in

Kaya Tuzunun Faydaları: Cilde, Saça ve Sağlığa 25 Olumlu Etkisi

kaya tuzunun faydaları cilt saç ve sağlık için

Kaya Tuzunun Cilt, Saç ve Sağlık İçin 25 Faydası

Kaya tuzu, sodyum klorür olarak bilinen ve kimyasal formülü NaCl olan mineral halitin diğer bir adıdır. Çoğunlukla renksiz veya beyazdır, ancak rengi, içinde bulunan yabancı maddelerin miktarına ve türüne bağlı olarak açık mavi, koyu mavi, mor, gri, kırmızı, pembe, turuncu veya sarı olabilmektedir.

Yarı kurak bölgelerdeki iç kenar denizler, kapalı koylar ve haliçler gibi büyük su kütlelerinden tuzlu suyun buharlaşması ile oluşur. Hint yarımadasında, Himalaya kristal tuzu olarak bilinen Himalaya bölgesinde bulunur.

Bolca tükettiğimiz sofra tuzu ile kaya tuzu arasında fark vardır. Sendha namak, Hindistan’da küçük miktarlarda bulunan en saf kaya tuzu formudur. Bu nedenle bildiğimiz tuzdan daha pahalıdır.

İyotlu ticari tuzdan farklı olarak kaya tuzu, büyük kütleli kristalli, daha granüllü bir yapıdadır, daha az tuzlu tada sahiptir ve kimyasal olarak işlenmez. Mineraller açısından oldukça zengindir. Yüksek tansiyon, vücutta veya gözlerde şişlik gibi sağlık sorunları yaratmadığı için vücut için çok sağlıklıdır.

Dondurma yapma makinesindeki buzla beraber kullanıldığında donma noktasını düşürdüğü ve böylece dondurmayı daha soğuk hale getirdiği için dondurma yapımında kullanılmaktadır. Çoğunlukla baharatlarda ve koruyucu madde amaçlı kullanılır. Tüketim dışında kışın yollarda buzlanmayı önlemesi için büyük torbalarda stoklanmaktadır.

Kaya Tuzunun Faydaları

Kaya tuzunun besin değeri o kadar yüksektir ki insan vücudunun farklı bölgelerinde farklı etkileri vardır. Size kolaylık sağlamak için kaya tuzunun faydalarını cilt, saç ve sağlık olarak kategorilere ayırdık.

Kaya Tuzunun Cilde Faydaları

cilt için kaya tuzu kullanımı

Sağlığa olan sayısız faydasının yanı sıra, temizleme ve detoksifikasyon özellikleri sayesinde kaya tuzunun cilt için pek çok farklı kullanım alanı vardır. Kaya tuzunun cilde faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

1. Cildin pürüzlü, donuk ve yaşlanmış görünmesine ciltte biriken ölü cilt hücrelerinin birikimi neden olabilir. Kaya tuzu, ölü cilt hücrelerini temizler ve cildin doğal tabakasını korur, böylece cildin genç ve ışıltılı görünmesini sağlayabilir.

2. Cilt dokusunu güçlendirerek cildin daha genç ve sıkı görünmesini sağlar. Cilde tuz peelingi ile masaj yapmak cildi temizler ve arındırır, tazeler ve cildin donuk görünmesine neden olan ölü cilt hücrelerini ortadan kaldırır.

3. Mineraller açısından zengin olan kaya tuzu, evde yapılan vücut peelingi olarak kullanılabilir.

4. Etkili cilt temizleme özelliklerine sahiptir. Tuz taneleri, ciltteki gözenekleri herhangi bir sabun veya temizleyiciden daha iyi temizler ve cildin daha kolay nefes almasını sağlar. Bir çorba kaşığı kaya tuzunu cilt temizleyicinizle veya yüz yıkama suyuyla karıştırabilir ve ışıltılı bir cilt için yüzünüzü ovalayabilirsiniz.

5. Vücudunuzu kaya tuzlu suya batırmak, tuzdaki minerallerin ve besinlerin iyonlar halinde hücrelere taşınmasını sağlayarak vücut tarafından emilimini kolaylaştırır. Bu, dolaşımı artırarak cildin daha iyi görünmesini sağlayabilir.

6. Cildi kurutucu bir etkisi olmadığı için kaya tuzu, ayak ıslatma, ayak ovma veya el ovma maksatlı kullanılabilir.

7. Kaya tuzu tırnak altlarındaki sarılığı gidermede etkilidir.

8. Limon suyu ve zencefil suyu ile karıştırılan kaya tuzu, her gün sabah-akşam içildiğinde cilt sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kaya Tuzunun Saça Faydaları

saç için kaya tuzu kullanımı

Pek mümkün görünmese de, kaya tuzu aslında saç için birçok yönden faydalı olabilir. Temizleyici ve peeling özelliği nedeniyle şampuanlarda ve saç bakımlarında sıklıkla bir bileşen olarak kullanılmaktadır. Kaya tuzunun saça faydalarından bazıları aşağıda verilmiştir:

9. Kaya tuzu, etkili temizleyici özellikleri sayesinde, saçlardaki ölü deri hücrelerini ve kirleri doğal sağlıklı yağlara zarar vermeden gidermeye yardımcı olur. Tek yapmanız gereken şampuanınıza kaya tuzu karıştırmak. Saçınızı bu karışımla yıkayın ve kalıntıyı gidermek için soğuk suyla durulayın. Her zaman yaptığınız gibi saçınızı köpürtmeyin.

