in

Saça İyi Gelen Yağlar: Saçları Uzatan ve Gürleştiren 12 Doğal Yağ

saçı uzatan ve gürleştiren yağlar

Her zaman rüzgarla savrulan, uzun ve hoş görünen ve harika fotoğraflar çektirmenizi sağlayan saçların hayalini kuruyorsunuz ve bu saçlara nasıl kavuşacağınız konusunda kafanız mı karışıyor? Öylesiyen etkili doğal yağlara sahibiz ki, sadece saçların uzamasını hızlandırmakla kalmazlar, aynı zamanda saçın parlaklığını, pürüzsüzlüğünü ve genel sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olurlar. Bu yağlar ayrıca saç uçlarındaki kırıklar ve kepek gibi sorunlarla da mücadele ederler.

Bundan daha iyisi olamazdı. Aşağıda önerilen tüm yağlar kesinlikle doğaldırlar. Hiçbir yan etkileri yoktur ve piyasada kolayca bulunabilmektedirler.

Saçları haftada iki kez yağlamak, yağı bir gece saçlarda bırakmak gibi modası geçmiş gibi görünen uygulamalar aslında saçları beslemenin ve şımartmanın en iyi yoludur.

Daha sağlıklı bir yaşam sürme tarzı benimsemek geçici bir moda gibi görünebilir. Bununla beraber basit bir şekilde daha iyi beslenmeyi ve organik olan ve yerel olarak üretilen ürünleri kullanmayı teşvik eder. Aynı eğilim – yeşili/çevreyi korumak – güzellik ürünleri için de geçerlidir. Günden güne hızla popülerlik kazanan bu tür saç-cilt bakımı vs. gibi güzellik ürünleri ev yapımı çözümlerde de geçerlidir. Piyasada bu kadar çeşitli ürünler bulunduğunda hangisini alıp kullanacağımızı şaşırıyoruz. Bu kapsamlı makale, saç tipiniz için doğru olan doğal yağları seçmenize yardımcı olacaktır.

İyi bir saç yağı saçların dökülmesini azaltmalı, uzamasını teşvik etmeli, saç derisi kuruluğu ve kepekle mücadele etmeli, saçlardaki hasarı gidermeli, saça parlaklık katmalı ve saçı gürleştirmeli ve beslemelidir. Öncelikle sahip olduğunuz saç tipini, kalitesini anlamak ve çözüm için neye ihtiyacınız olduğunu bilmek gerekir. Ayrıca aşağıdaki saça iyi gelen yağların karışımlarını da deneyebilirsiniz.

Saça İyi Gelen Yağlar: Saçların Uzaması ve Gürleşmesi İçin İdeal 12 Doğal ve Bitkisel Yağ

Saçları gürleştiren ve uzatan yağlar

1. Hindistan Cevizi Yağı: Hasarlı ve mat saçlar için

Hindistan cevizi yağı saçları uzatmak için kullanılan en popüler saç yağlarından biridir. Çok yönlü bir yağdır ve cildi beslemek için de mükemmeldir. Bu yağda bulunan yüksek oranda yağ asitleri saç köklerine derinlemesine nüfuz eder. Ayrıca saçların sağlıklı olması için gerekli olan karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller içermektedir.

saçı gürleştiren hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizi yağı herhangi bir katkı maddesi içermeyen saf bir yağ kaynağıdır. Diğer başka yağlarla karıştırarak saçlara uygulamak için de son derece uygundur.

