in

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltte ve Vücutta Neler Olur: Zaman Çizelgesi

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltteki ve Vücuttaki Değişiklikler

 

Sigarayı bıraktığınızda hem daha sağlıklı hem de daha güzel olacaksınız. Peki bu nasıl oluyor, daha yakından bakalım.

Hızlı Erişim

Sigarayı Bırakmanın Cilde Faydaları ve Güzellik Üzerindeki Etkileri

Sigarayı bırakmak görünüşünüzü iyileştirebilir. Kan akışı iyileştikçe cildiniz daha fazla oksijen ve besin alır. Bu, daha sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olabilir. Tütünden uzak durmak parmaklarınızdaki ve tırnaklarınızdaki lekelerin kaybolmasını sağlar. Hatta dişlerinizin beyazladığını bile fark edebilirsiniz.

1. Kırışıkların oluşumu yavaşlar

Sigarayı bırakmanın cildiniz üzerinde oluşturacağı en olumlu etkilerden biri kırışıkların oluşumunu  yavaşlatmasıdır. Elbette ki yaş ilerledikçe kırışıklıklar oluşmaya devam edecektir ama sigara içmek kırışıklıkların oluşumunu hızlandırır ve mevcut olanları da derinleştirir. Bu olumsuz etki sigaradaki kimyasalların cildin elastikiyetini bozmasından kaynaklanmaktadır.

Sigara içmek dudakların etrafındaki cildi ekstra etkiler. Sigara içilirken dudakların etrafındaki belirli kaslar sürekli kullanılır ve bu da dinamik kırışıklıkların oluşmasına neden olur. Bu durum sigara içmeyenlerde görülmez. Ayrıca elastikiyet kaybı yaşarsınız. Bu iki faktör birleşince dudakların etrafında derin kırışıklıkların oluşmasına neden olabilir.

2. Ciltteki sarkmalar azalır

Sigara içmenin yüzde bulunan cilt üzerindeki olumsuz etkileri herkes tarafından bilinmektedir. Ancak sigara aynı zamanda göğüslerde ve kollarda da sarkmaların oluşmasına neden olur. Sigaranın içindeki kimyasallar tüm vücudunuzda negatif etkiler gösterir.

3. Bazı cilt sorunları azalabilir

Sedef, lupus ve diğer bazı cilt problemlerinde semptomlarda iyileşmeler görülebilir. Yapılan araştırmalara göre, cilt problemi olan insanlarda sigarayı bıraktıktan sonra daha çabuk iyileşme görülmüştür.

4. Cilt kanseri riskini azaltır

Yapılan pek çok araştırmanın sonuçlarına göre bazı cilt kanseri çeşitleri ile sigara tüketiminin yakından ilişkisi vardır.

6. Yaşlılık lekeleri riskini azaltır

Yaşlılık lekeleri genellikle güneş altında çok fazla vakit geçirmekten kaynaklanır. Bununla beraber araştırmalar göstermektedir ki, güneş lekelerinin oluşması sigara içenlerde daha fazla olmaktadır. Sigarada bulunan kimyasalların cilde verdiği zararlar buna neden olmaktadır.

7. Ağız yaraları ve diş kayıpları biter

Sigara içmek ağız içinde yaraların oluşmasına ve hatta dişlerinizi kaybetmenize neden olabilir. Bu da kendinizi çirkin ve rahatsız hissetmenize neden olacaktır.

Sigarayı bıraktıktan sonra cilt ne zaman düzelir, kendini yeniler mi?

Sigarayı bıraktığınızda cildiniz elastikiyetini geri kazanır ve daha pürüzsüz bir görünüme kavuşur. Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç hafta içinde cilt tonu olumlu yönde değişiklikler gösterecek, cilt renginiz gözle görülür şekilde daha parlak ve ışıltılı hale gelecektir. Altı ay sonra cildiniz eski canlılığına kavuşacak ve kendini yenileyecektir. Cildinizin daha hızlı yenilenmesi için C vitamini açısından zengin bir diyet uygulayın.

