in

Göz Altı Morlukları İçin Patates: 11 Doğal Maske Tarifi ve Uygulama

göz altı morlukları için ev yapımı patates maskesi tarifleri ve cilde uygulama

Gözlerin altındaki koyu halkaların sağlığı tehdit edici bir etkisi yoktur, ancak kesinlikle yorgun, uykusuz ve gerçekte olduğunuzdan daha yaşlı görünmenize neden olur. Göz altı morlukları gerçekten zor çözüm bulunabilen sorunlardan biri olabilir.

Göz altı morluklarının oluşmasının arkasındaki ana neden yaşlanmadır. Bunun dışında uykusuzluk, stres, altta yatan sağlık sorunları, televizyon veya bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek de göz altlarında koyu halkaların oluşmasına neden olabilmektedir.

Zor kazandığınız parayı pahalı göz kremlerine harcamadan önce, neden bu çirkin halkaları iyileştirmek için doğal bir şey denemiyorsunuz? Göz altı morluklarını iyileştirmek için patates kullanmanın basit yollarını inceleyelim.

Aşağıda, göz altı morluklarını azaltmak veya gidermek için patates kullanımının birkaç basit ama etkili yöntemlerini bulacaksınız. Ancak daha öncesinde, göz altındaki koyu halkaların ne olduğunu ve patatesin neden bu sorunu tedavi etmek için faydalı olduğuna bir göz atalım.

Göz Altı Morlukları Nedir?

Göz altı bölgesindeki deri, vücudumuzun geri kalanından daha hassastır. Yaşlandıkça daha ince ve daha da hassas hale gelir. Sonuç olarak, kanı taşıyan kan damarları (mavimsi-morumsu renkte) ciltte daha görünür hale gelir ve gözlerin altındaki bölge daha koyu görünür. Peki kan damarlarının mavimsi ya da morumsu görünmesine neden olan şey nedir?

Aslında cildimizin dokuları sadece mavi / mor renk dalga boyunun geçmesine izin verebilir. Sonuç olarak, yalnızca mavi / mor renkli ışık geri yansır ve damarların koyu mavimsi görünmesine sebep olur. Göz altında koyu halkalar ya da göz altı morlukları dediğimiz şey de budur.

Bazen burun tıkanıklığı, vücutta sıvı tutulması, güneşe maruz kalma ve hiper pigmentasyon da göz altında koyu halkaların oluşmasına neden olabilir. Stres ve kalıtım da göz altı morluklarından sorumlu olabilmektedir.

Göz Altı Morluklarını İyileştirmek İçin Neden Patates Kullanmalı?

 • Patates, göz altı bölgesini nemlendirip gençleştirebilir ve koyu halkaları azaltmaya yardımcı olabilir. Patateste bulunan potasyum kan dolaşımını hızlandırabilir ve koyu halkaların görünümünü en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Patateste bulunan C vitamini, nişasta ve enzimler, göz çevresindeki hassas cildi besler ve göz altı morluklarının oluşmasını önler.
 • Patatesin anti-enflamatuar özellikleri, göz altındaki kan damarlarının şişmesini ve iltihaplanmasını azaltmaya ve böylece göz altı morluklarının belirginliğini azaltmaya yardımcı olur.
 • Patates, göz altındaki cildin daha sıkı olmasına katkıda bulunan  A vitamini içerir.
 • Patates, göz altındaki şişkinlik ve morluklar için son derece faydalı olan katekolaz enzimi içerir.
 • Patatesin cilt beyazlatıcı özelliği göz altı bölgesinin aydınlatılmasında etkili olabilir. Taze bir patates dilimi havaya maruz kaldığında, katekolaz enzimi oksitlenir ve daha sonra hidrokuinon olarak bilinen kimyasal bir bileşiğe dönüşen benzokinona dönüşür. Hidrokinon cilt ağartma özelliklerine sahiptir ve birçok ticari cilt beyazlatıcı üründe kullanılmaktadır.
 • Patates, cilt dokularını canlandırarak koyu halkaları ve yorgun cildi iyileştirme özelliği olan bir dizi vitamin ve mineral içerir.

