in

Fordyce Spots Nedir, Nasıl Tedavi Edilir: 7 Tıbbi ve Doğal Yöntem

Fordyce noktaları nedir nasıl tedavi edilir

Hiç dudaklarınızın etrafında kümelenmiş küçük beyaz yumrular oldu mu? Ya da ağzının içinde bu yumrulardan bulunan birini tanıyor musunuz? Bunlar Fordyce spots, Fordyce lekeleri, Fordyce benekleri, Fordyce granülleri, Fordyce tanecikleri, Fordyce granülleri, Fordyce kabarcıkları olarak bilinirler ve oldukça yaygın görülen bir sorundur.

Fordyce lekeleri genellikle dudakların dış çizgisinde görülür. Bazı nadir durumlarda, erkek ve kadın cinsel organlarında da bulunurlar. Daha detaylı bilgi ve çözüm yöntemleri için okumaya devam edin.

Hızlı Erişim

Fordyce Spots Nedir?

Büyümüş yağ bezleri Fordyce granülleri, bezleri veya Fordyce lekeleri olarak bilinir [ 1 ]. Herhangi bir ağrı veya kaşıntıya neden olmazlar ve bulaşıcı da değildirler. Genellikle dudakların dış kenarlarında veya yanakların iç kısmında görülürler. Saç/tüy olmayan yüz veya vücut bölgelerinde görüldükleri bilinmektedir.

Fordyce noktaları oldukça sık görülen bir cilt sorunudur ve ciltte yayılmış çıkıntılar olarak görünürler; bazı durumlarda kümeler halinde görünürler. Nadiren erkeklerde peniste veya skrotumda, kadınlarda labiada görülürler.

Fordyce Noktaları Hangi Yaşlarda Oluşur?

Fordyce lekeleri her yaşta ortaya çıkabilir. Yetişkinlerin yüzde 70-80’inde bulunurlar [ 2 ]. Bununla birlikte, genellikle kişinin gençlik yıllarında görünür hale gelirler.

Fordyce Noktaları Neden Olur?

Fordyce noktalarının oluşmasının belirli bir nedeni yoktur. Vücudumuzda mevcutturlar ve bu noktalarla beraber doğarız. Ancak ergenlik çağına geldiğimizde görünür hale gelirler ve vücudun geçirdiği hormonal değişiklikler nedeniyle büyürler. Yağlı cilde sahip olan kişiler (hem erkekler hem kadınlar) Fordyce lekeleri bakımından daha yatkındırlar.

Fordyce Hastalığını Tanımlama

Fordyce lekeleri nedir nasıl gider

Fordyce lekeleri beyaz veya mat sarı renktedir. Ayrıca ciltle aynı renkte de olabilirler. Boyutları 1-3 mm arasında değişmektedir; bazen daha büyük olabilirler. Cinsel organda göründüklerinde, lekeler kırmızı da olabilir.

Kümeler halinde görünürler ve her iki dudağın dış çizgilerinde simetrik bir şekilde oluşurlar. Bazen ağız içinde – dudakların içlerinde ve yanaklarda görülebilirler. Cildinizi gererseniz, açıkça görülebilirler. Aksi takdirde, o kadar küçüklerdir ki, onları zorlukla görebilirsiniz.

Fordyce lekeleriyle karıştırılabilecek bazı cilt sorunları vardır. Bu cilt problemleri aşağıdakilerden biri  olabilir:

  • Bazal hücreli karsinom: Bir tür cilt kanseridir. Büyüme, yumru veya kırmızı leke oluşumu gibi semptomları vardır.
  • Sebasöz hiperplazi: Küçük, beyaz, yumuşak yumrulara neden olan bir cilt hastalığı.
  • Milium kistleri: Bu kistler de bazen yüzde görülen beyaz ve yuvarlak şişlikler şeklinde ortaya çıkarlar, ancak bunlara dokunmak zordur.
  • Epidermoid kistler: Cilt katmanlarının altında oluşan küçük sert yumrulardır.

☛ Cinsel ilişki sırasında penis üzerindeki fordyce lekeleri kanayabilir. Ancak bu çok nadiren olur.

☛ İster erkek ister dişi olsun, Fordyce lekeleri, kişinin cinsel organında göründüğünde, cinsel yolla bulaşan bir hastalık veya genital siğil ile karıştırılabilir.

Fordyce Spots Tedavisi

Fordyce lekeleri herhangi bir ağrı, kaşıntı veya başka bir soruna neden olmadığından, oldukları gibi bırakılabilirler. Ancak estetik görünüşünüzü etkileyebilecekleri için Fordyce lekeleri aşağıdaki tedaviler uygulanılarak giderilebilir:

A. Tıbbi Tedaviler

Fordyce noktaları için tıbbi tedaviler

1. Lazer tedavisi

Dermatologlar fordyce lekelerini çıkarmak için farklı dalga boylarında lazer tedavileri kullanabilirler. Karbondioksit lazer tedavisi ile uygulanırsa yara izine neden olabilir. Diğer bir seçenek, daha pahalı olan ancak daha az iz bırakabilen pulsed boya lazer tedavisidir.

2. Topikal uygulamalar

Fordyce lekelerini gidermek için dermatoloğunuz ayrıca topikal tretinoin kremi veya oral izotretinoin önerebilir. Bileşen olarak biklorasetik asit içeren formülasyonlar da önerilebilir.

Not: Lazer ve topikal tedavilerinin beraberce kullanılabileceği bir tedavi de önerilebilir, ancak bu seçenek ciltte karıncalanma, yanma hissi ve hatta ciltte iltihaplanma gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

3. Micro-punch cerrahisi

Mikropunch cerrahisi doktorun Fordyce lekelerini genital bölgenizden veya yüzünüzden hızlı bir şekilde temizlediği bir prosedürdür. Cildi deldikten sonra lekeleri ve diğer istenmeyen dokuları çıkarmak için kaleme benzer bir cihaz kullanılır.

