in

Soğan Suyu Cilt Lekelerine İyi Gelir mi: 3 Uygulama ile Sivilce, Güneş Lekesi ve Yaşlılık Lekelerini Azaltın

Sivilce, Güneş Lekesi ve Yaşlılık Lekeleri için soğan suyu kullanımı

Cilt lekeleri için soğan kullanımı

Soğan, ciltteki pigmentasyon tedavisinde hayati bir rol oynayan C vitamini bakımından zengindir. Düzenli olarak günde iki kez cilde soğan suyu sürmek kanı arındırabilir ve donuk ve cansız cildin canlanmasına yardımcı olabilir. Soğan, sağlıklı, ışıltılı ve daha güzel bir cilde sahip olmanıza yardımcı olacak antioksidanlar ve vitaminler içerir. Bu uygulama için;

1. Adım: Bir kırmızı soğanı dilimler halinde kesin

2. Adım: Dilimi yüzünüzün etkilenen bölgelerine sürün

3. Adım: Cildinizde en az 10 dakika kadar bekletin ve daha sonra ılık suyla yıkayın.

4. Adım: Soğan dilimlerini rendeleyebilir veya blendırdan geçirebilir ve suyunu pamuklu bir bez kullanarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Yaşlılık ve diğer cilt lekeleri için soğan suyu ve elma sirkesi

Yaşlılık lekeleri için soğan suyu ve elma sirkesi tarifi ve kullanımı

Kahverengi lekeler gibi yaşlılık lekeleri yaşlandıkça cilt yüzeyinin beneklenmesiyle oluşan kahverengi veya siyah noktalardır.

Yaşlılık lekeleri nasıl oluşur?

Medline Plus‘a göre, uzun yıllar güneşten gelen ultraviyole ışınlara ve diğer çevresel faktörlere maruz kaldıktan sonra yaşlılık lekeleri ortaya çıkmaktadır. Solaryuma girmek bile yaşlılık lekelerinin oluşma potansiyelini artırır. Yaşlılık lekeleri tipik olarak ön kollar, omuzlar, baş (yüz ve alın) ve sırt gibi güneşe en çok maruz kalan bölgelerde görülmektedir.

Şok edici (ve kokulu) bir çözüm

Peki bu sinir bozucu lekelerden nasıl kurtulabiliriz? Elma sirkesi ve soğan suyu bu konuda işe yarayabilir. Bu yöntemi destekleyecek hiçbir bilimsel kanıt veya araştırma bulunmamakla birlikte, soğan ve elma sirkesi içeriğindeki bileşenler yaşlılık lekelerini giderme konusunda neden işe yaradığıyla ilgili bir fikir verebilir.

Soğan ve elma sirkesinin besleyici özellikleri

Soğan vücuda faydalı olan besin ve antioksidanlarla doludur.

100 mg soğan % 89 su, % 1 protein ve yüzde % 7 C vitamininden oluşmaktadır.

C vitamini, serbest radikallerin vücut üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirme potansiyeline sahip bir askorbik asittir. Bir araştırmaya göre , C vitamini gibi antioksidanlar, melanom ve diğer melaninle ilişkili ciltteki renk bozulmalarına karşı mücadelede etkili olduğu tespit edilmiştir. Soğan ayrıca az miktarda amino asit ve flavonoid de içermektedir. Özellikle quercetin, soğan içeriğinde bulunan antiinflamatuar ve antioksidan görevi gören bir tür flavonoiddir.

Aynı araştırmada, quercetin’in bazı kanserli hücrelerin büyümesini etkili bir şekilde engelleyebileceği sonucuna varılmıştır. Bir anti-enflamatuar olarak soğan, öncelikle su bazlı olduğu için cilde hidrasyon sağlamanın yanı sıra sivilcelerin neden olduğu ciltteki kızarıklık ve tahrişi azaltabilmektedir.

Elma sirkesi, antioksidanlar, asetik asit, polifenoller ve antibakteriyel ve prebiyotik bileşenlere sahiptir.

Amerikan Dermatoloji Akademisi sözcüsü Dr. Marie Jhintarafından, CNN’de yayınlanan bir makale, elma sirkesinin yaşlılık lekelerinin görünümünü azaltmak için kullanılabileceğini doğrulamaktadır. Elma sirkesi doğal bir cilt beyazlatıcı maddedir ve su veya yağ gibi bir baz ile seyreltildiğinde cilt toneri olarak işlev görür. Elma sirkesi cildi kurutabilirken soğan, yüksek su konsantrasyonu ile asitlikle savaşır.

Soğan kokusu sizi çok rahatsız etmeyecekse bu yöntemi denemenin kesinlikle bir zararı yoktur.

Yaşlılık lekeleri için elma sirkesi ve sağan suyu tedavisi

Nasıl Yapılır:

Öncelikle, kendinizi güçlü soğan kokusuna hazırlayın ve gözleriniz için bir havlu hazırda bulundurun.

  • 1. Adım: Bir bütün soğanı doğrayın.
  • 2. Adım: Soğanları plastik bir torba içinde ezin.
  • 3. Adım: Soğanları püre haline gelene kadar blendırda karıştırın.
  • 4. Adım: Yarım bardak elma sirkesini blendere dökün ve blendırı karıştırmaya devam edin.
  • 5. Adım: Sorunlu bölgelere pamuk kullanarak uygulayın.

Cilt tonunda gözle görülür bir sonuç veya iyileşme görmek dört hafta kadar sürebilir. İki ay boyunca günlük olarak bu uygulamayı yaptıktan sonra herhangi bir sonuç elde edemiyorsanız, kullanmayı bırakın ve farklı bir yöntem deneyin.

Her gün güneş kremi kullanmak yaşlılık lekelerinin oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yaşlılık lekeleri düzensiz, renksiz veya sıra dışı görünüyorsa, bir doktora veya dermatoloğa danışın.

Güneş lekeleri için kırmızı soğan kabuğu

kırmızı soğan kabuğunun güneş lekelerine faydaları vardır

2010 yılında yapılan bir araştırmaya göre kurutulmuş kırmızı soğan kabuğu cildin rengini açarak . güneş lekelerinin belirginliğini azaltabilmektedir.

Sivilce lekeleri için soğan suyu

Soğanda, sivilce izlerinin belirginliğini azalttığı bilinen bioflavonoidler bulunmaktadır. Sivilce izlerini gidermek için her gün soğan suyu kullanmak oldukça işe yarayabilir.

Bunun için, soğanı miksere atın ve iyice karıştırın, elde ettiğiniz pürenin suyunu sıkın ve sivilce lekelerinin olduğu bölgelere uygulayın. Soğan suyu sadece sivilce izlerini azaltmaya yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca ciltteki iltihap ve kızarıklıkları da azaltmaya yardımcı olur.  

Kaynaklar;

www.healthline.com/health/sunspots-on-face

www.herzindagi.com/beauty/how-to-get-rid-of-old-acne-scars-article-160575

www.bebeautiful.in/all-things-skin/products/effective-home-remedies-for-face-pigmentation-and-dark-spots

www.homehacks.co/remove-age-spots-apple-cider-vinegar-onion-juice/

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

omega 3'ün cilde faydaları

Omega 3’ün Cilde Faydaları

sivilceler ve sivilce izleri için badem yağı kullanımı

Badem Yağı & Sivilce: İyi Gelir mi, Sivilce İzleri İçin Nasıl Kullanılır