in

Kahve Sivilce Yapar mı: Dikkat Edilmesi Gereken 4 Faktör

kahve içmek sivilceye neden olur mu
Her gün kahve içen pek çok kişiden biriyseniz, sivilce problemi olan milyonlarca insan gibi kahve içmek ile sivilce oluşumu arasındaki bağlantıyı duymuş olabilirsiniz.

Bir arkadaşınız veya meslektaşınız, kahve içmekten vazgeçmenin cildinin temizlenmesine yardımcı olduğunu konusunda yemim ediyor olsa bile paniğe kapılmayın. Anekdotlar bilimsel kanıtların yerini tutamaz.

Kahve ve sivilce arasındaki ilişki aslında oldukça karmaşık bir konudur. Peki kahve sivilce yapar mı?

Her şeyden önce kahve sivilceye neden olmaz ama durumu daha kötüleştirebilir. Bu, kahvenin içerisine ne koyduğunuza, ne miktarda kadar içtiğinize ve diğer birkaç başka faktöre bağlıdır.

Kahve Sivilce Yapar mı: Araştırmalar ne diyor?

kahve ve sivilce bağlantısı ile ilgili araştırmalar

Yediklerimiz şeylerle sivilce oluşumu arasındaki ilişki tartışmalı olmaya devam ediyor. İnsanlardan sivilcelerine neyin neden olduğunu belirtmeleri üzerine yapılan araştırmalar, kahveyi olası bir tetikleyici olarak tanımlamaktadır.

Kahve içmenin sivilceyi daha kötü hale getirip getirmediğini kesin olarak anlayabilmek için herhangi bir araştırma yapılmamıştır, ancak dikkate alınması gereken önemli birkaç faktör bulunmaktadır.

1. Kafein

Bilindiği üzere kahve yüksek miktarda kafein içerir. Kafein kişiyi zihni açık ve uyanık hissettirir, ancak aynı zamanda vücutta artan bir stres tepkisine de yol açar. Aslında, büyükçe bir fincan kahve içmek vücudun stres tepkisini artırmaktan daha fazlasını sağlayabilir .

Stres sivilceye neden olmaz, ancak stresli olmak mevcut sivilceleri daha da kötüleştirebilir. Kortizol gibi stres hormonları, yağ bezlerinin ürettiği yağ miktarını artırabilir.

Üstelik, çok kahve içmek veya günün geç saatlerinde kahve içmek uyku problemlerine neden olabilir. Daha az uyku, daha fazla stres demektir ve bu da sivilceler üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir.

Kafeinin uyku üzerindeki etkileri kişiden kişiye değişir. Kafeine karşı duyarlıysanız, uyku sorunları yaşamamak için öğleden sonraları kafein tüketimini azaltmaya çalışın.

2. Süt

Eğer sabah rutininizde latte veya white chocolate mocha gibi süt içeren içecekler içiyorsanız süt ile sivilce arasında kuvvetli bir ilişki olduğunu gösteren kanıtların olduğunu bilmeniz gerekir.

Yapılan geniş çaplı bir araştırmada, gençliğinde sivilce problemi yaşayan 47.000’den fazla hemşirede süt ve sivilce oluşumu arasındaki ilişki incelendi. Çalışma, yüksek düzeyde süt tüketimi yapan hemşirelerin, düşük süt tüketimi yapan hemşirelerden daha fazla sivilceye sahip olduğunu göstermiştir.

Araştırmacılar, sütte bulunan hormonların sivilceleri tetiklemede rol oynayabileceğine inanmaktadırlar.

Ergen erkekler ve kızlar üzerinde yapılan takip eden çalışmalar da oldukça benzer sonuçlar ortaya koymuştur. Yağsız sütün, tam yağlı veya az yağlı sütten daha kötü olduğu görülmüştür.

Malezyalı genç kızlar üzerinde yapılan bir araştırma, her gün iki bardak veya daha fazla yağsız süt içen kızların, her gün sadece bir bardak yağsız süt içen kızlara göre şiddetli sivilce problemi yaşama olasılıkları yüzde 22 oranında ve kistik veya nodüler sivilce problemi yaşama olasılıkları yüzde 44 oranında daha fazla olduğunu göstermiştir.

Yapılan bu araştırmalar, sütün sivilceleri tetiklediğini kesin olarak kanıtlamamaktadır, ancak sütün sivilceler üzerinde bir rolünün olduğundan şüphelenmek için yeterli kanıt olduğunu göstermektedir.