10. Saç kremi ve kaya tuzunu eşit miktarlarda karıştırıp saçınıza uygulayabilirsiniz. Bu karışımı 20-30 dakika saçınızda bekletin ve ardından yıkayın. Saçınıza hacim katacaktır.

Kaya Tuzunun Sağlığa Faydaları

kaya tuzunun faydaları sağlık için

Daha önce belirtildiği gibi kaya tuzu, çevresel kirleticiler tarafında kirlenmemiş ve kimyasal bileşen içermeyen en saf tuz şeklidir. Kaya tuzu demir, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum, bakır gibi vücudun ihtiyaç duyduğu 92 eser elementten 84’ünü bünyesinde bulundurur. Bu nedenle, eczanelerde toz, hap takviyesi veya hatta sağlık içeceklerinde sıvı ekstrakt olarak bulunur. Kaya tuzunun sağlığa faydalarından bazıları aşağıdaki gibidir.

11. Sindirime yardımcı olur ve kabızlık giderici olarak ve sindirim bozuklukları için reçete edilir. İştahı artırır, gazı giderir ve mide ekşimesini yatıştırır.

12. Minerallerin hücresel emilimini kolaylaştırır. Vücudun elektrolitlerinin yenilenmesinde ve pH dengesinin korunmasında önemli bir rol oynar. Kan dolaşımını ve mineral dengesini uyararak toksik mineralleri ve rafine tuz birikintilerini giderir.

13. Yüksek ve düşük kan basınçlarını dengede tutarak kan basıncını dengeler.

14. Açlık ihtiyacını azaltarak ve ölü yağ hücrelerini ortadan kaldıran mineralleri dengeleyerek kilo vermeye yardımcı olur.

15. Kaya tuzu, romatizmal ağrı ve uçuk, böcek ısırıklarından kaynaklanan iltihaplanma ve tahriş gibi birçok hastalık ve rahatsızlığı iyileştirmek maksatlı evde kullanılabilecek bir çözüm olabilir.

16. Limon suyuyla birlikte kaya tuzu tüketimi mide solucanlarını yok etmeye ve kusmayı kontrol etmeye yardımcı olabilir. Aynı zamanda gribe karşı da rahatlama sağlayabilir.

17. Solunum problemleri ve sinüsten muzdarip kişiler için faydalı olabilir. Kaya tuzu ile gargara yapmak boğaz ağrısı, boğaz şişliği, kuru öksürük ve bademciklerin rahatlatılmasına yardımcı olabilir. Kaya tuzu, astım, bronşit veya diğer kulak-burun rahatsızlıklarından muzdarip hastalar için yüz buharlarında kullanılan tuzlu suyu hazırlamak için suda çözülerek kullanılabilir.

18. Bir bardak kaynak suyu ile kaya tuzu ile hazırlanan su artrit, romatizma, böbrek ve mesane taşlarında rahatlama sağlayabilir. Bu tuzlu sudan yapılan lapa, sivilceleri ve yaraları tedavi etmek için ve gut veya artrite bağlı ağrıları azaltmak için kullanılabilmektedir.

19. Kaya tuzu, diş beyazlatıcı veya ağız ferahlatıcı olarak kullanılabilir. Kaya tuzu ile gargara yapmak boğaz ağrısını rahatlatabilir.

20. Banyo veya vücut tuzu olarak kullanılabilir. Rahatlatıcı bir banyo yapmak için banyo suyunuza bir çorba kaşığı kaya tuzu karıştırabilirsiniz. Kaya tuzlu suyla banyo yapmak, ödemle mücadele eder, kas ağrılarını rahatlatır, uykuyu düzenler, vücudu detoksifiye eder ve kan basıncını düşürür. Aynı zamanda stresi ve vücut ağrılarını da hafifletebilir.

21. Kaya tuzunun faydalarının en şaşırtıcı olanlarından biri kas kramplarını azaltabiliyor olmasıdır. Kas krampları yaşayanlar bir kaşık kaya tuzunu suya karıştırıp kısa süre içinde rahatlamak için yudumlayabilirler.

22. Kaya tuzu vücut için tüm gerekli eser elementleri sağlayarak, bağışıklık sistemini büyük ölçüde güçlendirir. Aynı zamanda solunum, dolaşım ve sinir sistemlerinin de daha iyi çalışmasını sağlayabilir.

23. Tükürük ve sindirim enzimlerinin vücuttaki hareketlerini korumaya yardımcı olur. Serinletici bir içecek yapmak için favori içeceğinize bir tutam kaya tuzu ve birkaç rendelenmiş nane yaprağı ekleyebilirsiniz.

24. Kaya tuzu, kırmızı olana kadar bakır bir kapta saklanabilir.

25. Kemikleri ve bağ dokusunu güçlendirebilir.

Kaynak: https://www.stylecraze.com/articles/benefits-of-rock-salt-for-skin-hair-and-health/

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sivilceler için muz kabuğu kullanımı

Muz Kabuğu & Sivilce: 7 Maske, Faydaları ve Kullanımı

dermaroller nedir cilde nasıl uygulanır

Dermaroller Nasıl Kullanılır ve Yüze Nasıl Uygulanır?