sigara içen içmeyen kişilerin ciltleri

Sigara içmeyenin cildi

Sigara içenin cildi

Cilt daha genç görünür Cilt daha yaşlı görünür
Güneş yüzünden kısmen yaşlı Dudaklar etrafında daha fazla kırışıklık
Genel olarak daha az kırışıklık Yüzde fazla kırışıklık
Yaşlanmanın etkisiyle minimal cilt sarkması Daha belirgin cilt sarkması
Yüzde minimal cilt tonu eşitsizliği Yüzün pek çok bölgesinde cilt tonu eşitsizliği
Az yaşlılık lekesi Daha çok yaşlılık lekesi
Göz çevresinde daha az zarar görmüş alan Göz altında torbalanmalar
Burun ve alın etrafında daha az çizgiler Burun ve alın etrafında derin kırışıklıklar

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Cilt Bakımı Nasıl Olmalı

Tebrikler, sigarayı bıraktınız! Sigara içmek gezegendeki en zararlı alışkanlıklarından biridir. Sigara içenler, kısırlık, bağışıklık bozuklukları ve artrit gibi pek çok sağlık problemi yaşarlar ve kalp hastalığı ve akciğer hastalığı gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskleri de oldukça yüksektir.

Bununla beraber sigara içmek cilt için de oldukça zararlıdır. Sigara içme probleminiz geçmişte kalmış olabilir, ancak önceden sigara içmiş olanların çoğu, sigaranın yaşlanmaya neden olan semptomlarının ve yıllarca sigara içmenin neden olduğu cilt hasarının devam ettiğini fark edecektir.

Bu olumsuz etkileri  tamamen tersine çevirmek mümkün olmayabilir, ancak ciltteki olumsuz izlerini en aza indirmek için atabileceğiniz bazı basit adımlar vardır.

1. Daha iyi beslenin

Yenilen yiyecekler cildin görünümüne fayda da sağlayabilir zarar da verebilir. A vitamini ve C vitamini, cildi serbest radikallerin vereceği zarardan korurlar ve ciltteki kolajen gelişimini desteklerler. Kolajen cilt sağlığı için çok önemlidir. Ne yazık ki, sigara içenlerin çoğu her iki vitamin bakımından da eksiklikler yaşarlar. Çünkü sigara içiyor olmak, vücudun bu iki vitamini absorbe edebilme yeteneğini azaltabilir. Yeşil yapraklı sebzeler, brokoli ve portakal gibi her iki vitamin açısından da yüksek yiyecekler tüketerek beslenmenizi değiştirmeye çalışın.

2. Vitamin kullanın

Cildin yeterince sağlıklı vitamin içerdiğinden emin olabilmenin diğer bir yolu da günlük vitamin takviyeleri kullanmaktır. Yukarıda belirtildiği gibi A ve C vitaminleri son derece önemlidir. K ve D vitaminleri de cilt sağlığı için faydalı olabilir. Bu temel vitaminlerin her birini yüksek seviyelerde içeriğinde bulunduran bilinen bir markanın günlük vitamin takviyelerini satın alın.

3. Hidrasyon

Eskiden sigara içmiş kişilerin çoğunda ortak sorunlar olan cilt kuruluğunu veya cildin donuk görünmesini hafifletmenin en iyi yolu vücudun sıvı ihtiyacının gerektiği gibi karşılanmasıdır. Cildin genç ve canlı görünmesini sağlamak için uygun hidrasyon şarttır. Uzun vadede su tüketimini artırmaya odaklanın. Bir gün içerisinde en az 8 bardak (fiziksel aktivite yaparsanız daha fazla) su için.

4. Güneş kremi kullanın

Güneşe her çıktığınızda cildiniz ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalır. UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak uzun vadeli ciltte hasara, yaşlanma semptomlarına ve cilt kanseri oluşma riskinin artmasına neden olabilir. Cildinizi her gün SPF oranı yani güneş koruma faktörü yüksek bir güneş kremi kullanarak güneşten koruyun. Cildi hem ultraviyole A (UVA) hem de ultraviyole B (UVB) ışınlarından koruyacak geniş spektrumlu bir güneş kremi tercih edin.

5. Temizleyin ve nemlendirin

Uygun bir günlük cilt bakımı rejimi uygulamak, cildi eski haline getirmek ve gençleştirmek için harika bir yöntemdir. Bu rutinin en önemli iki maddesi ikisi cilt yüzeyinde biriken kir ve kalıntıları temizlemek ve hidrasyonu sağlamak için nemlendirmektir. Ayrıca düzenli olarak peeling yapmak, cildin daha canlı görünmesine yardımcı olabilir.

