in

Salatalık Göz Altı Morlukları ve Kırışıklıkları İçin Nasıl Kullanılır

göz altı morlukları ve kırışıklıkları için salata kullanımı

Salatalık genellikle rahatlama ve güzellikle ilişkilendirilir. Göz altı morluklarını ve şişkinliğini azaltmak için salatalığı göz altlarına uygulayan pek çok kişi vardır.

Salatalık saf haliyle veya göz losyonları, bitkisel nemlendiriciler ve jeller gibi kozmetik ürünlerde bir bileşen olarak gözlere uygulayabilmektedir.

Bu ürünler salatalığın suyu veya tohumunun özü şeklinde salatalığın farklı kısımları kullanılır.

Bu yazıda, göze salatalık uygulamanın göz altındaki morluklara, kırışıklıklara ve şişliklere fayda sağlayıp sağlamayacağını tartışıyoruz.

Göz Altı Morluklarına Neden Salatalık Uygulanır?

Birçok rahatlama rutininin bir parçası olarak göz kapaklarına salatalık koymak popüler bir uygulamadır. İnsanlar bazen yüz maskelerinin yanında veya banyo sırasında salatalık kullanırlar.

Göz altlarındaki şişkinliği azaltmak ve göz altı morluklarını hafifletmek için salatalık kullanılmaktadır. Gözler kuruduğunda salatalık nemlendirici bir etki göstererek kuruluğu ve kızarıklığı azaltabilir.

Herhangi bir faydası var mı?

Salatalık cildi koruyan bir antioksidan olan C vitaminini yüksek oranda içermektedir.

Araştırmalar, gözlere salatalık uygulamanın aşağıdaki faydaları sağladığını göstermektedir.

  • cilt üzerinde serinletici bir etkiye sahiptir
  • gözleri ve çevresindeki dokuları nemlendirir
  • yüksek K vitamini içeriği sayesinde göz altı morluklarını azaltır
  • içeriğindeki lignanlar sayesinde iltihaplanmayı azaltır
  • güneş yanığı tedavisine yardımcı olmak
  • melanin üretiminde rol alan bir enzim olan tirozinazı inhibe etme kabiliyeti nedeniyle cildi beyazlatır

Ayrıca 2013 yılında yapılan bir araştırma, salatalığın cildi temizleyerek toksinleri ve atık maddeleri uzaklaştırmaya yardımcı olduğunu göstermiştir.

Aynı araştırma, salatalığın serinletici etkisinin cildi rahatlattığını ve göz çevresindeki tahrişi veya şişliği azalttığını da göstermektedir.

2010 yılında yapılan önceki araştırmalarda, salatalıkta bulunan silikanın, göz çevresindeki cildi aydınlatarak bağ dokusu için faydalar sunduğu ortaya çıkmıştır.

Bu araştırma ayrıca, salatalığın ciltteki hidrasyonu ve viskoelastisiteyi artırdığını, bu da salatalığın göz kapaklarında kullandığında göz çevresindeki cildin görünümünü iyileştirdiğini öne sürmektedir.

Salatalık Göze Nasıl Uygulanır

göze salatalık uygulama

2014 yılında yapılan bir çalışma, salatalığın tohum ekstresi ve suyu gibi tüm parçalarının cilt üzerinde kullanılmak üzere çok az toksikolojik endişe vermekle beraber güvenli olduğu sonucuna varılmıştır.

Bununla birlikte, salatalığa karşı alerjiniz varsa gözlerinize salatalık sürmeyin.

Salatalıkla güzellik rutini rahatlatıcı ve eğlenceli olmalıdır. Başlamadan önce, uzanmak için rahat bir yer hazırlayın ve buzdolabında salatalığı soğutun.

Daha sonra şu adımları uygulayın;

  1. Yüzünüzü yıkayın ve kurulayın.
  2. Salatalığın uç kısımlarını kesin, dış yüzeyini yıkayın ve her biri yaklaşık 1 cm kalınlığında iki dilim kesin. Salatalığı göz altlarına kullananların bazıları, tarımsal kimyasalların göze girme riskini en aza indirmek için salatalığın kabuğunu soymayı tercih eder.
  3. Rahat bir pozisyonda uzanın. Gözlerinizi kapatın ve her bir göze bir dilim salatalık koyun. Yüz maskesinin yanında salatalık kullanıyorsanız, önce yüz maskesini uygulayın.

Salatalıklar ısınmaya başlarsa ters çevirin.

Bu arayı rahatlamak için kullanabilirsiniz. Örneğin, meditasyon yapabilir veya müzik veya podcast dinleyebilirsiniz.

Kişinin alerjik olmaması koşuluyla salatalık çok az risk taşır, bu nedenle rutini düzenli olarak tekrar etmenin çok az zararı vardır.

Bakteriler enfeksiyon riski oluşturduğundan, dilimleri gözlere yerleştirmeden önce salatalığın temiz olduğundan emin olun.

Bu nedenle aynı salatalık dilimlerini tekrar kullanmayın.

Diğer cilt bakımı ipuçları

Göz bakımı kişisel bakımın önemli bir parçasıdır.

Nemlendirme, cilt sağlığını korumada anahtar rol oynar. 2019 tarihli bir makaleye göre, göz kremleri kullanmak kırışıklıkları azaltabilmektedir. Ayrıca gözlerdeki şişkinliği azaltmaya ve ciltteki pigmentasyonu iyileştirmeye de yardımcı olabilirler.

Gözler üzerindeki ve etrafındaki gerginliği azaltmanın diğer yolları arasında yeterince uyumak, ekran başında çok fazla zaman geçirmemek ve güneşe karşı uygun önlemleri almak yer alır.

Gözleri UV ışınlarına maruz bırakmak riskli olarak kabul edilir.

Bu riskleri azaltmak için güneş gözlüğü kullanmak, geniş kenarlı bir şapka takmak ve yoğun saatlerde güneşten uzak durmak gerekir.

Güneşe aşırı maruz kalmak, göz çevresinde kırışıklıkların oluşmasına ve cilt kuruluğuna naden olabilir.

Özetle

Salatalık göz altı morluklarını azaltmak ve şişkinlikleri gidermek için kullanılabilir. Bununla birlikte, bu uygulamanın önemli bir etkisi olduğunu doğrulayacak araştırma eksikliği vardır.

Salatalıkların toksikolojik zararları çok az olsa da, göz altı için salatalık kullanmaya ilk ilk kez başlarken dikkatli olunmalıdır.

Salatalık dilimlerini ciltte alerjiye neden olup olmadıklarını anlayabilmek için cildin daha geniş ve daha az hassas bölgelerine yerleştirerek bir yama testi yapılması önerilir. Salatalığa karşı alerjiniz olabilir, unutmayın gözler vücudun en hassas bölgelerinden biridir. .

Göz enfeksiyonları riskini minimuma indirmek için göz kapaklarına uygulamadan önce salatalığın iyice temizlenmiş olduğundan emin olun.

Kaynak: https://www.medicalnewstoday.com/articles/cucumbers-on-eyes

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt ph ı kaçtır dengesi nasıl sağlanır

Cildin pH Değeri Nedir, pH Dengesi nasıl sağlanır?

Fitzpatrick cilt tipleri nedir

Fitzpatrick Cilt Tipi Nedir: 6 Cilt Tipinden Hangisi Size Uyuyor?