Bu işlem acılı bir işlem olduğundan acıyı azaltmak için lokal anestezi uygulanabilir. Ancak prosedür tamamlandıktan sonra herhangi bir yara izi veya başka bir yan etki görülmez. Bir araştırmaya göre Fordyce noktaları işlemden bir yıl sonra bile tekrar oluşmaz.

Fordyce lekeleri koterize edilebilir veya yok etmek için elektrodikasyon kullanılabilir.

B. Evde Uygulanabilecek Doğal Tedaviler

fordyce noktaları için doğal ve evde uygulanabilecek tedaviler

1. Elma sirkesi

Elma sirkesi doğası gereği büzücü ve antibakteriyeldir. Haftada iki kez lekelere uygulanan, eşit oranlarda karıştırılmış elma sirkesi ve su çözeltisi işe yarayabilmektedir. Etkilenen bölgeye uyguladıktan bir süre sonra yıkanmalıdır. Elma sirkesinin büzücü özelliği toner görevi görür ve cildinizdeki yağ ve sebum seviyelerinin normale dönmesini sağlar.

2. Sarımsak

Aç karnına alınan su ve limon suyu ve sarımsak ezmesi karışımı Fordyce noktalarının azalmasına yardımcı olabilir. Genel olarak sarımsak, vücuttaki bakterileri azaltan birçok faydalı bileşenlere sahiptir.

3. Jojoba ve argan yağı

Jojoba yağı, cildi beslemeye ve genişlemiş gözeneklerin boyutlarını küçültmeye yardımcı olan E vitamini içermektedir. Bu da sebumun aşırı salgılanmasını azaltacaktır. Argan yağı da cildin yağ salgılama düzeylerini dengelemeye yardımcı olur. Her iki yağı da eşit oranda karıştırın ve etkilenen bölgelere uygulayın. On dakika kadar sonra durulayın.

4. Hindistan cevizi yağı

Birkaç damla lavanta yağı ile karıştırılmış hindistancevizi yağını etkilenen bölgelere uygulamak Fordyce lekelerini azaltmaya yardımcı olabilir. Çünkü hindistancevizi yağı, noktalara neden olabilecek ekstra sebum üretimi nedeniyle kurumuş olabilecek cildi nemlendirir. Yağı cilde uygulayın ve birkaç saat beklettikten sonra durulayın.

Risk faktörleri

Fordyce lekeleri, kanser gibi bazı hastalıklar ile bağlantılı olabilir. Fordyce lekeleri ve kanser arasındaki bağlantı üzerine yapılan bir araştırma, ağızlarında Fordyce noktaları olan kişilerin ile kalıtsal bir tür olan kolorektal kanser riski arasında bağlantı olduğunu göstermektedir.

Ağızda çok sayıda Fordyce lekesi bulunmasının diğer bir risk faktörü, hiperlipidemi adı verilen bir hastalıktır. Bu hastalıkta, kandaki yağ seviyesi yüksektir ve bu da kişiyi kalp hastalığı riskine sokmaktadır.

Bir ailenin üyelerinde Fordyce lekeleri varsa, bu araştırma, lekelerin varlıklarının kişinin kanser olma riskini ortaya çıkmadan çok önce tespit etmeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bununla birlikte, konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Fordyce Noktaları Aniden Ortaya Çıkabilir mi?

Fordyce lekeleri kişinin hayatının herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Ancak yaş ilerledikçe görülme olasılıkları artar. İlk defa görünmeleri, hormonal aktivite nedeniyle cildin yağ ve sebum salgısının arttığı ergenlik döneminde olabilir.

Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Fordyce hastalığı zararsızdır ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmaz. Bununla birlikte, bu lekeler, hoş görünmediği için kozmetik bir sorun olarak görülebilir. Çoğu zaman, açık bir şekilde görülemez bile. Fordyce noktalarını gidermek istiyorsanız, bir dermatoloğa danışın.

Cinsel organda lekeler varsa, bir doktora danışın. Bu lekeler Fordyce noktaları olmayabilir; cinsel yolla bulaşan hastalık belirtisi olabilirler. Doktor lekelerin ne olduğunu tespit edebilir ve lekeler için doğru tedaviyi önerebilir.

Fordyce Noktaları Nasıl Teşhis Edilir?

Çoğu doktor, Fordyce lekelerini görünüşlerine göre doğru bir şekilde teşhis edebilir. Ağzınızda bu lekelerden varsa, doktor herhangi bir kanser türünü elemek için biyopsi bile yapabilir.

Fordyce Noktaları Patlatılabilir mi?

Hayır, Fordyce noktalarının patlatılması veya sıkılması tavsiye edilmez. Patlatmaya çalışmak kaybolmalarını sağlamaz ve hatta enfeksiyona neden olabilir.

Sonuç

Fordyce spots, nüfusun yüzde 80’inde bulunabilen iyi huylu bir cilt problemidir. Normal ve zararsızdırlar. Fiziksel veya kozmetik olarak herhangi bir rahatsızlık veriyorlarsa, bir profesyonel tarafından tedavi edilebilmektedir.

Kaynak;

https://skinkraft.com/blogs/articles/fordyce-spots-white-bumps-on-lips

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltteki ve Vücuttaki Değişiklikler

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltte ve Vücutta Neler Olur: Zaman Çizelgesi

Yüze buz sürmenin faydaları sivilce ve göz altı için birebir

Yüze Buz Sürmek: Sivilceler ve Göz Altı Şişlikleri İçin Birebir