in

Kaz Ayakları İçin Maskeler: Ev Yapımı 3 Etkili Tarif

göz çevresindeki Kaz Ayaklarını gidermek İçin ev yapımı Maskeler

Kaz ayakları pek çok kadın ve erkek için rahatsızlık verici bir problemdir. Göz çevresinde bulunan kaz ayaklarına dair merak edilen tüm bilgileri ve bu konuya etkili bir şekilde çözüm getirecek ev yapımı doğal maske önerilerini yazımızın devamında görebilirsiniz.

Kaz Ayakları Nedir?

Kaz ayakları gözlerin etrafında oluşan ve ince çizgiler şeklinde karşımıza çıkan kırışıklıklardır. Bu istenmeyen görüntü kişinin sağlıklı ve genç bir görüntüden uzaklaşmasına neden olur. Aynı zamanda kaz ayakları çoğunlukla daha yaşlı, yorgun ve cansız görünmemize sebep olur.

Kaz ayakları farklı nedenlerden oluşabilmektedir. Örneğin; gülmek, gözleri çok fazla kırpmak ya da fazlaca mimik yapmak kaz ayaklarının oluşumuna sebebiyet verebilir. Cildin yeterince nemlendirilmemesi beraberinde de kuruluklar oluşması ve cildin zamanla elastikiyetini kaybetmesi ya da uzun süreler uykusuz kalmak gibi etkiler ile kaz ayaklarının meydana geldiği görülebilir.

Yaygın olarak bilinen bir yanlış olarak kaz ayaklarının genellikle sadece yaşlanma etkisi sonucu olarak ortaya çıktığı zannedilmektedir. Oysaki kaz ayakları az önce saydığımız gibi çok farklı sebeplerden kaynaklanabilirken aslında her yaşta da karşılaşılabilecek bir tür cilt sorunudur.

Kaz Ayağı Kırışıklıkları Neden Ortaya Çıkar?

Göz altı ve göz çevresinde meydana gelen kaz ayakları aslında pek çok farklı nedenden kaynaklanabilmektedir. Aşağıda kaz ayaklarının oluşmasının başlıca yaygın sebeplerini sıraladık:

Çevresel faktörler

Çeşitli çevresel faktörlerin etkisi ile kişilerde kaz ayakları oluşabilir. Örneğin güneş ışınları, rüzgar ve hava kirliliği gibi çevresel faktörler oldukça ince ve hassas bir bölge olan göz çevresine kolayca zarar verebilir dolayısı ile de kaz ayakları oluşumu görülebilir.

Yeterince su tüketmemek

Yetersiz su tüketimi ve bunun sonucu olarak ciltte kuruluk meydana gelmesi sonucu da göz altlarında ve göz çevresinde kaz ayakları oluşumu görülebilir.

Mimikler

Gözleri kısmak, kaşları çatmak gibi mimiklerin aşırı kullanımı göz çevresinde kaz ayağı oluşumuna ve yüzde çeşitli kırışıklıklara neden olabilmektedir. Mimikler kaz ayağı oluşumunun en yaygın sebeplerinden biridir.

Sağlıksız beslenme

Sağlıksız ve düzensiz beslenme sonucu yine göz çevresinde kaz ayağı gibi kırışıklıklar meydana gelmektedir. Özellikle şekerli ve doğal olmayan sağlıksız gıdaların tüketilmesi sonucu zamanla ciltteki elastin ve kolajenin zarar görmesi ile göz çevresindeki kırışıklıkların daha hızlı artış gösterdiği görülebilir. Bu açıdan beslenme de kaz ayakları oluşumunu tetikleyici faktörlerden biri olarak karşımıza çıkar.

Düzensiz uyku

Uzun süre uykusuz kalmak ya da çok fazla uyumak gibi uyku düzensizliği sorunları da buna sebep olabilmektedir. Aynı zamanda yüz üstü uyuma sonucu da göz çevresinde ve yüzde çeşitli kırışıklıklar oluşabilir.

Sigara

Sigara tüketiminin pek çok zararı olduğu gibi cilt sağlığına çeşitli zararları da bulunmaktadır. Yine bunlar arasında sigara tüketiminin cildin esnekliğine zarar vermesi ve ciltteki elastin liflerde olumsuz etkilere sebebiyet vermesi sonucu kaz ayakları oluşumu görülebilmektedir.