3. Şeker

Kahvenize ne kadar şeker atıyorsunuz? Starbucks’ta en moda latte ve mocha sipariş edenlerden biriyseniz, muhtemelen sandığınızdan çok daha fazla şeker tüketiyorsunuzdur. Örneğin pumpkin spice latte 50 gram şeker içerir ki, bu da önerilen günlük maksimum şeker tüketimi miktarınının iki katına denk gelir!

Sivilce oluşumu ve şeker tüketimi arasındaki ilişkiyi ortaya koyabilmek için pek çok araştırma yapılmıştır. Şeker oranı bakımından yüksek olan beslenme düzenlerine sahip olan kişilerde vücut tarafından salınan insülin miktarını artmıştır.

İnsülin salınımını takip eden şey, insülin benzeri büyüme faktörü-1’de (IGF-1 – insulin growth factor-1) bir artıştır. IGF-1, sivilcelerin oluşumunda rol oynadığı bilinen bir hormondur .

Şekerli lattenin yanında çörek veya çikolatalı browni yemek, bu etkiyi daha da kötüleştirebilir. Glisemik indeksi yüksek olan karbonhidrat bakımından zengin olan diyetler, IGF-1 seviyeleri üzerinde aynı etkiye sahiptir.

4. Antioksidanlar

Esasında kahvede bulunan antioksidanların cilde fayda sağladığı ortaya çıkmıştır. Kahve, dünyanın en büyük antioksidan kaynağı besin maddesidir.

2006 yılında yapılan bir araştırmada, sivilce problemi olan 100 kişi ile sivilce problemi olmayan 100 kişinin kanlarındaki antioksidanlar (vitamin A ve E) karşılaştırıldı. Sivilceli olanların kanlarındaki antioksidan miktarlarının kontrol grubuna kıyasla önemli ölçüde daha düşük olduğu saptanmıştır.

Kahvede bulunan antioksidanların sivilceler üzerindeki etkisini tam olarak anlamak için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Sabah latte içmekten vazgeçmeli misiniz?

Kahve sivilce yapmaz, ancak çok fazla içmek, özellikle sütü ve şekeri çok kullanarak tüketmek sivilceler üzerinde olumsuz etkiler yapabilir.

Kahvenin sizde sivilcelere neden olacağından hala endişeleniyorsanız, alışkanlıklarınızı değiştirmenize gerek yok. Kahve fincanınızı bir köşeye atmadan önce aşağıdakileri deneyin:

  • Kahvenize rafine şeker veya şekerli şurup eklemeyin veya tatlandırıcı kullanın.
  • Filtre kahve ve americano gibi kahvenin en saf formlarını tercih edin.
  • İnek sütü yerine hindistancevizi sütü veya badem sütü gibi hayvansal olmayan süt kullanın.
  • İyi bir gece uykusu çekebilmek için öğleden sonra veya yatmadan önce kahve veya diğer kafeinli içecekler tüketmemeye dikkat edin.
  • Kafeinsiz ürünler tüketin.
  • Genellikle kahve ile beraber tüketilen hamur işlerini ve çörekleri es geçin.

Herkes kafeine veya kahveye farklı tepkiler verir. Daha somut bir cevap arıyorsanız, birkaç hafta kahve içmemeyi deneyin ve cildinizde olumlu değişikliklerin olup olmadığına bakın. Sonrasında, kahveyi yavaşça yeniden içmeye başlayın ve sivilcelerinizin tekrar kötüleşip kötüleşmediğini görün.

Yukarıda bahsedilenleri denedikten sonra hala sivilce sorununuz devam ediyorsa bir dermatoloğa gitmek işe yarayabilir. Biraz deneme yanılma yapmak veya birkaç farklı tedavi kombinasyonu gerekebilir. Modern sivilce tedavileri hemen hemen her sivilce vakasına yardımcı olabilmektedir.

Kaynak;

https://www.healthline.com/health/does-coffee-cause-acne

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

aloe vera kepeğe iyi gelir mi

Aloe Vera Kepeğe İyi Gelir mi: Maske Olarak Kullanımı ve Faydaları

Kafa derisinde Kabuklanma Doğal Çözümler

Saç Derisinde Kabuklanma: 11 Doğal Çözüm ve Uygulama