in

Saç Derisinde Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin 10 Etkili Yöntem

Kafa Derisinde Kan Dolaşımını Hızlandırmak

Saçların sağlıklı uzamasını teşvik etmek için çok fazla uygulanmayan çözümlerden biri olan kan dolaşımı, düşünüldüğünden çok daha gerekli bir çözümdür. Saç derisinde kan dolaşımını hızlandırmak için neler yapabileceğimizi öğrenmek için okumaya devam edin.

Uzmanlara göre saç derisi vücuttaki belirli bir alan için yüksek kan dolaşımına sahip olduğundan, gerekli besinleri ve hormonları sağlamaya yardımcı olmaktadır.

Hızlı Erişim

Kan Dolaşımı Saç Derisini ve Saçı Etkiler mi?

Saçınızla ilgili hedeflerinize ulaşabilmeniz için saç derisinin sağlıklı olması gerekmektedir. Kan dolaşımı, saç derisinin sağlıklı olması için gerekli olan besin maddelerini ve oksijeni temin etmesini sağlar.

Deri altındaki kan akışı, saçı anajen fazda destekleyerek daha fazla uzamasını sağlar. Bununla birlikte bu fazın süresi saç köklerinin beslenmesine ve genetik faktörlere bağlıdır. Saç kökleri ihtiyacı olan besinleri oksijen ve saç besleyici besinleri temin eden kandan alır. Saç derisindeki uygun kan dolaşımı, saç foliküllerinin düzenli düzenli olarak kanla beslemesini sağlar, böylece daha uzun bir anajen fazın oluşması sağlanır [ 1 ].

Buna karşılık zayıf kan dolaşımı, saç köklerinin yetersiz beslenmesi anlamına gelir ve bu da anajen fazın kısalmasına neden olur. Saç kökleri, yeterli besin ve oksijen olmadan gerektiği gibi işlev göremez ve nihayetinde saçlar kısa ve kırılgan olur.

Saç derisine olan kan akışının artması, saç dökülmesinin azalmasıyla da bağlantılıdır.

Saç Derisindeki Zayıf Kan Dolaşımının Belirtileri

  • saç dökülmesi – normalden fazla
  • zayıf, kırılgan saç telleri
  • donuk saçlar
  • pürüzü, kuru saç
  • saç telleri yoğunluğunu kaybeder, incelir
  • saç hacminde azalma

Saç Derisinde Kan Dolaşımını Hızlandırmak İçin Neler Yapılmalı?

1. Saç derisine masaj yapın

Kan dolaşımını uyarmanın en iyi yöntemlerinden biri saç derisine masaj yapmaktır [ 2 ]. Hafif bir baskı uygulayarak saç derinize parmaklarınızla masaj yapabilirsiniz. Bu masaj, kan damarlarının açılmasına ve saç köklerine daha fazla oksijen ve besin sağlanmasına ve saç köklerinin tabanındaki papilladaki metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olur.

Masaj için ılık zeytinyağı, hindistancevizi yağı, tatlı badem yağı veya hint yağı kullanılabilir. Tüm bu yağlar, saçların sağlıklı bir şekilde büyümelerini destekleyen bitkisel bileşenler bakımından zengindir.

2. Baş aşağı uzanın

Yatağınıza uzanın ve başınızı yatağın yanından aşağı sarkacak şekilde yatın ve saç derinize kanın hücum etmesini hissedin.

Ayrıca yogadaki sirsasana ya da diğer baş aşağı duruş pozlarını da deneyebilirsiniz.

Hangi tekniği uygularsanız uygulayın baş dönmesi yapabileceği çok uzun süre baş aşağı pozisyonda beklemeyin.

3. Saç derinizi temizleyin

Kafa derisinde kabuklanma, kepek vs gibi birikmeler bazen deri altındaki kan akışını engelleyebilir. Kan dolaşımının normal olması için temiz bir kafa derisine sahip olmak çok önemlidir.

Yağlı bir saç deriniz varsa 1-2 günde bir, kuru bir saç deriniz varsa 3-4 günde bir yıkayın. Saç derisindeki ölü deri hücrelerinden, kirden, fazla yağdan ve madde birikiminden kurtulmak için ayda bir arındırıcı şampuan ile yıkayın..

4. Saçlarınızı fırçalayın

Saç fırçasının kıllarının kılcal damarları uyardığı ve saç derisindeki kan akışını arttırdığı bilinmektedir. Saçınızı taramaya başlamadan önce saçınızı geniş dişli bir tarakla açtığınızdan emin olun.

Bazıları, günde 100 fırça darbesinin saçların uzamasını sağlayabileceğine inanmaktadırlar ancak bu bir söylentidir. Saç kütikülüne zarar verebileceği ve saçların kırılmasına neden olabileceği için saçlarınızı aşırı ve sert bir şekilde fırçalamaktan kaçının .