 • Avantajları: Saçları uzatan ve gürleştiren bir yağ olmasının yanı sıra saçı sağlıklı, yumuşak ve parlak yapar. Hindistan cevizi yağı, antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengin olduğu için saç kremi olarak da kullanılabilir. Saçların ısı nedeniyle oluşacak hasara karşı korur ve saç tellerini onarır ve saç dökülmelerine karşı etki eder. Saç derisi ne kadar sağlıklı olursa, saçlarınız o kadar iyi görünür.
 • En iyi özelliği: Tüm saç tipleri üzerinde iyi iş görür ve kuru, hasarlı veya mat saçlara sahip olanlar için çok faydalıdır. Saçlarını yumuşatmak isteyenler, en iyi sonucu elde etmek için hindistan cevizi yağını belirli bir süre düzenli olarak kullanmalıdır. Ayrıca saç büyümesi yavaş olan kişiler için de önerilir.
 • Kullanımı: Her zaman katkı maddesi içermeyen organik ürünler kullanın. Saç derisine ve saça hindistan cevizi yağını sürmeden önce yağı hafifçe ısıtın. Kış aylarında, yağ genellikle daha da katılaşır. Uygulamadan önce bir miktar ısınmasını bekleyin. Saç derisi kuru olanlar yağı saç köklerine ve saç derisine masaj yaparak uygulamalıdır.

2. Argan Yağı: Kuru ve kırılgan saçlar için

saça iyi gelen ve saçı gürleştiren argan yağı

Fas’ın egzotik topraklarından gelen argan yağı, argan ağaçlarının çekirdeklerinden elde edilir. Son zamanlarda, bu yağ sadece saçlara değil cilde de iyi geldiği için güzellik dünyasında daha çok konuşulmaya başlanmıştır. Koyu altın renginden dolayı sıvı altın olarak adlandırılır. Argan yağı yağ asitleri, antioksidanlar ve E vitamini bakımından zengin içeriğe sahiptir. Çoğunlukla yağ minimum işlemden geçer, bu nedenle saçların sağlıklı olması ve hızlı uzaması için oldukça doğal ve idealdir.

 • Avantajları: Bu yağ nemlendirici özellik gösterir, hasarlı saçları onarır ve saç köklerinin sıcaklık ve ultraviyole ışınlardan zarar görmesini engeller. Argan yağının saç uçlarındaki kırıkları tedavi ettiği bilinmektedir. Diğer bir faydası ise saçları çok yağlı hale getirmemesidir.
 • En iyi özelliği: Kuru, kırılgan, kıvırcık veya sert dokulu saçları olanlar kesinlikle argan yağını tercih etmelidir. Saçınızı sık sık düzleştirici, saç maşası ve saç kurutma makinesi gibi aletlerin ısısına maruz bırakarak şekillendiriyorsanız, argan yağı sizin için iyi bir seçenektir.
 • Kullanımı: Argan yağının yoğun ve akışkan olmayan bir yapısı vardır ancak yapışkan değildir. Gerektiği zaman ya da yatarken sık sık iki günde bir kullanabilirsiniz. Yağı doğrudan saçınıza uygulayabilirsiniz. Avuçlarınıza birkaç damla alın ve saç köklerine sürmeden saç tellerine uygulayın. Argan yağını saç maskesi yapmak için de kullanabilirsiniz.

3. Jojoba Yağı: Saçları uzatmak ve kepek için

saça iyi gelen jojoba yağı

Yaygın olarak bu yağ yanlış telaffuz edilir. Doğrusu ho-ho-ba dır. Bu yağ, saç derisindeki doğalbir  salgı olan sebumun birçok özelliğini taşıdığından saçlar için idealdir. Saç derisindeki veya saçlardaki doğal dengeyi bozmaz.

 • Avantajları: Yağ, saç şaftına derinlemesine nüfuz eder, harika bir nemlendirici görevi görür ve çeşitli iyileştirici özelliklere sahiptir. Yağı düzenli olarak kullanmak saçları kabarmaz ve belirgin bir parlaklık verir. En iyi yanı, yeni saç hücrelerinin gelişmesine yardımcı olarak saçların uzamasını hızlandırmasıdır. Kepeğe karşı etki ederek saç dökülmesini azaltır ve saçı korur .
 • En iyi özelliği: Saçlarını uzatmak ve kepek sorununu kontrol altında tutmak isteyenler için idealdir. Ayrıca saç derisi kuruluğu problemi yaşayanlar ve hasarlı ve mat saçları olanlar için de idealdir.
 • Kullanımı: Işıltılı saçlara kavuşmak için saçlar, haftada en az bir kez kullanın. Avucunuza birkaç damla argan yağı dökün, saçlarınızı bölümlere ayırarak saça ve saç derisine uygulayın. Yıkamadan önce en az bir saat saçınızda bekletin, ancak en iyi sonucu elde etmek için gece boyunca saçınızda bekletin. Ayrıca saç kreminize de birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz.

4. Badem Yağı: Saç dökülmesini önlemek için

saçı uzatan yağlar badem yağı

Badem yağı cilt ve saç için harikadır ve içeriğinde doğal E vitamini oranı oldukça yüksektir. Magnezyum, yağ asitleri, proteinler ve antioksidanlar bakımından zengindir. Bu bileşenler saçlardaki kırılmaları azaltır ve saçların sağlıklı bir şekilde uzamalarına yardımcı olur. Sadece saça ve cilde topikal olarak uygulama için değil aynı zamanda kuru cilt ve saç problemi yaşayanlar için ağız yoluyla da tüketilmesi tavsiye edilir.

 • Avantajları: Saçları nemlendirir ve nemi hapseder. Saçı dökülmelere ve kırılmalara karşı korur. Saçların hızlıca uzaması için badem yağı en iyi yağlardan biridir .
 • En iyi özelliği: Kuru, hasarlı ve mat saçları olanlar ve vücutlarında omega-3 yağ asitleri bakımından eksiklik yaşayanlar için idealdir. Saç dökülmesi sorunu için bu yağ oldukça faydalıdır.
 • Kullanımı: Bu yağ doğrudan saça ve saç derisine uygulanabilir. Alternatif olarak, kullanmadan önce ısıtabilirsiniz. Yağı saçınızda gece boyunca bekletin ve sabah besleyici bir şampuanla yıkayın. Bazı günlerde saçınız temizledikten ve havluyla kuruladıktan sonra birkaç damla saçınıza uygulayabilirsiniz. Saçınızda bırakın, nemi hapsedecek ve saçı parlak yapacaktır.

5. Zeytinyağı: Saçları gürleştirir ve kepekle mücadele eder

saç uzatan yağlar zeytinyağı

Çok yönlü bir yağdır, koruyucu ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Saçınızdaki doğal keratini korur ve antioksidan içeriği ile doğal bir saç kremi görevi görür. En etkili sonuçlar için organik, ekstra saf zeytinyağı kullanın. E vitamini açısından zengindir, saçların uzaması için harikadır ve yağdaki oleik asit nemi hapseder. Zeytinyağı saç derisini canlandırır, saç köklerini besler ve saç tellerinin büyümesini destekler.

 • Avantajları: Saçı yumuşatır, saça pürüzsüz bir doku kazandırır. İçerdiği anti-inflamatuar bileşenleri ile bu yağ, özellikle limon suyu ile karıştırılarak kullanıldığında kepek sorunuyla mücadelede işe yarayabilir. Zeytinyağı ayrıca ısı kaynaklı hasara karşı saçı koruyarak yıpranmış saçlara sağlıklı bir görünüm kazandırır.
 • En iyi özelliği: Yıpranmış, donuk, kuru veya kıvırcık saçlar ve ayrıca kepek sorunu olanlar için oldukça faydalıdır. Saçların uzaması için harikadır.
 • Kullanımı: Zeytinyağı kuru veya nemli saça uygulanabilir. Yağı biraz ısıtabilir ve saç derisine ve saça eşit olarak yayabilirsiniz. Kafanızı yıkamadan önce uygulamak isterseniz, yağı saçınıza uygulayın ve 20 ila 30 dakika kadar saçınızın etrafına ılık bir havlu sararak bekletin. Yıkayarak temizlemek için iyice şampuanlayın.

6. Üzüm Çekirdeği Yağı: Dökülen saçların yeniden çıkması için

üzüm çekirdeği yağı saç uzatma

Adından da anlaşılacağı gibi üzüm çekirdeklerinden elde edilmektedir. İçeriğinde saçların sağlıklı bir şekilde uzaması için gerekli olan yumuşatıcılar, antioksidanlar ve besinler bulunur. Bu yağ çok yağlılık yapmaz ve kokusuzdur, bu nedenle kullanımı oldukça kolaydır.

 • Avantajları: Saçların uzamasını destekler, saç nemlendirir ve yapısını güçlendirir. Zayıflamış ve kırılgan saçları tedavi etmek için idealdir. Ayrıca saçların dökülmesine karşı da faydalıdır.
 • En iyi özelliği: Kuru ve kırılgan saçlardan muzdarip olanlar için ve saç köklerini canlandırdığından, dökülen saçların yeniden çıkmasını isteyenler için iyi bir seçimdir. Ayrıca aaçları ve saç derisi yağlanmaya meyilli olan kişiler için de harikadır.
 • Kullanımı: Doğrudan saça ve saç derisine uygulayabilir ve gece boyunca saçlarda bırakabilirsiniz. Ayrıca, derinlemesine bir saç bakımı tedavisi için kullanabilirsiniz. Saçınızı üzüm çekirdeği yağını uygulayın ve yıkamadan önce 20 dakika kadar sıcak bir havlu sararak bekleyin. Üzüm çekirdeği yağı içerisine lavanta veya biberiye gibi uçucu yağ ekleyerek de kullanmak için oldukça iyi bir taşıyıcı yağdır.

7. Lavanta Yağı: Saçları gürleştirir ve saç kuru saç derisine iyi gelir

saçları uzatmak için lavanta yağı kullanımı

Lavanta çiçeklerinden elde edilen, pek çok amaç için kullanılabilen bir uçucu yağdır. Araştırmalar, saçın daha dolgun ve kalın görünmesini sağlayarak saçların uzamasını de desteklediğini göstermektedir. Saç köklerinin sayısını artırmaya yardımcı olur ve antimikrobiyal ve antiseptik özellikleriyle bilinir. Taşıyıcı bir yağ ile karıştırıp masaj yaparak uygulandığında saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırır ve saç kaybını azaltmaya yardımcı olur.

 • Avantajları: En önemlisi, foliküllerden saçların uzamasını iyileştirmesidir. Saç derisini nemlendirir ve saç derisindeki sebum üretimini dengeler. Lavanta yağının ayrıca stresi azalttığı da bilinmektedir .
 • En iyi özelliği: Tüm saç tipleri, özellikle önde ve arkada yağlı saçlara ve diğer bölgelerde kuru saç derisine sahip olanlar çok uygundur.
 • Kullanımı: Uçucu bir yağ olmasından dolayı, hindistancevizi veya zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırılarak kullanılması iyi olur. Doğrudan saça veya saç derisine uygulamak için elverişlidir. İki yemek kaşığı taşıyıcı bir yağla 10 damla lavanta yağını karıştırıp saç derisine masaj yaparak uygulayın. Gece boyunca karışımın saçınızda kalmasını sağlayın.

8. Limon Otu Yağı: Saç dökülmesi ve saç derisi kuruluğu için idealdir

saçı gürleştiren limon otu yağı

Çok hoş kokulu bir bitkisel bir yağdır. Saç için harika olan birçok vitamin ve minerali bünyesinde barınan bu bitkisel yağ saç köklerini güçlendirerek saç dökülmelerini azaltabilir. Limon otu yağı ayrıca ağrı ve stresi azaltmak gibi başka iyileştirici özelliklere de sahiptir..