6. Yaşlanma karşıtı ürünler kullanın

Anti-aging ürünlerini cilt bakımı rejiminize ilave etmek, sigara yoluyla edindiğiniz erken yaşlanmayı hafifletmeye yardımcı olabilir. Antioksidan bakımından zengin serumlar veya alfa-hidroksi asit (AHA) içeren kremler de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken birçok tezgah üstü ürün vardır. Reçeteli bir retinoid olan Retin-A gibi daha güçlü topikal ürünler de bir dermatolog aracılığıyla edinilebilir.

7. Estetik merkezlerine şans tanıyın

Cilt hasarına ve yaşlanmaya karşı koyabilecek pek çok harika kozmetik tedaviler vardır. Uzun süre sigara içenler, botoks, dermal dolgu maddeleri, dermabrazyon ve lazerle cilt yenileme gibi tedavilerden yararlanabilir.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltte ve Vücuttaki Değişimler

Sigara vücudunuza binlerce kimyasal madde salgılar. Bu durum sadece ciğerlere değil, aynı zamanda kalbe, cilde ve vücudun diğer pek çok bölgesine zarar verir.

Ancak yıllar boyunca sigara içmiş olsanız bile, bu zararlı etkileri tersine çevirebilir ve sigarayı bıraktığınız ilk saatlerden sonraki on yıllara kadar pek çok olumlu değişim görür ve faydalar elde edersiniz.

Aşağıda, sigarayı bırakarak yaşayabileceğiniz sağlık adına gerçekleşebilecek değişimlerden ve kilometre taşlarından bahsedeceğiz.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Ciltte ve Vücutta Neler Olur, Neler Değişir

Sigarayı Bıraktıktan Sonra vücutta ve Ciltte ve değişiklikler nasıl olur

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra

Sigarayı bırakmanın sağlık üzerindeki olumlu etkileri, son sigaranızı içtikten 20 dakika sonra başlar. Kan basıncı ve nabız daha daha normal seviyelere yaklaşmaya başlayacaktır.

Ayrıca, sürekli olarak dumana maruz kaldığı için daha önce iyi hareket etmeyen bronşlardaki lifler tekrar hareket etmeye başlayacaktır. Bunun olması akciğerler için faydalıdır: Bu lifler, tahriş edici maddeleri ve bakterileri akciğerlerden uzaklaştırmaya yardımcı olarak enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olurlar.

Sigarayı bıraktıktan 8 saat sonra

Sekiz saat içinde vücuttaki karbon monoksit seviyesi daha normal bir seviyeye dönecektir. Karbon monoksit, sigara dumanında bulunan ve kandaki oksijen parçacıklarının yerini alan ve dokuların aldığı oksijen miktarını düşüren bir kimyasaldır.

Karbon monoksit vücuttan uzaklaştığında, oksijen seviyeleri daha normal seviyelere yükselmeye başlar. Artan bu oksijen, sigara içerken daha az oksijen alan dokuları ve kan damarlarını beslemeye yardımcı olur.

Sigarayı bıraktıktan 24 saat sonra

Sigarayı bir gün bile bırakmış olmak kalp krizi geçirme riskini azaltacaktır. Bunun nedeni, damarların ve arterlerin daralmasının azalmasının yanı sıra işleyişini artırmak için kalbe giden oksijen miktarının artmasıdır.

24 saat içerisinde kan dolaşımındaki nikotin seviyeleri de şu anda çok az miktarda azalmıştır.

Sigarayı bıraktıktan 48 saat sonra

48. saatte, daha önce hasar görmüş sinir uçları yeniden gelişmeye başlar. Ayrıca daha önce sigara içmeye bağlı olarak duyularda meydana gelen azalmanın da iyileştiğini fark etmeye başlayabilirsiniz. Her şeyi eskisinden 2 gün öncesine kadar daha iyi kokladığınızı ve tattığınızı fark edebilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan 72 saat sonra

Sigarayı bıraktıktan sonraki üç gün içinde, genellikle daha iyi nefes almaya başlarsınız. Bunun nedeni, akciğerlerin içindeki bronşlar rahatlamış ve daha fazla açılmaya başlamış olmasıdır. Bu durum, karbondioksit ve oksijen arasındaki hava alışverişini kolaylaştırır.

Buna ek olarak, akciğer kapasitesi (akciğerlerin hava ile dolma kabiliyeti) sigarayı bıraktıktan yaklaşık üç gün sonra artmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan bir hafta sonra

Bir haftalık dönüm noktası sadece sağlığınız için değil, aynı zamanda uzun vadede sigarayı bırakmadaki başarı oranınız için de önemlidir. İlk bir haftayı sigara içmeden başarıyla geçiren insanların başarılı bir şekilde sigara bırakma olasılığı 9 kat daha fazladır.

