in

Kakao Yağı & Çatlak: İyi Gelir mi, Nasıl Uygulanır?

kakao yağı ile çatlaklar tedavi edilebilir mi

Çikolata yapımında da sıklıkla kullanılan kakao yağı cilt bakımında da olumlu etkiler göstermesi ile popüler hale gelmiş bir yağdır. Kakao yağı; kakao ağaçlarından toplanan meyvelerin çekirdeklerinden elde edilen değerli bir yağdır.

Kakao yağı ile daha çok katı bir yağ şekilde karşılaşılsa da sıvı formda da şişelenerek satılabildiğine denk gelebiliriz. Hoş bir kokuya sahip olan kakao yağı tarih boyunca değerini korumuş zengin bir yağdır ve günümüzde özellikle çoğunlukla gıda ve kozmetik sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Hatta Aztek ve Mayalılar için kakao yağı öylesine değerlidir ki para birimi olarak dahi kullandıkları söylenmektedir.

Kakao bitkisi ülkemizde yetişmediği için daha çok Orta ve Güney Amerika’dan temin edilmektedir.

Bununla beraber kakao yağı gıda sektöründe ciddi bir kullanım alanına hitap etse de kozmetik alanda sunduğu pek çok fayda ile özellikle son dönemlerde sıkça tercih edilen bir yağ olmuştur.  Hoş kokusu, pürüzsüz bir dokuya sahip olması ve cilt için etkileyici faydalar sunması ile özellikle kozmetik ve bakım sektöründe pek çok ürünün içerisinde sıklıkla kullanılmaktadır.

Kakao yağının cilt için çok sayıda faydaları bulunmaktadır. Cildi nemlendirme, bronzlaştırma, gençleştirme ve canlılık etkisi sağlarken yaşlılık ve kırışıklık gibi etkileri azaltmanın yanı sıra pek çok kişi kakao yağının cilt çatlakları üzerinde de etkili olduğunu rapor etmiştir. Bununla beraber kakao yağının yaraların iyileştirilmesinde ve yanık tedavisinde de sıklıkla kullanılan bir yağ olduğunu söyleyebiliriz. Ancak biz bu yazımız ile kakao yağının özellikle cilt çatlaklarına iyi gelip gelmediği  konusuna yer vereceğiz.

Cilt Çatlakları Nedir ve Neden Oluşur?

Cilt çatlakları pek çok kişi tarafından sıklıkla karşılaşılan ve çözüm aranan can sıkıcı bir problemdir. Bununla beraber cilt çatlaklarını erkeklere nazaran genellikle kadınlarda daha çok görülen bir cilt sorunudur.

kakao yağı çtlakların tedavisinde işe yara mı

Cilt çatlaklarının oluşma sebebinin en yaygın olanları;

  • sıklıkla kilo alıp verme
  • yeteri kadar su içilmemesi
  • vücuttaki hormonal değişikler
  • ilaçların yan etkisi
  • hamilelik

Cildimizde yer alan elastin, derimizin gerilmesine ve esnemesini sağlayan bir maddedir. Çeşitli nedenlerle elastinde meydana gelen bozulmalar ciltte çatlakların meydana gelmesi ile sonuçlanabilir. Cilt çatlakları ile vücudun daha çok göğüs, karın ve bel çevresi gibi bölgelerinde daha çok görülmektedir.

Kakao Yağı Çatlaklara İyi Gelir mi?

Birçok kişi, kakao yağını kullandıktan sonra çatlaklarda gözle görülür iyileşmeler olduğunu bildirmiştir. Ancak yapılan bazı araştırmalar, kadınların kakao yağı ile yapılan losyonu kullandıklarında plasebo tedavilerine kıyasla önemli ölçüde iyileşme olmadığını göstermiştir. Çatlakları önlemek için kakao yağını denemenin bir zararı yoktur, ancak halihazırda oluşmuş çatlakları yok etmek gibi bir özelliği vardır denilemez.

Kakao yağının cilde sunduğu faydalar arasında ciltte meydana gelebilecek çatlakların oluşumunu engellemesi vardır. Var olan çatlakların iyileşmesine yardımcı olarak görünümlerini en aza indirmesi ise daha çok bu yağı kullananların yorumlarına dayanmaktadır. Bununla beraber, pek çok ürün gibi kakao yağının çatlaklar için daha etkili ve işe yarar bir çözüm getirmesi adına sıklıkla ve düzenli olarak kullanılması gerektiğinin de altını çizmemizde fayda var.

Kakao yağı güçlü ve zengin bir yağ olduğu için tek başına kullanıldığında da oldukça etkili bir yağdır ancak başka yağlar veya doğal maddelerle de karıştırılarak kullanılabilir.

Çoğunlukla katı halde bulunan kakao yağı vücut sıcaklığıyla kolayca eridiği için de doğrudan cilde uygulanabilmektedir. Ancak sıvılaştırılarak hazırlanmış formlarda da bulabilen kakao yağlarını kullanabilirsiniz. Kakao yağını kullanırken aynı zamanda daha iyi bir sonuç almak için sadece sürüp bekletmek yerine çatlak olan bölgelere masaj yaparak uygulamak daha iyi olacaktır.

Ancak vücutta herhangi bir alerjik reaksiyon ya da olumsuz bir sonuçla karşılaşmamak için kakao yağını ilk defa kullanıyorsanız öncelikle bileğinizde ufak bir alana uygulayıp deneme yaparak kullanmaya başlamanız daha iyi olacaktır.

Bununla beraber kakao yağını badem yağı, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı gibi cilt için faydalı diğer yağlarla da karıştırarak etkiyi artırabilirsiniz. Bu yağ karışımları cilt tarafından kolaylıkla emilir, nemlendirme sağlar ve çatlaklarla olan mücadelenize katkı sağlar.

Cilt Çatlakları İçin Ev Yapımı Kakao Yağı Maskesi

Kakao yağı içeriğindeki çeşitli yağ asitleri ve vitaminler ile cilt çatlaklarının onarılması ve çatlak görünümün önüne geçmesi ile tercih edilebilmektedir. Bu noktada cilt için faydalı olan diğer zengin yağlar ile birleştirilerek doğal bir serum elde edilebilir. Biz de sizler için cilt çatlaklarına iyi gelebilecek etkili bir yağ karışımın tarifini vereceğiz.

İhtiyacımız olan malzemeler

  • 2 tatlı kaşığı kakao yağı,
  • 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
  • 2 tatlı kaşığı badem yağı

Yağları ısıya dayanıklı bir kap içerisine koyun ve ocakta benmari usulü eriyinceye dek ısıtın.

Yağ karışımını ocaktan alın ve biraz soğumasını bekleyin.

Cilt çatlaklarınıza masaj yaparak uygulayın.

Bu yağ karışımını düzenli olarak cilde uygulamak zaman içerisinde cilt çatlaklarının belirginliğini azaltabilmektedir. Aynı zamanda oluşturduğunuz bu yağ karışımı cildinizin nemlenmesini sağlayacak ve daha canlı, pürüzsüz ve parlak bir cilde sahip olmanıza da katkı sağlayacaktır.

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

güneş kremi sivilce yaparmı

Güneş Kremi Sivilce Yapar mı: 4 Sivilce Yapmayan Güneş Kremi Önerisi

yüzden kilo verme ve yüz inceltme yöntemleri

Yüz İnceltme: Yüzden Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı