in

Koenzim Q10 Cilde Faydaları ve CoQ10 İçeren Besinler

Koenzim Q10 Cilde Kullanımı ve Faydaları

Koenzim Q10 (CoQ10) cilt hücrelerinde enerji üretimine yardımcı olan bir bileşendir.

Vücut CoQ10’u doğal olarak üretir, ancak üretimi yaş ilerledikçe azalma eğilimi gösterir. Neyse ki, CoQ10’u takviyeler veya yiyecekler yoluyla da alabilmek mümkündür.

Kalp hastalığı, beyin bozuklukları, diyabet ve kanser gibi sağlık problemleri, CoQ10 seviyelerinin düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir. (1).

Vücutta yetersiz seviyelerde CoQ10 olmasının yukarıdaki hastalıklara neden olup olmadığı veya bu hastalıkların bir sonucu olup olmadığı tam olarak belli değildir.

Kesin olan bir şey var ki, çok sayıda araştırma, CoQ10’un sağlık bakımından çok çeşitli faydaları olduğunu göstermektedir.

CoQ10 nedir?

CoQ10 ve cilde faydaları

CoQ10, vücut tarafından üretilen ve hücrelerin mitokondrilerinde depolanan bir bileşiktir (2).

Mitokondri, enerji üretmekten sorumludur. Bununla beraber hücreleri hastalığa neden olan virüs veyabakterilerden ve oksidatif hasardan ve korur (3).

CoQ10 üretimi yaşlandıkça azalır. Bu nedenle, yaşlı insanlar CoQ10 eksikliği yaşayabilmektedirler.

CoQ10 eksikliğine neden olan diğer etkenler (24):

 • B6 vitamini eksikliği gibi beslenme eksiklikleri
 • CoQ10 sentezinde veya kullanımında genetik kusurlar olması
 • Hastalığın bir sonucu olarak dokuların artan talepleri
 • Mitokondriyal hastalıklar
 • Yaşlanmaya bağlı oksidatif stres
 • Statin tedavilerinin yan etkileri

Araştırmalar, koenzim Q10’un vücutta birkaç önemli görevde rol oynadığını göstermiştir.

Temel işlevlerinden biri, hücrelerde enerji üretmeye yardımcı olmaktır. Hücreler içinde enerji transferinde yer alan adenozin trifosfat (ATP) yapımında rol oynarlar (2).

Diğer önemli rolü, bir antioksidan görevi görmek ve hücreleri oksidatif hasardan korumaktır (25).

Serbest radikallerin vücutta aşırı miktarlarda bulunması, normal hücre işleyişini bozabilecek oksidatif hasarlara yol açar. Bu durumun pek çok sağlık sorununa neden olduğu bilinmektedir (6).

ATP’nin vücudun tüm işlevlerini yerine getirmek için kullanıldığı ve oksidatif hasarın hücrelere zarar verdiği göz önüne alındığında, bazı kronik hastalıkların nedeninin CoQ10 seviyelerinin düşük olmasıyla bağlantılı olması şaşırtıcı değildir (5).

CoQ10 vücuttaki her hücrede bulunur. Bununla birlikte, kalp, böbrekler, akciğerler ve karaciğer gibi en fazla enerji ihtiyacı olan organlarda en yüksek konsantrasyonlarda bulunur (7).

Koenzim Q10 (CoQ10 ) & Cilt – Hızlı Bakış

Bileşen türü Antioksidan
Cilde faydaları Cilt tonunu eşitler
Güneşin verdiği zararı azaltır
Cildi nemlendirir
Kimler kullanmalı Genel olarak, koenzim Q10 herkes için güvenlidir.
Bununla beraber vitiligo hastalığı olanlar kullanmadan önce dermatologla görüşmelidir.
Ne sıklıkta kullanılır Koenzim Q10 sabah ve gece cilt bakımı rutinleriniz sırasında kullanılabilir. Herhangi bir ağır nemlendirici uygulamadan önce uygulayın.
Karıştırılabilecek uygun bileşenler Aloe vera, C vitamini, B3 vitamini, hyaluronik asit
Beraber kullanılmaması gereken bileşenler Olumsuz etkileşim gösterecek bilinen bir madde yok

Koenzim Q10 Cilde Faydaları

Cilt bakımı açısından CoQ10, genellikle tonerler, nemlendiriciler ve göz altı kremleri içerisinde bulunur ve cilt tonunun eşitlenmesine ve ince çizgilerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

1. Koenzim Q10 cildin genç kalmasına yardımcı olabilir

Cildiniz vücudunuzdaki en büyük organdır ve yaşlanmaya neden olan zararlı maddelere geniş çapta maruz kalmaktadır.