Her denemede sigarayı bırakma şansı artmaktadır. Bir hafta sigarayı bırakabilirseniz, ömür boyu bırakabilirsiniz.

Sigarayı bıraktıktan iki hafta sonra

Sigarayı bıraktıktan sonraki iki hafta içinde, daha kolay nefes almaya ve daha kolay yürümeye başladığınızı fark edebilirsiniz. Bu durum vücuttaki kan dolaşımının ve oksijen durumunun daha iyi olması sayesindedir.

Michigan Üniversitesine göre sigarayı bıraktıktan yaklaşık iki hafta sonra akciğer fonksiyonu yüzde 30’a kadar artmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan bir ay sonra

Sadece bir ay içinde, sigarayı bıraktığınız için sağlığınızda pek çok olumlu değişiklikler yaşayabilirsiniz. Bunlardan biri genel enerji seviyenizin arttığını hissetmeniz olacaktır.

Sinüs tıkanıklığı ve egzersiz sırasında nefes darlığı yaşamak gibi sigarayla ilgili birçok olumsuz semptomun azaldığını da fark edebilirsiniz.

Yukarıdaki faydalara ek olarak, akciğerlerde bulunan ve akciğerleri sağlıklı tutmaya yardımcı olan lifler yeniden büyürler. Bu lifler, aşırı mukus oluşumunu azaltmaya ve bakteriyel enfeksiyonlara karşı vücudu korumaya yardımcı olabilmektedirler.

Sigarayı bıraktıktan üç ay sonra

Kadınlarda sigarayı bıraktıktan 3 ay sonra doğurganlık oranı artabilir ve bebeğin erken doğma riski azalabilir.

Sigarayı bıraktıktan altı ay sonra

Çoğu kişi sigarayı bıraktıktan 6 ay sonra sigara içme ihtiyacı duymadan karşılarına çıkan stresli olaylarla daha iyi başa çıkabildiklerini fark eder.

Ayrıca bu kişiler çok daha az mukus ve balgam çıkardıklarını da fark edebilirler. Bu pozitif etkinin nedeni, hava yollarının sigaranın içerdiği kimyasallara ve sigara dumanına sürekli maruz kalmayarak çok daha az iltihaplanmasıdır.

Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra

Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra ciğerlerin kapasitesi ve sağlıklı işleyişi açısından önemli gelişmeler yaşanır. Kendinizi zorlarken ne kadar kolay nefes aldığınızı ve sigara içtiğiniz zamana kıyasla ne kadar az öksürdüğünüzü fark edeceksiniz.

Sigarayı bırakmanın vücudunuza sağladığı pek çok faydaya ek olarak önemli miktarda para biriktirmiş olacaksınız. Sigara içmek pahalıdır. Günde bir paket sigara içiyorsanız, bir yıllık süreçte binlerce lira tasarruf etmiş olursunuz.

Sigarayı bıraktıktan üç yıl sonra

Sigarayı bıraktıktan sonraki üç yıl içinde, kalp krizi riskiniz hiç sigara içmeyenlerle aynı seviyelere düşer.

Sigara içmek sadece kalbe oksijen akışını sınırlamakla kalmaz, arterlerin iç yüzeyine de zarar verir. Yağ dokusu birikmeye başlar ve kişinin kalp krizi veya felç geçirme olasılığını artırır. Sigarayı bırakmak, bu etkileri tersine çevirmeye ve gelecek yıllarda daha sağlıklı bir kalbe sahip olmaya yardımcı olabilir.

Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra

Kuzey Carolina Üniversitesi’ne göre, akciğer kanseri nedeniyle ölme riski, sigarayı bıraktıktan beş yıl sonra, sigara içtiğiniz döneme göre yarı yarıya azalmaktadır.

Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra

On yıl içinde, akciğer kanseri nedeniyle ölme riskiniz sigara içmeyenlerle aynı seviyelere iner. Daha önce prekanseröz olan hücreler artık sağlıklı hücrelerle yer değiştirmiştir.

Sigarayı bırakmak akciğer kanseri riskini azaltmanın yanı sıra sigarayla ilişkili hastalıklara yakalanma riskinizi de azaltır. Aşağıdaki kanserlere yakalanma riskiniz azalır.