Makyaj

Sık makyaj yapılan ciltlerde makyajın yüzde uzun süreler kalması ve temizlenmemesi sonucu ciltte yıpranmalar ve sağlıksız bir yaşlılık etkisi görülebilmektedir. Dolayısı ile özellikle göz çevresinde uzun süreler kalan ve temizlenmeyen makyaj kalıntıları kaz ayakları oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.

Kaz Ayakları Maskeler: 3 Ev Yapımı Doğal Tarif

göz çevresinbe bulunan kaz ayakları için evde yapılabilecek maskeler

Kaz ayakları her ne kadar büyük bir cilt sorunu olarak görülse de elbette ki bazı önlemler almak mümkündür. Özellikle evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz doğal maskeler ile kaz ayaklarının oluşmasını engelleyebilir ya da geciktirebilirsiniz.

Bununla beraber pek çok cilt maskesinde olduğu gibi bu maskelerde de etkili sonuç alabilmek için düzenli olarak kullanmak gerekmektedir.

1. Yumurta akı Maskesi

Kaz Ayakları İçin ev yapımı yumurta akı maskesi

Yumurta akı cilt üzerindeki diğer kırışıklıklarda oldukça etkili olduğu kadar göz çevresinde meydana gelişen kaz ayakları konusunda da etkili olabilmektedir. Aynı zamanda ciltte meydana gelen hasarları doğal bir şekilde onarması ile de cildin daha sağlıklı ve parlak görünmesine katkı sağlar.

Yumurta akı maskesi için ihtiyaç duyduğumuz malzemeler;

  • 1 tatlı kaşığı bal,
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu
  • 1 yumurtanın akı

Tüm malzemelerimizi öncelikle bir kap içerisinde güzelce karıştırıyoruz ve homojen bir karışım olmasına özen gösteriyoruz. Maske oluşmuş oluyor ve göz çevresindeki kırışıklıkların üzerine masaj yaparak uyguluyoruz. Bir süre beklettikten sonra ılık su ile temizleyebiliriz.

2. Avokado maskesi

kaz ayaklarını azaltmak için avokado maskesi yapımı

Avokado cilt için sunduğu onlarca faydanın yanında kaz ayaklarını azaltmak için de fayda gösterebilmektedir. Kırışıklıkları azaltmasının yanı sıra ihtiyaç duyduğunuz nemi size sağlayacak ve ciltte kolejen artışına katkı sağlayacaktır.

Bunun için ihtiyacımız olan sadece;

  • 1 adet olgunlaşmış avokado

Avokadoyu çekirdeğinden ayırdıktan sonra bir çatal yardımıyla ezerek püre haline getirin. Ardından kaz ayaklarınızın olduğu bölgeye masaj ile uygulayın ve 20 dakika kadar bekletin.

3. Salatalık ve yoğurtlu maske 

kaz ayakları için salatalık ve yoğurtlu maske

Salatalık ve yoğurt cilt bakımında sıkça kullanılan iki doğal malzemedir. Cildi beslemesi, ferahlık hissi vermesi ve canlandırıcı özelliklerinin yanı sıra kırışıklıklar ve özellikle göz çevresinde meydana gelen kaz ayakları için de birebir etki sağlar.

Malzemeler,

  • yarım salatalık
  • 1 fincan yoğurt

Yarım salatalığı blender yardımı ile püre haline getirin. Ardından bir fincan kadar yoğurt ile güzelce karıştırın ve bir süre buzdolabında dinlenmesine izin verin. Daha sonrasında oluşturduğunuz bu maskeyi kaz ayaklarınızın üzerine masaj yaparak uygulayın.

Haftada birkaç defa bu uygulamayı tekrar ettiğiniz müddette zamanla göz çevrenizdeki kaz ayaklarının görünümlerinde olumlu değişiklikler fark edebilirsiniz.

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fitzpatrick cilt tipleri nedir

Fitzpatrick Cilt Tipi Nedir: 6 Cilt Tipinden Hangisi Size Uyuyor?

cildin rengini açmak ve lekeler için limon yağının cilde faydaları

Limon Yağı & Cilt: Faydaları ve Lekeler ve Cilt Beyazlatma İçin Yüz Maskesi Tarifleri