Bu zararlı maddeler dahili veya harici olabilir. Bazı dahili faktörler arasında hücresel hasar ve hormonal dengesizlikler bulunur. Dış faktörler arasında UV ışınları gösterilebilir (17).

Zararlı unsurlar ciltteki nemin ve çevresel zarar vericilerden korunmanın azalmasına ve ayrıca cilt katmanlarının incelmesine neden olabilir (1718).

CoQ10 doğrudan cilde uygulandığında, antioksidan korumasını destekler, cilt hücrelerinde enerji üretimini artırır ve dış etkenlerin cilde verdiği hasarı azaltabilir (19).

Aslında doğrudan cilde uygulanan CoQ10’un UV ışınlarının neden olduğu oksidatif hasarı azalttığı ve hatta kırışıklıkların derinliğini azalttığı gözlemlenmiştir (20).

CoQ10 seviyeleri düşük olan kişilerin cilt kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir (21).

2. Hücre aktiviteleri için enerji sağlar

Bu enerji, ciltteki hasarı onarmak ve cilt hücrelerinin sağlıklı olmasını sağlamak için gereklidir. Aktif cilt hücreleri toksinlerden kolayca kurtulur ve besinlerden daha iyi faydalanabilir. Cilt yaşlandığında tüm bu işlemler yavaşlayarak donuk ve kırışık bir cilde neden olur. Koenzim Q10, hücrelerin aktif ve enerji dolu kalmasını sağlayarak hücrelerin toksinlerden kurtulmasına yardımcı olur (22).

3. Güneş hasarını azaltır

Cilt, hücrelerin DNA’sına zarar verebilecek UV ışınlarına maruz kaldığında zarar görür. CoQ10’un güçlü antioksidan işlevi, cildi moleküler düzeyde güneşin zararlı etkilerinden ve serbest radikallerin zararlarından korumasına ve cildin kolajen yıkımını azaltarak ve foto yaşlanmanın neden olduğu hasarı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

4. Cilt tonunu eşitler

CoQ10, melanin üretimine yardımcı olan tirozinazı bloke etmeye yardımcı olur. Bu da CoQ10’un koyu lekelerin belirginliğinin azalmasına ve oluşmalarının önlenmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

5. Kolajen ve elastin üretimini teşvik eder

CoQ10, vücudun kolajen ve elastin üretme becerisini destekler.

6. Cilt hücrelerini yeniler

Enerji dolmuş cilt hücreleri, daha sağlıklı cilt hücreleri anlamına gelir. Cilt bakımına CoQ10 eklemek, hücrelerin diğer besinleri daha iyi kullanmasına ve genel olarak daha sağlıklı bir cilde sahip olunmasına yardımcı olabilir.

7. Serbest radikallerin verdiği hasarı azaltmaya yardımcı olur

CoQ10 hücre aktivitesine yardımcı olduğundan, hücreler serbest radikaller gibi toksinleri temizlemede ve neden oldukları hasarı iyileştirmede daha verimli olabilir.

8. Cildi rahatlatmaya yardımcı olur

Toksinler atılırken cildiniz sessizce size teşekkür eder. CoQ10, hücrelerdeki tahriş edici maddeleri ciltten uzaklaştırmaya yardımcı olur.

9. Kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü azaltır

Koenzim Q10, vücudun kollajen ve elastin üretmesine yardımcı olarak ince çizgilerin belirginliğini azaltabilir (25).

Koenzim Q10, diğer bir güçlü bileşen olan C Vitamini gibi iş görür. ABD’de yaşlanmayı geciktirici etkileri için topikal olarak uygulanan en yaygın antioksidanlar C Vitamini bazlıdır. Bununla beraber  CoQ10’un serbest radikalleri nötralize etmek için aynı yolu kullandığı gözlemlenmiştir. Deri ve cildin en üst tabakası olan stratum korneum da dahil olmak üzere insan vücudundaki tüm hücrelerde doğal bir şekilde üretilmektedir. Bir çalışma, bu bileşenin topikal uygulamasının göz çevresi kırışıklıklarını ve kaz ayaklarını azalttığını göstermiştir. Yapılan diğer bir çalışma oral yolla koenzim Q10 alımının cildin en üst tabakası olan stratum korneuma ulaşamadığını göstermiştir.

CoQ10’un Yan Etkileri

Koenzim Q10’un topikal olarak uygulanması genellikle tüm cilt tipleri için uygun olsa da, belirli cilt rahatsızlıklarınız varsa dikkatli olmak gerekebilir. Vitiligo geçmişiniz varsa, topikal CoQ10 ürünlerini kullanırken dikkat etmek gerekir. CoQ10’un, pigment oluşturmak için gerekli olan tirozinaz olarak bilinen bir enzimi bloke ettiği görülmüştür. Bu bloke vitiligodan muzdarip kişilerde depigmentasyonun kötüleşmesine yol açabilmektedir.