 • Avantajları: Bu uçucu yağ, mantar önleyici ve virüs önleyici özelliklere sahiptir ve saç derisi kuruluğunu iyileştirmede ve kepeği azaltmada etkilidir. Ayrıca saçların dökülmesini önleyerek saça sağlıklı bir parlak bir görüntü kazandırır.
 • En iyi özelliği: Tüm saç tipleri için idealdir. Saç derisi kuru olanlar ve stresle mücadele etmek isteyenler için harikadır.
 • Kullanımı: İki yemek kaşığı hindistan cevizi veya zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ ile 10 damla limon otu yağını karıştırı ve saça ve saç derisine masaj yaparak uygulayın. Bir gece saçınızda bekletin. Şampuan veya saç kremi şişesine birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz. Uçucu yağları taşıyıcı yağlarla karıştırmadan doğrudan saç derinize veya cildinize uygulamamaya dikkat edin .

9. Susam Yağı: Saç uzaması ve gürleşmesi için ideal

susam yağı saç uzatan ve gürleştiren

Susam tohumlarından elde edilir ve saçları uzatmak için birçok ayurveda tariflinde kullanılır. Antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve saç derisindeki enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur. E vitamini bakımından zengindir ve cilt ve saç için harikadır.

 • Aantajları: Saça bakım yapar, saç derisini besler, kepek tedavisinde der ve saçların uzamasını hızlandırmada fayda gösterir.
 • En iyi özelliği: Tüm saç tiplerine uygundur, dökülen saçların yeniden çıkmasını ve ışıltılı görünmesini isteyenler için idealdir .
 • Kullanımı: Susam yağı en iyi sıcak olarak kullanılır. Yağı ısıtıp saça ve saç derisine uygulayabilirsiniz. Yağı gece boyunca saçınızda ve saç derinizde bekletin. Susam yağına amla yağı ya da başka şifalı yağlar da ekleyebilirsiniz.

10. Çay Ağacı Yağı: Hasarlı saç ve saç kökleri için ideal

saçların gürleşmesi için çay ağacı yağı

Çeşitli vücut, saç ve cilt bakım ürünlerinde bir bileşen olarak yer alır. Güçlü temizleyici, antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

 • Avantajları: Doğru kullanım ile bu yağ saç köklerini canlandırabilir ve saçların uzamasını hızlandırabilir. Ayrıca yatıştırıcı ve ağrı kesici özellikleriyle de bilinir.
 • En iyi özelliği: Tüm saç tipleri için uygundur. Ancak güçlü uçucu yağlara alerjiniz varsa çay ağacı yağını kullanmaktan kaçının. Saç köklerini ve tellerini onarmak isteyenler için idealdir.
 • Kullanımı: Üç damla çay ağacı yağını iki yemek kaşığı zeytinyağı gibi taşıyıcı bir yağ ile karıştırın. Saçınıza ve saç derinize uygulayın ve yarım saat sonra yıkayın. Ayrıca 10 damla kadar çay ağacı yağını şampuan veya saç kreminize karıştırarak düzenli olarak kullanabilirsiniz.

11. Hint Yağı: Saçların daha hızlı uzaması için

saçların hızlı gürleşmesi için hint yağı kullanımı

Bu yoğun ve yapışkan özellikli yağ bolca faydalı özelliklere sahiptir. Proteinler, mineraller ve E vitamini açısından zengindir ve saç üzerinde harikalar yaratır. Kepekten kurtulmaya yardımcı olur ve içindeki risinoleik asit, saç derisi iltihaplarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

 • Avantajları: Hint yağı sadece saçı nemlendirmek ve yumuşatmakla kalmaz, aynı zamanda nem seviyesinin korunmasına ve kan dolaşımının hızlanmasına yardımcı olur. Bu da saçların daha hızlı uzaması demektir.
 • En iyi özelliği: Saç derisi kuru ve pul pul dökülenler için harikadır.
 • Kullanımı: Saç derisine ve saça iyice uygulayın, gece boyunca saçlarda beklemesini sağlayın ve ertesi gün iyice yıkayın. Çok yoğun olduğu için yıkanması zordur. Hint yağının düzenli kullanımı saçların sağlıklı, kalın, parlak ve nemlendirilmiş olmasını sağlar. Yoğunluğunu azaltmak için susam yağı ile eşit oranda karıştırabilirsiniz. İki yağı bir kapta karıştırın, biraz ısıtın ve saç ve saç derisine uygulayın.