Şimdi göz altı morluklarını iyileştirmek için patates kullanmanın farklı yöntemlerine bakalım.

Göz Altı Morlukları İçin Patates Nasıl Kullanılır?

1. Soğutulmuş patates ile göz altı bakımı

soğuk patates ile göz altı morluklarını azaltın

 • Bu uygulama muhtemelen göz altı morluklarını doğal olarak tedavi etmenin en basit yoludur. Buzdolabında bir patatesi bir saat kadar bekletin. Soğumuş patatesi çıkarın ve iki dilim kesin. Dilimleri, koyu halkaları örtecek şekilde gözlerin üzerine yerleştirin. 10-15 dakika bekletin. Çıkarın ve soğuk suyla yıkayın. Günde iki kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, bir orta boy çiğ patatesi rendeleyin ve suyunu çıkarın. Patates suyunu buzdolabında bir süre bekletin. Soğuyan patates suyunu çıkarın ve içerisine iki tane makyaj pamuğu daldırın. Daha sonra bu pamukları göz altındaki koyu halkaların üzerine yerleştirin. Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin ve ardından çıkarın ve soğuk su kullanarak gözlerinizi yıkayın. Her gün tekrarlayın.
 • Soğutulmuş bir patatesi rendeleyin ve rendelenmiş patatesleri bir tülbent içine koyun ve düzgün bir şekilde bağlayın. Şimdi gözlerin üzerine, özellikle koyu halkaların üzerine yerleştirin. 15-20 dakika kadar ciltte kalmasını sağlayın ve sonra çıkarın. Her gün uygulayın.

2. Salatalık suyu ve patates suyu ile göz altı morlukları için maske

patates ve salatalık suyu ile göz altı morlukları için tedavi

Bir orta boy patatesi yıkayın ve kabuğunu çıkarın. Rendeleyin ve ardından suyunu çıkarın. Benzer şekilde bir salatalığı rendeleyin ve suyunu çıkarın. Bir kapta patates suyu ve salatalık suyunu karıştırın ve soğuması için buzdolabına koyun. Buzdolabından çıkarın ve içinde iki tane makyaj pamuğunu ıslatın. Göz altı morluklarını kaplayacak şekilde gözlerin üzerine yerleştirin. 15-20 dakika kadar dinlenin ve ardından makyaj pamuklarını çıkarın ve yüzünüzü yıkayın. Bu uygulamayı her gün tekrarlayın.

Neden işe yarıyor?

Salatalık göz altı morlukları için oldukça etkilidir ve antioksidan bakımından zengindir. İçeriğindeki bu antioksidanlar ve silika ile birlikte koyu halkaların azaltılmasında işe yararlar. Salatalık ayrıca göz altı bölgesindeki deriyi aydınlatmaya ve koyu halkaların görünümünü azaltmaya yardımcı olan C vitamini açısından da zengindir. Daha önce de belirtildiği gibi, sıvı tutulumu koyu halkaların oluşumunun arkasındaki ana nedenlerden biridir. Salatalık, içeriğindeki C vitamini ve kafeik asit bileşeni sayesinde göz altındaki sıvı tutulmasını tedavi etmede ve göz altı morluklarını azaltmada çok etkilidir. Salatalığın doğal büzücü özellikleri cilt elastikiyetini artırarak koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olur. Ayrıca salatalığın doğal soğutma özelliği, göz çevresindeki kan akışını düzenlemede ve dolayısıyla koyu halkaları yok etmede oldukça etkilidir.

