in

Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar: El ve Yüz İçin 6 Yöntem

saç boyası elden ve yüzden nasıl çıkar

Saçları evde boyamanın birçok faydası vardır. Ancak dikkatli olmazsanız alnınızı, boynunuzu veya ellerinizi lekeleyebilirsiniz. Bulaşan bu lekeleri ciltten çıkarmak da zor olabilir.

Saç boyasının cildinizde oluşturduğu lekeleri nasıl güvenle çıkarabileceğinizi ve evde saçınızı boyadığınızda cildinizin lekelenmesini engellemek için neler yapabileceğinize ait ipuçlarını paylaşacağız.

Hızlı Erişim

Saç Boyası Ciltten Nasıl Çıkar

Saç çizgisi ve yüzdeki saç boyasını çıkarma – Elden çıkarmak için de uygun

Saç boyası kullandığınızda, yüzde ve saç çizgisinde lekelenmelere neden olabilir. Vücuttaki diğer bölgelerle kıyaslandığında yüz derisi daha hassas olabileceğinden, yüzünüzde sert veya çok aşındırıcı temizleyiciler kullanmamak gerekir.

1. Su ve sabun

el ve yüzden saç boyasını temizlemek için su ve sabun

Cildinize saç boyasının bulaştığını fark ettiğiniz anda çıkarmak için ilk olarak ılık su ve sabun kullanmak gerekir.

Boyayı uyguladıktan veya boya kurumadan kısa bir süre sonra silmeye başlarsanız, bu işlem saç boyasını çıkarmak için yeterli olabilir. Bu işlem yeterli gelmezse ve cildiniz zaten lekelemişse, aşağıdaki diğer leke çıkarıcı yöntemlerden birini denemeniz gerekecektir.

2. Zeytinyağı

zeytinyağı ile saç boyasını yüzden çıkarmak

Zeytinyağı, el, yüz, alın gibi cilde bulaşan saç boyası lekelerini çıkarmada yardımı dokunabilecek doğal bir temizleyicidir. Bu doğal yağ, hassas cildi olanlar için özellikle iyi bir seçenek olabilir.

Az miktarda zeytinyağını bir pamukla veya parmaklarınızla cildinizin lekeli bölgesine sürün. Zeytinyağını 8 saate kadar cildinizde bekletin.

Eğer zeytinyağı cildinizdeyken yatacaksanız, herhangi bir lekeye neden olmaması için üzerini bir plastik ya da bandajla örtün.

Daha sonra ılık suyla yıkayarak temizleyin.

3. Alkol

alkol ile saç boyası temizleme

Alkol serttir ve cildi kurutabilir. Kuru veya çok hassas bir cilde sahipseniz saç boyasını çıkarmak için alkol kullanmak iyi bir fikir olmayabilir.

Bir parça pamuğa veya makyaj pamuğuna az miktarda alkol dökün ve cildinizdeki boya lekesi olan kısma nazikçe sürün. Boya temizlendikten sonra ılık su ve sabunla yıkayın.

4. Diş macunu

yüze bulaşan saç boyasını çıkarmak için diş macunu kullanımı

Diş macunu ciltteki saç boyasını çıkarmada işe yarayabilir.

Küçük bir miktarı jel olmayan diş macununu bir pamuk yardımıyla ya da parmaklarınızı kullanarak cildinizdeki saç boyasının üzerine nazikçe masaj yapın. Diş macununun 5 ila 10 dakika kadar lekenin üzerinde bekletin ve ardından ılık suyla ıslatılmış bir bezle temizleyin.

Saç boyasını elden çıkarma – El dışındaki bölgeler için uygun olmayabilir

Alındaki ve saç çizgisindeki boyayı çıkarmak için yukarıdaki teknikler ellerdeki saç boyasını çıkarmak için de işe yarayabilir. Eller için ayrıca aşağıdakileri de deneyebilirsiniz:

1. Oje çıkarıcı

oje çıkarıcı ile saç boyası lekelerini temizlemek

Yüz ve boyun bölgesinde oje çıkarıcı kullanmak güvenli değildir, ancak eldeki saç boyası lekelerinin çıkarılmasında etkili olabilir. Az miktarda oje çıkarıcıyı makyaj pamuğu yardımıyla boya lekesine uygulayın. Birkaç saniye lekenin üzerinde ovalayın. Lekeler çıkmaya başlayacaktır.

Oje çıkarıcıyı elden temizlemek için ellerinizi ılık su ve sabunla yıkayın.

2. Bulaşık deterjanı ve karbonat

saç boyasını elden çıkarmak için bulaşık deterjanı ve karbonat karışımı kullanımı

Karbonat peeling etkisi gösterir ve bulaşık deterjanı ciltteki boyayı çözmede işe yarayabilir.

Çok sert olmayan bulaşık deterjanı ve karbonatı tozunu bir macun kıvamına gelecek şekilde karıştırın. Macunu nazikçe elinizdeki saç boyası olan lekeli bölgeye sürün ve sonrasında ılık suyla durulayın.

Saç boyası lekesinin oluşması nasıl önlenir?

Saçınızı boyarken, boyanın cildinizde leke yapmasını engellemek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

  • Ellerinizi korumak için eldiven giyin.
  • Saç ve saç çizgisi arasına bir bariyer uygulayın. Saç boyasını uygulamadan önce saç çizgisi çevresinde yoğun bir nemlendirici krem, dudak kremi veya vazelin sürün.
  • Saç boyasını uyguladıkça dökülenleri silin. Bunun için kulak temizleme çubuğu, makyaj pamuğu ya da el bezi kullanabilirsiniz.

Saç boyasını çıkarmak için evde uyguladığınız yöntemler işe yaramazsa, bir kuaförden randevu almak gerekebilir.

Kuafördeki uzmanlar saç boyası lekelerini çıkarabilen özel formüle edilmiş ürünleri kullanırlar. Bu hizmet için düşük bir miktar ücret alacaklardır.

Saç boyası ciltten nasıl çıkar: Sonuç

Saç boyasını saçınıza uygulamadan önce saç çizgisi ve alın çevresine nemlendirici krem veya vazelin sürün. Bu uygulama lekelerin oluşmasını önlemede etkili olabilir.

Buna rağmen cildiniz lekelendiyse, yukarıda bahsedilen yöntemlerden biri ya da birkaçını kullanarak saç boyasını elden çıkarmak genellikle kolay bir işlemdir. Evde uyguladığınız yöntemler işe yaramazsa bir uzmandan yardım alın.

Kaynak:

https://www.healthline.com/health/how-to-get-hair-dye-off-skin

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

zayıfım ama gıdım var neden

Zayıf İnsanlarda Gıdı Neden Olur: 3 Temel Neden

ince saç telleri nasıl kalınlaşır

Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Ne Yapmalı: 7 Doğal Çözüm