in

Dudakta Sivilce: 10 Doğal Çözüm ve Medikal Tedavi Yöntemleri

dudak sivilcesi kenarında ve üstünde nasıl tedavi edilir

Püstül olarak da adlandırılan sivilceler, bir tür akne çeşididir. Dudak kenarı de dahil olmak üzere vücuttaki hemen her yerde ortaya çıkabilirler.

Beyaz bir uç veren bu kırmızı şişlikler kıl foliküllerinin iltihaplanmaları sonucu oluşur. Bakteriler içeri girdiğinde dudak çizgisindeki sivilceler enfekte olabilmektedir.

Sivilceyi patlatmak veya sıkmak ciltteki iyileşmenin daha uzun sürmesine ve yara izlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir .

Dudaktaki sivilceden doğru şekilde kurtulmanın yöntemleri şunlardır:

 • sabunlar ve kremler
 • soğuk veya sıcak kompres
 • benzoil peroksit
 • hint yağı
 • limon suyu
 • bal
 • zerdeçal
 • çay ağacı yağı
 • domates
 • topikal ve oral reçeteli ilaçlar
 • yüz maskeleri
 • lazer tedavisi

Dudaktaki Sivilce Nasıl Geçer: Evde Uygulanabilecek 10 Doğal Yöntem

dudak kenarında çıkan sivilceler nasıl geçer

Cilde ve dudaklara zarar verme riskini azaltmak için, evde uygulanabilecek çözüm yöntemleri ve tıbbi tedaviler de dahil olmak üzere dudak sivilcelerinden güvenle kurtulma yolları aşağıda açıklanmıştır.

1. Sabunlar ve kremler

Sivilceleri tedavi etmek amaçlı üretilmiş pek çok krem ve sabun ​​vardır. Günde iki kez alkolsüz hafif bir cilt temizleyicisi kullanın ve cildinizi kurutup tahriş edebilecek büzücü özelliği olan eksfoliyanlardan kaçının.

Aynı durum kremler için de geçerlidir. Krem ne kadar hafifse o kadar iyidir. Sivilceye eğilimli ciltler için özel üretilmiş nemlendiricileri bulmaya çalışın.

2. Sıcak veya soğuk kompres

Dudak sivilcesinin üzerine soğuk kompres uygulamak bölgedeki kızarıklığı ve şişliği azaltmaya veya gidermeye yardımcı olabilir ve sivilcenin daha az fark edilir olmasını sağlayabilir. Soğuk kompres ayrıca acıyı hafifletmenin etkili bir yöntemidir.

İltihaplanmayı azaltmak için soğuk kompresi günde iki kez sivilcelerin üzerinde 1 dakika kadar tutun. Sivilce acıyorsa gerektiği kadar tekrar edin.

Sıcak kompresi günde iki kez uygulamak folikülleri tıkayarak sivilcelerin oluşmasına neden olan kalıntıların ve yağın dışarı atılmasında işe yarayabilir. Ayrıca enfekte olma durumu söz konusuysa, sıcak kompres ayrıca irinin boşaltılmasını sağlayarak ağrıyı ve kızarıklığı azaltmaya da yardımcı olabilir.

3. Hint yağı

Hint yağı, dudaktaki sivilcelerden kurtulmada işe yarayabilecek bazı faydalar sunabilir.

Hint yağı anti-inflamatuar özelliklere sahip risinoleik asit içerir ve doğal bir nemlendiricidir. 2015 yılında yapılan bir araştırma, risinoleik asit içeren jelin cilde uygulanmasıyla ciltteki iltihap ve ağrının önemli ölçüde azaldığı görülmüştür.

Hint yağı, ölü deri hücrelerinin birikmesini önleme ve yeni dokuların büyümesini teşvik etme kabiliyeti nedeniyle yaraların iyileşmesinde de kullanılmaktadır. Teorik olarak, tüm bu özellikler sivilcelerin tedavisinde faydalı olabilir.

4. Benzoil peroksit

Sivilcelerin oluşmasına neden olan bakterileri öldürmekte işe yarayan benzoil peroksit kullanmak popüler bir sivilce tedavisidir.