3. Patates ve bal maskesi

göz altı morluklarını azaltmak için patates ve bal karışımı

Bir orta boy patatesin kabuğunu soyun, rendeleyin ve rendelenmiş patatesin suyunu çıkartın. Patates suyu ve balı eşit miktarlarda karıştırın. Karışıma birkaç damla papatya yağı ekleyin. Ortaya çıkan bu doğal karışımı göz çevresine uygulayın. Birkaç dakika boyunca parmak uçlarınızla dairesel hareketlerle nazikçe masaj yapın. 10 dakika boyunca ciltte bırakın ve temiz su ile durulayın. Her gün tekrarlayın.

Neden işe yarıyor?

Bal, anti-inflamatuar özellikleri ile göz altı bölgesini rahatlatmaya ve göz altı morluklarını azaltmaya yardımcı olur. Koyu halkaların görünümünü azaltmak için göz altındaki hassas cildi nemlendirir ve canlandırır. Koyu halkalara ‘periorbital hiperpigmentasyon’ neden oluyorsa, bal aynı zamanda ağartma özelliklerinden dolayı cildi aydınlatmaya da yardımcı olur. Balda bulunan antioksidanlar ve temel besinler hassas cildi korumaya ve göz altı koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olur. Kan dolaşımını iyileştirerek göz altındaki morlukların belirginliğini azaltır.

Bal ayrıca, kolajen üretimini artırarak yaşlanman nedeniyle ortaya çıkan göz altı halkalarını tedavi etmeye yardımcı olur. Papatya yağı, yorgun gözleri canlandırmaya yardımcı olan yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere sahiptir.

4. Patates ve domates maskesi

koyu halkalar için patates ve domates karışımı

Orta boy bir patatesin kabuğunu soyun ve küçük küpler halinde dilimleyin. Domatesi de doğrayın ve beraberce bir blendere koyun ve pürüzsüz bir karışım oluşturana kadar karıştırın. Bir makyaj pamuğu kullanarak göz altlarındaki morlukların üzerine uygulayın. 15-20 dakika kadar bekletin ve durulayın. Her gün tekrarlayın.

Neden işe yarıyor?

Domatesin doğal ağartma özelliği, göz altındaki morlukların aydınlatılmasında etkilidir. Domates, göz altındaki renk değişiklerini azaltmaya yardımcı olan likopen olarak bilinen antioksidan içerir. Ayrıca domates, göz altı bölgesini besleyen ve koyu bölgeleri aydınlatmada işe yarayan ve cildi gençleştiren A, B, C vitaminleri gibi çeşitli vitaminler ve kükürt, potasyum, kalsiyum, demir vb. mineraller bakımından harika bir kaynaktır. A vitamini, donuk ve hasarlı ciltleri tedavi etmede faydalıdır. B vitamini hücre yenilenmesini destekler ve C vitamini, göz altındaki deriyi sıkı tutmak ve koyu halkaların görünümünü azaltmak için kolajen üretimini artırır. Domatesin nemlendirici özellikleri de göz altı morluklarının tedavisinde yardımcı olmaktadır.

5. Yoğurt ve patates maskesi

yoğur ve patates ile göz altı morlukları için maske tarifi

 • Bir orta boy patatesi yıkayın ve kabuğunu soyun. Rendeleyip suyunu çıkarın ve bir yemek kaşığı saf yoğurtla karıştırın. Göz altındaki morlukların üzerine dikkatlice uygulayın ve karışımın 10-15 dakika kadar cilt üzerinde kalmasına izin verin sonrasında yıkayın. Her gün tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, küçük bir patatesi kaynatın ve ezin. Patates püresini bir çorba kaşığı yoğurtla karıştırın ve karışımı koyu halkaların üzerine uygulayın. Bölgeye birkaç dakika boyunca parmak uçlarınızla hafifçe masaj yapın ve sonrasında durulayın. Bu uygulamayı ger gün yapın.

Neden işe yarıyor?

Yoğurt, laktik asit ve probiyotikler içerir, bu nedenle göz altı morluklarını hafifletmek için harika bir çözüm olarak kabul edilir. Yoğurt, yorgun göz altı bölgesini ferahlatan ve koyu halkaların görünümünü hafifletmeye yardımcı olan harika nemlendirici özelliklere sahiptir. Ayrıca yoğurdun cilt beyazlatıcı özellikleri özellikle hiper pigmentasyon nedeniyle oluşan göz altı morluk tedavisine yardımcı olabilir.

