsuz geçmesini sağlar ve ortaya çıkabilecek yan etkileri en aza indirmenize yardımcı olur.

Dermapen öncesi ipuçları

 • Dermapen tedavisine başlamadan altı ay önce Accutane kullanmaktan kaçının.
 • Uygulamadan 5-7 gün önce retinoidler, eksfolyantlar, topikal antibiyotikler veya asitler gibi cildin hassasiyetini artırabilecek topikal ürünler kullanmayın.
 • Dermapen uygulamasından en az 3 gün önce ibuprofen, Motrin veya Advil gibi iltihap önleyici ilaçlar almayın. Bu ilaçlar, cildin gençleşmesi için kritik olan doğal iltihaplanma sürecine müdahale ederler.
 • Dermapen uygulamasından en az 2 hafta önce IPL/Lazer prosedürlerinden, korumasız güneşe çıkmaktan veya güneş yanığından kaçının.
 • Tedavi edilen bölgeye 5-7 gün öncesinden ağda, tüy dökücü kremler veya elektroliz uygulanmamalıdır.
 • Cilt tahrişini önlemek için işlem günü tıraş olmayın. Tedavi bölgesinde yoğun tüy varsa, randevunuza gelmeden bir gün önce tıraş olun.
 • Uçuk çıkarmaya yatkın bir cildiniz varsa, tedaviden 2 gün önce ve tedavi günü bir antiviral ilaç alın.
 • Kan incelticilerden tedaviye bir hafta kala kaçının, çünkü morarma dermapenin sıklıkla görülen bir yan etkisidir.

Dermapen Sonrası İyileşme ve Riskler

Mikroiğneleme yani dermaroller, dermastamp ve dermapen uygulamadan önce düşünmeniz gereken bazı şeyler vardır.

Dermapen sonuçlarını çok çabuk görmezsiniz

Ciltte oluşacak farkı fark etmek zaman alır. Çünkü vücudunuz kendini iyileştiriyor. Çoğu insanın herhangi bir değişiklik görmeden önce birkaç tedavi yaptırması gerekir.

Dermapen sonrası iyileşme süresi

İğnelerin cildi ne kadar derin deldiğine bağlı olarak dermapen sonrası iyileşme günler veya haftalar alabilir.

Dermapen sonrası kızarıklık ve acı

İşlemden sonra biraz ağrı/acı olabilir ve cildinizde birkaç gün kızarıklık kalabilir.

Dermapen sonrası kabuklanma, soyulma

Cildiniz iyileşirken ciltte gerginlik hissedebilirsiniz ve biraz pul pul dökülebilir.

Dermapen sonrası morarma ve kanama

Mikroiğneleme sırasında genellikle kanama olmaz. Ancak derin mikroiğneleme tedavileri cildin morarmasına veya kanamasına neden olabilir .

Olası yara izi

Mikroiğneleme, keloidleri yani ciltte büyük kabarcıklar gibi görünen yara izleri olan insanlar için iyi bir fikir değildir. Problemi daha da kötüleştirebilir.

Dermapen sonrası kullanılan kremler

Doktorun reçete edeceği bir topikal antibiyotik kremi kullanmak ciltte oluşabilecek bir enfeksiyonu önlemede işe yarayacaktır.

Dermapen sonrası enfeksiyon.

Mikroiğneleme, özellikle ekipman iyi temizlenmezse, cilde mikropların girmesine neden olabilecek  küçük delikler oluşturur. Ancak enfeksiyon riski çok düşüktür. Sağlıklıysanız, mikroiğnelemeden kaynaklanan bir enfeksiyon çok olası değildir.

Dermapen sonrası kızarıklık nasıl geçer?

Büyük olasılıkla kızarıklık 24 saat veya biraz daha uzun süre cildinizde kalacaktır. Dermapen kullanımı nedeniyle ortaya çıkan kızarıklık, çoğunlukla 48 saat içerisinde gider.

Kızarıklıklar konusunda sabırlı olunmalıdır. Kızarıklıklar için doğal içerikli hafif ve kokusuz kremler/ürünler uygulayarak cildinizi biraz rahatlatabilirsiniz.

Dermapen sonrası nemlendirici kullanabilir miyim?

Mikroiğnelemeden sonra cilt normalden daha hassas olacağı için ve normal nemlendirici kullanmak mikro yaralanma iyileşmesini yavaşlatabileceğinden, normal nemlendirici uygulamayın. Daha hafifi bir nemlendirici kullanın.

Dermapenden sonra sonra yüzümü yıkayabilir miyim?

Yüzünüzü yıkamak için tedaviden sonra en az dört saat beklemeniz önerilir. Normal yüz temizleyiciniz yerine daha hafif bir temizleyici kullanmalısınız.

Dermapen sonrası vazelin kullanabilir miyim?

Cildiniz için nazik bir temizleyici kullandıktan sonra yüzünüzü bir havluyla nazikçe kurulayın ve ardından Vazelin uygulayın. Yumuşak ve pürüzsüz olduğu için Vazelin cildinize zarar vermez. Mikroiğneleme işleminden sonra cildin iyileşme sürecini hiçbir şekilde etkilemez.

Dermapen sonrası terleme normal mi, spor yapabilir miyim?

Tedaviden sonra en az üç gün spor salonunda egzersiz yapılmaması tavsiye edilir. Terlemeye neden olabilecek herhangi bir aktivite önerilmez, çünkü terlediğinizde cildin gözenekleri yeniden açılır ve bakterilerin cildinize girmesini kolaylaşır.

Dermapen sonrası bakım: Sonuç

Mikroiğneleme yani dermastamp, dermaroller ya da dermapen sonrası uygulanan uygun cilt bakımı, tedavi sonucunda büyük farklar yaratabilir. Uygun bakım, yalnızca görülebilecek semptomları yatıştırmakla kalmaz, aynı zamanda iyileşirken cildinizi hasardan korur.

Profesyonel bir merkezde dermapen uygulaması yaptırıyorsanız, uzmanların vereceği talimatlarına uyun ve dermapen öncesi veya sonrası soru sormaktan çekinmeyin.

Dermapen uygulaması yaptığınız yerdeki uzman kişiler sizin kaç seansa ihtiyacınız olduğu ve dermapen ücretleri hakkında sizi bilgilendirecektir.

Kaynaklar;

 • https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/microneedling-aftercare
 • https://www.webmd.com/beauty/what_is_microneedling
 • https://thebeautyholic.com/best-products-to-use-after-microneedling/
 • https://okanaganskincare.ca/blog/How+to+Care+For+Your+Skin+Before+and+After+Microneedling+/99

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kaşıntı beyazlatma ve koku için vajinaya karbonat uygulamak

Vajina & Karbonat: Kaşınma, Beyazlatma ve Koku İçin İdeal

sudocrem yüze sürülür mü sivilce ve cilt lekeleri için nasıl kullanılır

Sudocrem Yüze Sürülür mü: Sivilce ve Cilt Lekeleri İçin Faydaları