Aşağıdakiler gibi farklı ürünlerde bulunur:

 • temizleyiciler
 • jeller
 • kremler
 • ıslak mendiller

Bu ürünleri uygun bir şekilde kullanmak (genellikle günde iki kez) sivilceleri kontrol altında tutmaya ve sonrasında sivilcelerin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Hassas bir bölge olduğu için bu ürünleri dudağınıza uygularken dikkatli olun.

Benzoil peroksit ciltte yanmaya ya da yutulduğunda zararlı olabilir. Benzoil peroksit içeren bir temizleyici sıvı yutulursa, acilen bir doktora görünmek gerekebilir.

5. Limon suyu

Sivilceler de dahil olmak üzere birçok cilt rahatsızlığı için pek çok kişi tarafından evde popüler olarak kullanılan bir bitkidir. Limon, bir C vitamini formu olan askorbik asit ve antioksidanlar içermektedir.

C vitamininin antibakteriyel özellikleri cilt için faydalı olabilir ancak limon suyunun sivilceler için etkili ve güvenli bir çözüm olduğunu destekleyen bilimsel bir kanıt yoktur.

Narenciye suları, göz tahrişine neden olabilen ve cildi kurutup tahriş edebilen asitler içermektedirler. Dudaktaki sivilceler için limonu parmağınızla ya da makyaj pamuğu yardımıyla dudaklarınıza uygulayabilirsiniz.

6. Zerdeçal

Zerdeçale rengini veren olan kurkuminin sağlığa birçok faydası vardır.

Kurkuminin, çeşitli cilt rahatsızlıklarının (sedef hastalığı gibi) tedavisinde etkili olan antienflamatuar ve antioksidan bileşenlere sahip olduğu bilinmektedir.

İltihaplı sivilcelere zerdeçal sürmek faydalı olabilmektedir.

Dudak üstü sivilcelere zerdeçal kullanmak için zerdeçal tozuna biraz su ekleyerek bir macun hazırlayın. Sivilce üzerine uygulayın ve birkaç dakika kadar bekletin, ardından ılık suyla durulayın ve kurulayın. Bu işlemi günde iki kez tekrarlayın.

7. Bal

Yapılan çeşitli araştırmalar göstermiştir ki, bal bazı cilt problemlerinin tedavisinde yararlı olabilecek antimikrobiyal bileşenlere sahiptir.

In vitro çalışmalar, balın, sivilcelerin oluşmalarından sorumlu bazı bakterilere karşı antimikrobiyal etkileri olduğunu göstermiştir.

Dudaktaki sivilcelerden kurtulmak için balı aşağıda belirtildiği gibi kullanın:

 1. Parmağınızı ya da küçük bir kaşığı bala batırın.
 2. Balı sivilcelere sürün ve bir süre dudağınızda bekletin.
 3. Günde iki veya üç kez tekrar edin.

8. Domates

Domates, sivilceleri etkili bir şekilde tedavi edebilen salisilik asit içerir. Salisilik asit, sivilcelere neden olan bakterileri baskılayarak ve gözeneklerdeki tıkanıklığı açarak işe yaramaktadır.

Sivilceleri tedavi etmek için satılan bazı ürünler salisilik asit içerir. Bu konuda domates ucuz ve doğal bir alternatif sunabilir.

Dudaktaki sivilceleri domates kullanarak gidermek için:

 1. Organik bir domatesi doğrayın ve çatalla ezin.
 2. Az miktarda domates posasını sivilcelerin üzerine sürün.
 3. 10 dakika kadar bekleyin ve sonrasında ılık suyla durulayın.
 4. Günde iki veya üç kez tekrarlayın.

9. Çay ağacı yağı

Anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özellikleri ile bilinen çay ağacı yağı bazı cilt sorunları için evlerde kullanılan popüler bir yağdır.

Çay ağacı yağının sivilceler üzerinde etkili olduğunu gösteren bilimsel kanıtlar mevcuttur.

Topikal olarak uygun bir şekilde çay ağacı yağı uygulamak genellikle güvenlidir. Alerjik bir reaksiyondan endişeleniyorsanız ya da hassas bir cildiniz varsa veya, yağı dudağınıza ve dudak çevresine uygulamadan önce kolunuzun küçük bir kısmında test edin.

10. Diş macunu

Diş macununun yatmadan önce cilde uygulandığında sivilceleri kurutabildiğini ve hızla küçültebildiğini söyleyen pek çok kişi vardır. Ancak diş macunu kullanmak risksiz değildir.