12. Biberiye Yağı: Saçları uzatır ve beyazlamalarını azaltır

saça iyi gelen yağlardan biberiye yağı

Saçların uzaması için harikadır. Yüzyıllardır birçok kültürde saç uzamasını iyileştirmek ve saçların beyazlamasını geciktirmek için kullanıldığı bilinmektedir.

 • Avantajları: Biberiye yağı, kafa derisindeki kan dolaşımını uyarır. Ayrıca suda kaynatılan biberiye yaprakları ile saçı yıkamak renginin korunmasını sağlar.
 • En iyi özelliği: Tüm saç tipleri, özellikle yoğun bir renge sahip kalın saçlar için.
 • Kullanımı: Taze veya kuru biberiye yaprakları ile bir miktar zeytinyağı veya hindistancevizi yağını ısıtın. Yağın bitkinin özü ile iyice bütünleşmesini sağlayın, soğutun ve sonra süzün. Bu yağı uyguladıktan sonra gece boyunca saçınızda bekletebilirsiniz.

Saça İyi Gelen Yağlar: Sıkça sorulan sorular

Soru: Saçların uzamasını sağlamak için saç yağını uygulamanın özel bir yöntemi var mı?

Saç yağı saça haftada en az iki kez uygulanmalıdır. Ilık yağ kullanın ve 5-10 dakika kadar masaj yapın. Bu uygulama, kıl köklerine kan akışını artırmaya yardımcı olur. Yağı uyguladıktan sonra, buhar uygulamak ya da sıcak bir havluyla saçları sarmak, yağın derinlemesine etki etmesini artırmaya yardımcı olur.

Soru: Saç yağı alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ürünün içeriğinde ne olduğunu bilmek en iyisidir. Bu yüzden malzemeleri okuyun. Kimyasal işlem görmüş ürünlerden uzak durun ve mümkün olduğunca doğal içerikli ürünleri tercih edin. Saç tipinize en uygun yağın hangisi olduğunu araştırın ve ona göre seçim yapın. İki veya daha fazla yağı karıştırmak istiyorsanız, mağazadan hazır karıştırılmış bir ürün satın almak yerine bu ürünleri alıp kendinizin karıştırması en iyisidir. İlk satın aldığınızda küçük miktarlarda alın.

Soru: Uçucu yağları kullanırken ne gibi önlemler almalıyım?

Uçucu yağlar güçlü oldukları için asla doğrudan saçınıza veya saç derinize uygulamayın. Bazı cilt tiplerinde yanma hissine neden olabilirler. Uçucu yağları her zaman zeytinyağı veya hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırarak kullanın veya uçucu yağları şampuan veya saç kremine karıştırarak kullanın. Yeni bir uçucu yağı ilk kez kullanıyorsanız, herhangi bir reaksiyona neden oluğ olmayacağını anlamak için dirseğinizin iç kısmına yakın bir yerde cildiniz üzerinde bir damla yağı test edin. Son olarak, uçucu yağları aşırı kullanmayın.

Kaynak;

https://www.femina.in/beauty/hair/12-best-oils-for-hair-growth-thickness-113509.html

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ağda yanığına ne iyi gelir, nasıl geçer

Ağda Yanığı Nasıl Geçer, Ne İyi Gelir: 6 Adımda Yanığa Müdahale Edin

Dimetilpolisiloksan Saç Çıkarır mı

Dimetilpolisiloksan Nedir, Saç Çıkarır mı?