6. Limon suyu ve patates

limon suyu ve patatesle göz altı morlukları için maske

Patates posası hazırlamak için bir orta boy patatesi küçük küpler halinde kesin bir mikserde karıştırın. Karışıma dört yemek kaşığı limon suyu ekleyin. Tekrar karıştırın ve bir saat buzdolabında bekletin. Macun soğuduğunda pamuk yardımıyla koyu halkalara uygulayın. 15-20 dakika göz altlarında bekletin ve son olarak soğuk suyla temizleyin. İki günde bir tekrarlayın.

Bu neden işe yarıyor?

Limon suyu C vitamini açısından zengindir. Patatesle beraber kullanıldığında limondaki C vitamini, göz çevresindeki kan akışını normalleştirerek göz altındaki koyu halkaları hafifletmek için etkili olabilmektedir. Limon ayrıca hiper pigmentasyonu ve göz altı koyu halkalardan kurtulmaya yardımcı olan doğal ağartma özelliklerine sahiptir. Limon suyunun büzücü özellikleri kan damarlarını sıkılaştırır ve sıvı tutulmasını azaltır, bu da koyu halkaların belirginliğini azaltır.

7. Nane yaprakları ve patates

göz altı morluklarını azaltmak için nane yaprağı ve patates maskesi

Soyulmuş orta boy bir patatesi küçük küpler halinde doğrayın ve nane yaprağıyla birlikte bir blendere koyun. İçerisine bir miktar su dökün ve pürüzsüz bir macun elde edene kadar karıştırın. Karışımı buzdolabında bir süre soğumaya bırakın. Makyaj pamuğu kullanarak koyu halkalara uygulayın. 15 dakika ciltte bekletin ve soğuk suyla durulayın. Her gün uygulanabilir.

Bu neden işe yarıyor?

Nane yaprakları, göz altı morluklarının belirginliğini azaltmaya, kan dolaşımını hızlandırmaya ve yorgun cildi canlandırmaya yardımcı olan mentol içerir. Nane suyu, göz altındaki şişmiş kan damarlarını daraltmaya ve böylece koyu halkaları azaltmaya yardımcı olan büzücü özelliklere sahiptir. Nane yapraklarında bulunan C vitamini koyu halkaların görünümünü azaltmaya, göz çevresindeki cildin daha ışıltılı görünmesine ve göz altındaki derinin doğal elastikiyetinin korunması için kolajen üretimini artırmaya yardımcı olabilir.

8. Badem ve patates maskesi

göz altı morluklarını aydınlatmak için patates ve badem maskesi

Bir karıştırıcıda haşlanmış 4-5 badem, küp küp doğranmış birkaç patates, bir yemek kaşığı taze limon suyunu ve 1/4 fincan taze kremayı karıştırın. Karışımı göz altındaki morluklara uygulayın. Parmak uçlarınızla etkilenen bölgelere biraz masaj yapın ve 10-15 dakika kadar karışımın ciltte kalmasına izin verin ve suyla durulayın. Her gün tekrarlayın.

Neden işe yarıyor?

Badem, sağlıklı bir cilt için gerekli olan zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini, antioksidan özelliklere sahiptir ve hiperpigmentasyonun tedavisinde oldukça faydalıdır. Koyu halkalara hiperpigmentasyon neden oluyorsa, badem bunun için oldukça etkili bir çözüm olabilir. Badem ayrıca cildimiz için çok besleyici olan yağ asitleri de içermektedir. Badem cildin gençleşmesine ve göz altı morluklarının görünümünü azaltmaya yardımcı olabilir. Bademin nemlendirici özelliği, hassas göz altı bölgesini besler ve canlandırır.