CoQ10’u yutmanın yan etkileri oldukça hafiftir. Bazı insanlar mide bulantısı veya mide ekşimesi yaşayabilir. Bununla beraber güvenli olması bakımından diyetinize CoQ10 takviyesi eklemeden önce her zaman bir doktora danışın.

Koenzim Q10 Cilt İçin Nasıl Kullanılır

Coq10 cilt için nasıl kullanılır

Koenzim Q10’u diğer malzemelerle karıştırmak oldukça güvenlidir ve bu şekilde oldukça verimli çalışmaktadır. Reçeteli retinoidlerden (Retin-A, vb.) sonra CoQ10 yüz serumunu uygulayan pek çok kişi vardır.  Ayrıca güneşe çıkmadan önce ve sonra cilde uygulamak oldukça faydalı olabilmektedir.

Tonerler, nemlendiriciler ve göz altı kremlerinde bulunmaktadır ve hatta vücut kremlerinde ve losyonlarda kullanım için harika bir bileşendir.

CoQ10’un C Vitamini ile birlikte kullanılabilmektedir. Cilde günlük olarak uygulanabilir ve diğer topikal ürünlerle önemli bir etkileşim göstermez. Bu nedenle mevcut cilt bakımı rutininize rahatlıkla dahil edilebilir.

Uzmanlar en iyi sonuçlar için benzer malzemelerle karıştırılmasını önermektedir. CoQ10 yağda çözünür olduğu için, benzer bileşenlerle iyi şekilde karışır.  Retinol veya glikolik asit ile karıştırıldığında daha hızlı parçalanabilir.

Koenzim Q10 İçeren Besinler

Takviye ürünü olarak kolayca bulunup tüketebilen koenzim Q10 bazı gıdalarda da bulunabilir.

CoQ10’un kapsül formunda veya gıdalar yoluyla benzer şekilde emildiği görülmektedir ( 67 ).

Aşağıdaki yiyeceklerde koenzim Q10 bulunmaktadır

 • Sakatatlar: Kalp, karaciğer ve böbrek
 • Bazı kas etleri: Domuz eti, sığır eti ve tavuk
 • Yağlı balıklar: Alabalık, ringa balığı, uskumru ve sardalya
 • Sebzeler: Ispanak, karnabahar ve brokoli
 • Meyve: Portakal ve çilek
 • Baklagiller: Soya fasulyesi, mercimek ve yer fıstığı
 • Kuruyemiş ve tohumlar: Susam tohumları ve antep fıstığı
 • Yağlar: Soya fasulyesi yağı ve kanola yağı

BESİN

PORSİYON

CoQ10 (mg)

Sığır kalbi 100 gram 11,3 mg
Sığır ciğeri 100 gram 3,9 mg
Sığır eti 100 gram  3,06 mg
Tavuk eti 100 gram  1,65 mg
Tavuk ciğeri 100 gram  11,62 mg
Domuz eti 100 gram  2,43 mg
Domuz ciğeri 100 gram  2,27 mg
Uskumru (kırmızı eti) 100 gram  6.75 mg
Uskumru (beyaz eti) 100 gram  1 mg
Gökkuşağı alabalığı 100 gram  0,85 mg
Somon balığı 100 gram  0,4 mg
Yer fıstığı (kavrulmuş) 100 gram  2,82 mg
Avokado 100 gram  0,95 mg
Brokoli (haşlanmış) 1/2 su bardağı (doğranmış)  0,5 mg
Portakal 1 (orta boy)  0,3 mg
Çilek 1/2 su bardağı  0,1 mg
Yumurta 1 (orta boy)  0,1 mg

Koenzim Q10 özellikle sakatat etlerinde daha çok bulunur. Ayrıca, besinlerle olduğu kadar takviyeler yoluyla alındığında da eşit derecede iyi emildiği görülmektedir.

Kaynaklar;

 • https://www.healthline.com/nutrition/coenzyme-q10
 • https://www.byrdie.com/coq10-skincare-benefits
 • https://www.swansonvitamins.com/blog/coq10-foods-sources/

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

vücuttaki ve yüzdeki ölü deri nasıl temizlenir

Ölü Deri Temizleme: Maskeler ve Doğal Ev Yapımı Yöntemler

evde doğal kırışıklık maskesi yapımı

Kırışıklık Maskeleri: 5 Ev Yapımı Doğal Tarif