5. Uçucu yağlarla masaj yapın

Lavanta, kekik, biberiye, sedir ağacı ve nane yağı gibi uçucu yağların saç derisine kan akışını desteklediğine inanılmaktadır. Ayrıca bu yağlar saç derisindeki belirli mikrobik enfeksiyonları da önler.

Zeytinyağı gibi bir taşıyıcı bir yağla birkaç damla esansiyel yağı karıştırarak seyreltin. Bu karışımı saç derinize ve saçınıza uygulayın ve 30 dakika sonra yıkayın. Uçucu yağları yüksek kaliteli malzemeler satan güvenilir bir markadan satın alın.

6. Uyarıcı serum kullanın

Saç uyarıcı ürünler etkili bileşenlere sahip güçlü serumlardır.

Saç köklerine enerji verir ve saç derisinin sağlıklı olmasına yardımcı olurlar. Saç derisindeki kan dolaşımını hızlandıran uçucu yağlar içerirler.

7. Nefes egzersizleri yapın

Yogadaki pranayama gibi nefes egzersizleri, saç derisi de dahil olmak üzere tüm vücuda iletimini artırır. Bu tür egzersizler, burun deliklerini açmak ve vücudun tüm bölgelerine oksijen sağlamak için derin nefes alma, nefesi tutma ve nefesi verme şeklinde olur.

Nefes egzersizleri ayrıca zihni rahatlatır ve saç dökülmesinin nedenlerinden biri olabilecek stresle mücadele eder.

8. Doğru beslenin

Amino asitler ve biyotin, dekspantenol gibi vitaminler açısından zengin diyetler uygulamak, saç derisine kan akışını artırmaya yardımcı olmaktadır.

Niasin veya B3 vitamini, saç derisindeki kan akışını arttırır ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Tavuk, sığır eti, balık, mantar, kahverengi pirinç, yer fıstığı, yeşil bezelye, avokado ve hindi yüksek niasin kaynaklarıdır.

Niasinin yanı sıra, A vitamini, B3, çinko, demir ve protein saçlar için oldukça faydalıdır. Saçların sağlıklı bir şekilde uzamalarını desteklemek için dengeli bir diyet uygulayın.

9. Soğuk bir duş alın

Soğuk akan su saç derisine çarptığında, daha altta bulunan dokulardaki kanın daha hızlı akmasını sağlar. Soğuk duş ideal vücut sıcaklığının korunmasına yardımcı olur.

Saç bakımı uzmanları, ılık suyla saçı şampuanladıktan sonra soğuk suyla durulamanızı önerir.

10. Çiğ soğan suyu kullanın

Soğanda flavonoid antioksidanlar vardır. Antioksidanlar, vücutta oksidatif strese neden olan serbest radikallere karşı savaşan bileşiklerdir. Bu özellikleri ile soğan, saç derisindeki kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur ve genellikle saçların uzamasını desteklemek amacıyla eskilerden beri kullanılan bir çözüm yöntemidir.

Bir iki soğanı soyun, blendırda parçalayın ve suyunu süzün. Soğan suyunu saç derisine uygulayın ve 30 dakika kadar bekletin. Hafif bir şampuanla yıkayın.

Not: Çiğ soğan suyu çok güçlü bir kokuya sahiptir. Sadece saç derisine uygulanması tavsiye edilir.

İpucu: Su, oksijenin hücrelere ve dokulara taşınması için önemlidir. Vücut susuz kaldığında saçlar donuk, pürüzlü bir hale gelebilir. Bu nedenle, saç derinize yeterli kan akışının sağlanması için yeterli miktarda su içmeye özen gösterin.

Sonuç olarak;

Saç derisi besinler ve oksijenle beslenir ve kan bu maddeleri taşımaya yardımcı olur. Saç derisine masaj yapma, uçucu yağ kullanımı, soğuk duş ve yukarıdaki sıralanan diğer yöntemler saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı olur. Bunları yaparken aynı zamanda saçı yıkamak, saç kremi kullanmak ve saçları ısıdan korumak gibi temel şeylerden oluşan sağlıklı bir saç bakım rutini belirleyin ve bu rutine bağlı kalın.

Kaynak;

  • https://skinkraft.com/blogs/articles/how-to-increase-blood-circulation-on-scalp

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kına Saçta Kaç Saat Durmalı ne kadar bekletilmeli kalmalı

Kına Saçta Kaç Saat Kalmalı?

Ağda yanığına ne iyi gelir, nasıl geçer

Ağda Yanığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir: 6 Adımda Yanığa Müdahale Edin