Diş macunu, hidrojen peroksit ve alkol gibi cildi kurutucu etkiler gösterdiği bilinen bileşenler içerir .

Diş macunu cilt üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir ve acıyı geçici olarak dindirebilir. Bunun dışında başka bir faydası yoktur.

Cilde uygulanan diş macunu ciltte kuruluğa ve tahrişe neden olabilir, bu da daha fazla sivilce oluşmasına neden olabilir.

Uzmanlar sivilceler için diş macunu kullanmak yerine evde uygulanan diğer doğal tedavileri ve tıbbi  tedavileri önermektedirler.

Dudak Sivilcelerini Gidermek İçin Tıbbi Tedaviler

Sivilcelere yatkın bir cildiniz varsa ve dudağınızda düzenli olarak sivilce çıkıyorsa, aşağıdaki tıbbi tedavileri uygulayabilirsiniz:

1. Topikal ilaçlar

Sivilceler için en çok reçete edilen tedavi yöntemi cilde uygulanan ilaçlardır. Bu ilaçlar arasında retinoidler, azelaik asit, salisilik asit antibiyotikler mevcuttur. Dudak ve dudak kenarları hassas bir bölge olduğu için bu ilaçların uygun olup olmadığının öncelikle bir sağlık uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir.

2. Ağızdan alınan ilaçlar

Orta ila şiddetli sivilcelerin tedavisi için bazen antibiyotikler veya hormon tedavileri gibi oral ilaçların kullanılması gerekebilir. İzotretinoin, ciddi yan etkiler gösterebilme potansiyeli nedeniyle diğer tedavilere yanıt vermeyen ağır sivilcelerin tedavisi için kullanılır.

3. Diğer tıbbi tedaviler

Lisanslı bir dermatolog tarafından gerçekleştirilen lazer tedavisi, kimyasal peeling ve sivilcelerin çıkarılması gibi tedavilerdir.

Dudak kenarlarında sivilce neden olur?

Aşırı yağ üretimi, bakteri ve yağ, ölü deri ve birikintiler nedeniyle tıkanmış kıl kökleri dudak kenarlarında sivilcelere neden olabilir.

Stres, hormonlar ve bazı ilaçların kullanımı sivilce oluşma riskini artırabilir ve mevcut sivilceleri kötüleştirebilir.

Dudak balmı ve vazelinin tekrar tekrar kullanılması nedeniyle dudak çevresinde sivilcelerin oluştuğu kişiler rapor edilmiştir. Herhangi bir ürünün aşırı kullanımı (genel olarak güvenli olmalarına rağmen) potansiyel olarak gözenekleri tıkayabilir ve dudakta sivilcelerin oluşmasına neden olabilmektedir.

Dudak sivilcelerinin önlenmesi

Aşağıdakiler dudak sivilcelerini önlemenin yollarıdır:

 • Günde iki kez yıkayarak cildinizi temiz tutun.
 • Tahriş edici ve sert ürünler kullanmamaya çalışın.
 • Hafif sabunlar ve kremler tercih edin.
 • Cildinizi ovalamaktan kaçının.
 • Yüzünüze çok sık dokunmaktan kaçının.
 • Yatmadan önce ruj ve diğer makyajı temizleyin.
 • Sivilceleri patlatmayın, sıkmayın veya koparmayın.

Sonuç olarak

Evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemleri ile dudakta ara sıra oluşan sivilcelerden kurtulabilmeniz mümkün olabilir. Stresten uzak durmak ve cildi nemli ve temiz tutmak sivilceleri önlemeye yardımcı olacaktır.

Düzenli olarak cildinizde ya da dudaklarınızda sivilceler oluşuyorsa veya ağrı, şişlik ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri gösteriyorsanız bir sağlık uzmanına görünün. Tıbbi sivilce tedavisine ihtiyacınız olabilir.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of-pimple-on-lip

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kepek için bitkisel ve doğal çözüm yöntemleri ve maske tarifleri

Kepek İçin Saç Maskeleri: 15 Doğal-Bitkisel Ev Yapımı Tarif

yüz kızarıklığına ne iyi gelir doğal çözümler

Yüzdeki Kızarıklık Nasıl Geçer: 10 Ev Yapımı Maske ve Doğal-Bitkisel Çözümler