 • ağız kanseri
 • yemek borusu kanseri
 • mesane kanseri
 • böbrek kanser
 • pankreas kanseri

Sigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra

15 yıllık sınırda, kalp krizi ve felç riskiniz daha önce hiç sigara içmemiş biriyle eşit olacak şekilde azalmıştır. Sigara içmenin etkileri konusunda zamanı geri döndürmek zaman alabilse de, sigara içmeden 15 yıl geçirmeniz, sağlığınız ve genel refahınız için önemli bir kilometre taşıdır.

Sigarayı bıraktıktan 20 yıl sonra

20 yıl sonra, hem akciğer hastalığı riski hem de kanser dahil olmak üzere sigarayla ilişkili nedenlerden ölüm riski, hayatı boyunca hiç sigara içmemiş bir kişi ile aynı seviyeye iner. Ayrıca, pankreas kanserine yakalanma riski, hiç sigara içmemiş biri ile aynı olacaktır.

Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Alma: Neler yapmalı?

Birçok insan sigarayı bıraktığında kilo alır. İnsanlar sigarayı bıraktıktan sonraki aylarda ortalama olarak 2,25 ila 4,5 kilo kadar kilo alabilir.

Fazla kilo alma konusunda endişeleriniz varsa sigarayı bırakma konusunu erteleyebilirsiniz. Ancak sigara içmemek, sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir. Ayrıca, sigarayı bıraktıktan sonra kilonuzu kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz şeyler vardır.

Sigarayı bırakan insanlar neden kilo alır?

İnsanların sigarayı bıraktıklarında kilo almalarının birkaç nedeni vardır. Bu nedenlerden bazılarının nikotinin vücudunuzu nasıl etkilediğiyle ilgisi vardır.

 • Sigaradaki nikotin metabolizmayı hızlandırır. Nikotin, vücudun istirahat halinde kullandığı kalori miktarını yaklaşık % 7 ila % 15 artırır. Sigara olmazsa vücudunuz yiyecekleri daha yavaş yakabilir.
 • Sigara iştahı azaltır. Sigarayı bıraktığınızda daha aç hissedebilirsiniz.
 • Sigara içmek bir alışkanlıktır. Bıraktıktan sonra, sigaranın yerini doldurmak için yüksek kalorili yiyecekler yemek isteyebilirsiniz.

Çözüm yöntemleri

sigara bıraktıktan sonra kilo almak

Sigarayı bırakmaya hazırlanırken, kilonuzu kontrol altında tutmak için yapabileceğiniz bazı şeyler aşağıda verilmiştir.

 • Aktif olun: Fiziksel aktiviteler kalori yakmanıza yardımcı olur ve ayrıca sağlıksız yiyecekler yemenize veya sigara içme isteğinizin çok aşırı olmasını önlemenize de yardımcı olabilir. Halihazırda egzersiz yapıyorsanız, nikotinin yaktığı kaloriyi de atmak için daha uzun süre veya daha sık egzersiz yapmanız gerekebilir.
 • Sağlıklı yiyecekler satın alın: Markete gitmeden önce ne alacağınıza karar verin. Çok fazla kalori  almamanızı sağlayacak meyve, sebze ve az yağlı yoğurt gibi sağlıklı yiyeceklerin bir listesini yapın. Dilimlenmiş elma veya önceden porsiyonlanmış tuzsuz çerezler gibi ellerinizi meşgul edebilecek düşük kalorili “atıştırmalık yiyecekleri” stoklayın.
 • Şekersiz sakız stoklayın: Bu sakızlar kalori almanıza neden olmaz veya dişlerinizi şekere maruz bırakmadan ağzınızı meşgul edebilir.
 • Sağlıklı beslenme alışkanlıkları oluşturun: Vaktinden önce sağlıklı bir yemek yeme planı yapın, böylece birden iştahınız kabarırsa bununla mücadele edebilirsiniz. Akşam yemeği için sebzeli tavuk bekliyorsanız, kızarmış tavuk kanadına “hayır” demek daha kolay olacaktır.
 • Asla çok acıkmanıza izin vermeyin: Biraz açlık iyi bir şeydir, ancak hemen yemek yemeniz gerekecek kadar açsanız, diyetinizi bozucu seçeneklere ulaşmanız daha olasıdır.
 • İyi uyuyun: Yeterince uyumadığınız zamanların sıklığı artıyorsa kilo alma riskiniz daha yüksektir.
 • İçtiklerinizi kontrol altında tutun: Alkol, şekerli gazlı içecekler ve şekerli meyve suları kolayca tüketilebilir, ancak kalori birikimine neden olup kilo alımına neden olabilirler. Bunun yerine% 100 meyve suyu içeren maden suyu veya bitki çayı içmeyi deneyin.