9. Elma ve patates

patates ve elma maskesiyle göz altlarındaki morlukları azaltmak için tarif

Yıkanmış ve kabuğu soyulmuş orta boy patatesi ve bir elmayı küçük küpler halinde doğrayın ve blendere koyun. Pürüzsüz bir karışım hazırlamak için iyice karıştırın. Çıkarın ve karışımı bir süre buzdolabında saklayın. Bir pamuk yardımıyla koyu halkaları kapatacak şekilde gözlerin altına uygulayın. 10-15 dakika kadar cilt üzerinde kalmasına izin verin su ile durulayın. Her gün tekrarlayın. Bu tarif için bulabilirseniz, yeşil elma kullanın.

Bu neden işe yarıyor?

Elmalar, göz altı bölgesinin rengini açmaya yardımcı olan ve yavaş yavaş koyu halkaların görünümünü azaltan tanen asidi içermektedir. Elma ayrıca, cildi besleyen ve gençleştiren çeşitli besinler bakımından da zengindir. Elma, kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olan ve göz altındaki koyu halkalardan kurtulmanıza yardımcı olabilecek potasyum içerir. Elmadaki antioksidan bileşenler de koyu halkaların giderilmesinde rol almaktadır. Özellikle yeşil elma, C vitamini gibi antioksidanlar bakımından ve hem potasyum hem de B vitamini bakımından zengindir. Bu bileşenlerin hepsi göz altı morluklarının azaltılmasında önemli ölçüde etkili olabilmektedir.

10. Zerdeçal ve patates maskesi

göz altındaki koyu halkalar için zerdeçal ve patates maskesi

Bir orta boy patatesi rendeleyin ve suyunu çıkarın. İçerisine bir çay kaşığı bal ve bir tutam zerdeçal ekleyin ve bir macun kıvamına getirin. Koyu halkaları kapatacak şekilde göz altlarına eşit bir katman uygulayın. 10-12 dakika boyunca ciltte bekletin ve suyla nazik bir şekilde durulayın. Hızlı sonuç elde etmek için iki günde bir tekrarlayın.

Neden işe yarıyor?

Zerdeçal, göz altındaki renk değişikliğini hafifletmeye yardımcı olan ve cildi beyazlatan önemli cilt açıcı özelliğine sahiptir. Güçlü antioksidan özelliklere sahip olan ‘curcumin’ içerir. Curcumin, serbest radikallerle savaşır ve göz altındaki şişlik ve iltihaplanmayı azaltır ve bu şekilde göz altı morlukları ve şişlikleri ile mücadele eder. Üstelik göz altındaki sarkmış cildi kaldırmak ve gençleştirmek için son derece faydalı olabilir.

11. Süt ve patates

göz altı morlukları için süt ve patates

Birer yemek kaşığı patates suyunu ve soğuk sütü karıştırın ve bir pamuk yardımıyla gözlerin altına uygulayın. 15-20 dakika ciltteki etkilenen bölgelerde kalmasına izin verin ve su ile yıkayın. Düzenli olarak tekrarlayın.

Bu neden işe yarıyor?

Süt, yorgun cildi canlandırmaya yardımcı olan harika bir nemlendiricidir. Sütteki A ve B6 vitaminleri ciltteki hasarı onarmaya yardımcı olurken, D vitamini cilt elastikiyetinin geri kazanılmasına ve göz altı morluklarının azaltılmasına yardımcı olabilir. Sütteki protein hasarlı dokuları onarırken, B12 vitamini göz altındaki renk değişikliklerinin hafifletilmesine yardımcı olur. Potasyum cildi nemlendirir, besler ve kan akışını hızlandırır.

Kaynak;

beautifulhameshablog.com / how to use potato to cure dark circles

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

evde kolajen maskesi nasıl yapılır

Kolajen Maskesi: 11 Doğal Ev Yapımı Kolajen Artırıcı Tarif

saç derisi gözenek açma

Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır: 6 Önemli Nokta