in

Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır: 6 Önemli Nokta

saç derisi gözenek açma

Saçlarımız kadar saç derimizin sağlığı da önemlidir. Saç derimizdeki gözenekler de belli sebeplerden dolayı zaman içinde kapanabilir. Sağlıklı, parlak ve yumuşacık saçlara sahip olması için de saç derisinin nefes alması yani gözeneklerin açık olması gerekmektedir.

Saç derisindeki gözeneklerin tıkalı olması ve kapanması zaman içerisinde saçlarımızın zayıflaması, güçsüzleşmesi ve dökülmesi gibi çeşitli olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu sebeple yüzümüzde olduğu gibi saç derimizdeki gözeneklerin de açık olması ve sağlıklı olması gerektiğini söylemeliyiz. Ancak bu durum her ne kadar can sıkıcı görünse de çözümleri mevcuttur.

Hızlı Erişim

Saç Gözenekleri Neden Tıkanır?

saç dersindeki gözeneklerin tıkanma nedeni

Saç derisindeki gözenekler pek çok farklı sebebe bağlı olarak zamanla kapanabilir. Saç derisi gözeneklerinin kapanmasının yaygın sebeplerini aşağıda sıralayacağız;

  • Saçların aşırı yağlanması sonucu olarak saç derisi gözeneklerinde zamanla tıkanmalar meydana geldiği görülebilir.
  • Saçın iyi temizlenmemesi ya da şampuanın yetersiz temizlik sağlaması sebep olabilir. Saçların iyi durulanmaması, şampuan ya da diğer saç ürünlerinin saç derisinden doğru bir şekilde arındırılamaması ve saçta köpük kalıntılarının kalması da saç derisi gözeneklerinin kapanmasına yol açabilir.
  • Çeşitli kimyasal ürünleri de saça çokça maruz bırakmak saç derisindeki gözeneklerin zaman içerisinde tıkanmasına ve kapanmasına yol açabilir. Örneğin saç boyaları gibi yoğun kimyasal içeren ürünlerin saçta uzun saatler bekletilmesi ya da saç kremleri, jeller gibi çeşitli saç bakım ürünleri de saç derisinin gözeneklerinde kapanmaya sebep olabilir.
  • Aynı zamanda da saç maşası, düzleştirici ve fön makinası gibi cihazlar da saç derisinin zarar görmesine ve zaman içerisinde de saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına yol açabilmektedir.
  • Tüm bunlarla beraber toz, kir ve saç derisinin yüzeyinde biriken ölü deri gibi maddeler de saç derisindeki gözeneklerin tıkanmasına ve zaman içerisinde de kapanmasına sebebiyet verebilir.

Saç Derisi Gözeneklerinin Kapandığı Nasıl Anlaşılır?

Saç derisindeki gözeneklerin uzun süre kapalı olması zaman ilerledikçe saçların dökülmesi, seyrelmesi ve azalması ile kendini göstermeye başlar. Bununla beraber saç tellerinde yıpranmalar, zayıflamalar ve saç tellerinin incelmesi gibi etkiler görülebilirken saçların cansızlaşması ve parlaklığını yitirmesi ile de sonuçlanabilir.

Saç derisi gözenekleri için bir uzman tarafından saç analizi yapılarak en doğru sonuç alınabilir. Bir eczacı ya da dermatolog gibi uzmanlar tarafından saç ve saç derisi analizi yaptırabilirsiniz. Bu analizin yapılabilmesi için Trikoskop isimli bir cihazdan yardım alınır. Saç analizi yaptırmak için güzellik merkezlerinden, eczanelerden ya da hastaneler gibi yerlerden yardım alabilirsiniz.

Saç Derisindeki Gözenekler Kapanırsa Ne Olur?

Saç derimizin sağlığı en az saçlarımız ve cildimiz kadar önemlidir. Sağlıklı ve canlı saçlara sahip olabilmenin de en temel şartı sağlıklı ve nefes alan bir saç derisi ile mümkündür. Bu sebeple saç derimizdeki gözeneklerin tıkanması ve kapanması zaman içerisinde saçlarımızla alakalı pek çok olumsuzluğa sebebiyet verebilir. Saç derisindeki gözeneklerin kapanması sonucu neler olabileceğini aşağıda maddeler halinde sıraladık:

  • Saç tellerinizde zayıflamalar ve güçsüzleşmeler meydana gelebilir. Hatta saç uçlarınızdaki kırılmaların bile sebeplerinden biri olarak karşımıza saç derisindeki gözeneklerin tıkalı ya da kapalı olması çıkar.
  • Saçlarınız çokça dökülmeye başlar. Saç gözenekleri sağlıklı bir şekilde nefes alamadığı sürece saç tellerinin de dökülmesine sebebiyet verebilir.
  • Saç telleri cansızlaşır; zamanla da yumuşaklığını ve parlaklığını yitirir. Saç derisindeki gözenekler tıkalı olursa saçlar da parlaklığını zamanla yitirerek mat, sağlıksız ve cansız bir görünüme sebep olabilir.
  • Saç derisinde sivilceler meydana gelebilir. Tıkanmış gözenekler cildimizde sivilceye sebep olduğu gibi saç derisinde de benzer bir durum olarak sivilcelerin meydana geldiği görülebilir.
  • Saç derisinde gözeneklerin tıkalı olması sonucu saç derisindeki hücreler kendini yenileyemez ya da yenilenmesi yavaşlayabilir. Bu da saç derisinde pul dökülmelere ve kepeklenmeye sebebiyet verebilir.

Saç Derisi Gözenekleri Nasıl Açılır?

saç derisi gözenekleri için saçınızı bol bol yıkayın

Saç derisi gözeneklerinin tıkanması yukarıda saydığımız üzere maalesef ki pek çok olumsuz sonuç doğuruyor. Ancak bu durum her ne kadar can sıkıcı bir sorun olarak karşımıza çıksa da çözümleri mevcut. Oldukça kolay ve pratik çözümlerle saç derisindeki gözeneklerin açılması adına etkili bir şekilde sonuç alabileceğiniz çözümleri yazımızın devamında görebilirsiniz.

1. Sağlıklı şampuanlar kullanın

Öncelikle saç derisindeki gözeneklerin tıkanması ve kapanması tıpkı cildimizde ve yüzümüzde olduğu gibi benzer yöntemler ile önüne geçilebilecek bir problemdir. Saç gözeneklerini açan sağlıklı şampuanları kullanmanız büyük oranda önüne geçecektir.

2. Düzenli yıkayın

Saçlarınızı düzenli olarak yıkamaya özen gösterin. Saç derinizdeki gözeneklerin iyice temizlenmesini sağlamak ve gözeneklerdeki tıkanmanın önüne geçebilmek adına her ne kadar basit olarak görülse de saçların düzenli olarak yıkanması ve temizlenmesi gerekir.

3. Zararlı etkenleri azaltın

Yoğun kimyasal ürünleri ve saç şekillendirme amaçlı kullandığınız fön makinası, maşa düzleştirici gibi aletleri saç diplerinize yaklaştırmamaya özen gösterin.

4. Saçları arındırın

Duştayken kullandığınız saç ürünlerinin ve şampuanların saçınızdan iyice arınmasına dikkat edin. İyice durulanmamış saçlarda ve bunun sonucunda da saç diplerinde kalıntıların birikmesi sonucu saç derisi gözeneklerinde tıkanmalar ve beraberinde de zaman içerisinde gözeneklerin kapanmasına sebep olabilir.

5. Doğal ürünler kullanın

Saçlarınız için kullandığınız saç boyalarının ve diğer tüm saç ürünlerinin mümkünse en doğal olanlarını ve en temiz içerikli olanlarını kullanmanız da bu sorunun önüne geçecektir. Saç derimizdeki gözenekler maruz kaldığı bu ürünlerin içerisine hapseder ve tıkanmaya sebep olabilir.

6. Doğal saç maskeleri kullanın

Saç derinizdeki gözeneklerin açılmasını sağlayacak maskeler ve peelingler kullanabilirsiniz. Hatta evde kolaylıkla yapabileceğiniz doğal maskelerden yardım alabilirsiniz. Örneğin bir yemek kaşığı kil, 2 yemek kaşığı su ve birkaç damla argan yağı ile oluşturacağınız maskeyi saç diplerinize masaj yaparak uygulayabilir ve bir süre bekletebilirsiniz. Bu doğal maske saç derinizdeki gözeneklerin açılmasına yardımcı olacaktır.

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

göz altı morlukları için ev yapımı patates maskesi tarifleri ve cilde uygulama

Göz Altı Morlukları İçin Patates: 11 Doğal Maske Tarifi ve Uygulama

çatlak önleyici yağlar

Çatlaklar İçin Yağlar: Hamilelik ve Kilo Değişimi Kaynaklı Çatlakları Doğal Yağlarla Azaltın