Sigarayı bıraktıktan sonra sigara içme isteği ne zaman biter?

sigarayı bıraktıktan sonra vücutta değişiklikler

Sigarayı bıraktıktan sonra nikotinin vücuttan tamamen gitmesi 3 ila 4 gün sürer. Bu yüzden sigarayı bıraktıktan sonraki ilk birkaç gün sigaraya duyulan şiddetli istek bakımından en zor günlerdir. Bu dönem isteklerin ilk başladığı ve en yoğun olduğu zamandır. Şiddetli sigara içme özleminin yaklaşık 10 ila 20 dakika kadar sürmesi ve sonra azalması ya da geçmesi beklenebilir. Tipik olarak, uzun süre sigara içen insanlarda sigara içme isteği de en güçlü olacaktır.

Ama neyse ki, bu ilk istek kısa sürelidir. Beyin kimyanızın normale dönmesi üç aya kadar sürecek olsa da, şiddetli sigara içme isteği genellikle ilk haftadan sonra şiddet ve sıklık bakımından azalmaya başlar ve genellikle bir ila üç ay içinde tamamen geçer.

Sigarayı bıraktıktan sonra yan etkiler nelerdir

Nikotin vücut üzerinde birçok farklı etki gösterir.

Bir kişi sigara gibi bir nikotin ürünü kullandığında, nikotini burun, ağız ve ciğerleri aracılığıyla absorbe eder. Nikotin bu yerlerden kan dolaşımına girer.

Beyne ulaşan nikotin, zevk ve ödül duygularıyla ilgili alanları harekete geçirir ve ayrıca dopamin seviyelerini de artırır.

Nikotin ayrıca beyindeki aşağıdakilerle ilgili alanları da etkiler:

 • nefes alıp verme
 • hafıza
 • iştah
 • kalp atış hızı

İnsanlar nikotini uzun süre kullandıklarında, beyindeki kimyasal habercilerin dengesinde değişiklikler meydana gelir.

Nikotin kullanımı hızlıca bırakıldığında, kimyasal denge bozulur ve sigara içmeye aşırı istek duyma ve moralsiz ve keyifsiz ruh hali değişiklikleri gibi fiziksel ve psikolojik yan etkiler yaşanır.

Uzmanlar, beyin kimyasallarının bu şekilde bozulmasını nikotin bağımlılığı olarak tanımlamaktadırlar ve nikotin bağımlılığı insanların sigarayı azaltmada veya bırakmada çok zorlanmasının nedenlerinden biridir.

Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin yoksunluğunun belirtileri

Nikotin yoksunluğunun semptomları hem fiziksel hem de psikolojiktir.

Fiziksel yan etkiler, nikotin vücuttan çıkarken yalnızca birkaç gün sürer, ancak psikolojik yan etkiler çok daha uzun süre devam edebilir.

Hoş olmayan bir his olsa da, nikotin yoksunluğunun sağlık üzerinde herhangi bir tehlikesi yoktur.

Nikotin yoksunluğunun psikolojik semptomları şu şekildedir;

 • nikotine duyulan şiddetli bir arzu veya özlem
 • sinirlilik veya mahrumluk
 • moralsiz ve keyifsiz hissetme
 • konsantrasyon zorluğu
 • kaygı
 • ruh halinde ani değişimler

Nikotin yoksunluğunda ayrıca aşağıdaki fiziksel semptomlar da yaşanabilir;

 • baş ağrısı
 • terleme
 • yerinde duramama
 • titreme
 • uyumakta zorluk çekmek
 • gece uyanmak
 • iştah artışı
 • mide krampları
 • kabızlık dahil sindirim sorunları
 • konsantrasyon zorluğu

Sigarayı bıraktıktan sonra cinsellik

sigara bıraktıktan sonra cinsellik

Son yıllarda, sigara içmek ve cinsel sağlık üzerindeki etkisi arasında – özellikle erkekler için – bağlantıların olduğunu gösteren çalışmalar artmıştır. Sigara içmek erektil disfonksiyon, libido kaybı, daha yavaş uyarılma, yatak odasında yetersiz performans ve daha fazla cinsel sorunlara neden olabilmektedir.

İşte sigarayı bırakmanın cinsel yaşamı nasıl ateşleyebileceğine dair küçük bir liste.

1. Daha hızlı uyarılma

Sorun sende değil. Çalışmalar, erkeklerde, sigara içmenin, yatak odasında cinsel uyarılmanın, iştahın ve memnuniyetin azalmasına neden olduğunu gösteriyor. Hatta, bir araştırmaya göre sigara içmeyen erkekler sigara içen erkeklerin neredeyse iki katı sıklıkta seks yaptıklarını öne sürmektedir. Hem siz hem de partneriniz için daha fazla seks ve daha fazla tatmin olma olasılığı yeterli değilse okumaya devam edin.

2. Daha sert, daha hızlı ereksiyonlar

Araştırmalar, sigarayı bırakan erkeklerin daha sert ve daha hızlı ereksiyon yaşayabileceğini göstermektedir. Sigarada bulunan nikotin, kan damarlarının kasılmasına neden olarak cinsel organın ereksiyon olması ve / veya sürdürmesi için gereken kan akışını kısıtlar.

3. Cinsel performans artışı

Hiç sigara içtikten sonra cinsel isteğinizde ani bir durgunluk hissettiniz mi? Sigara yatak odasındaki performansınızı da etkiliyor olabilir. Sigara içmek vücudun oksijen taşıma kabiliyetini azaltır. Oksijen enerji üretmekten sorumlu bir elementtir. Sigara ayrıca solunum yollarına ve akciğerlere zarar verir ve kalp hastalığına yatkınlık meydana getirir.

Sigara içmeye devam ederseniz, dayanıklılık kaybı artabilir ve nefes darlığı yaşayabilirsiniz.

4. Siz ve eşiniz için daha fazla tatmin

International Journal of Impotence Research’te yayınlanan bir rapora göre, libidodaki azalma ve uyarılma zorluğu ile birleştiğinde cinsel performansın düşük olmasına yol açabilir. Bu da çiftlerin yeterince tatmin olmasını engeller.

Sigarayı bırakmaya değer mi?

Elbette ki değer! Hem fiziksel hem de duygusal olarak bir alışkanlıktan vazgeçmeye alışmak zaman alacaktır. Adım adım ilerleyin. Biraz kilo alıyorsanız ama sigaradan uzak durmayı başarırsanız, kendinizi tebrik edin. Sigarayı bıraktığınızda:

 • Cildiniz daha genç görünecek.
 • Ciğerleriniz ve kalbiniz daha güçlü olacak.
 • Dişleriniz daha beyaz olacak.
 • Daha iyi nefes alacaksınız.
 • Saçınız ve giysileriniz daha güzel kokacak.
 • Sigara kullanmadığınızda daha çok paranız olacak.
 • Sporda veya diğer fiziksel aktivitelerde daha iyi performans göstereceksiniz.

Sonuç olarak

Sigarayı bırakmak sağlığınıza sayısız faydalar sağlayacaktır. Sigarayı bıraktıktan sonra cildinizde de olumlu değişiklikler olacaktır. Hemen 117 Sigara Bırakma Hattını arayarak sigarayı bırakmak için bir adım atabilirsiniz.

Kaynaklar;

 • https://www.webmd.com/smoking-cessation/ss/slideshow-ways-smoking-affects-looks
 • https://www.healthline.com/health/what-happens-when-you-quit-smoking
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/323012
 • https://hthayat.haberturk.com/guzellik/cilt/haber/1027176-sigarayi-birakmanin-guzelliginize-7-faydasi
 • https://www.westlakedermatology.com/blog/7-ways-to-improve-your-skin-after-quitting-smoking/
 • https://www.quit.com/quitting/cigarette-cravings.html
 • https://www.quitgenius.com/resources/why-quitting-smoking-could-lead-to-better-sex
 • https://medlineplus.gov/ency/patientinstructions/000811.htm

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kepek için elma sirkesi kullanımı

Elma Sirkesi Kepeğe İyi Gelir mi: 9 Tarif ve Uygulama

Fordyce noktaları nedir nasıl tedavi edilir

Fordyce Spots Nedir, Nasıl Tedavi Edilir: 7 Tıbbi ve Doğal Yöntem