in

Su İçmek Cildi Güzelleştirir mi: 10 Olumlu Etki

su içmek yüzü güzelleştirir mi

Her gün yeterince su içiyor musun? Yoksa suyu gereğinden fazla mı içiyorsunuz? Yetişkin bir insan vücudunun % 60’ı sudur ve kanın % 90’ı sudan oluşmaktadır. Su içmek vücuda milyonlarca şekilde fayda sağlar. Toksinleri temizlemekten sivilcelerin oluşmasını önlemek ve ışıldayan bir cilde kavuşmayı sağlamaya kadar su cildi güzelleştiren mucize bir içecektir.

Yeterince Su İçmek Cildi Nasıl Güzelleştirir ve Ne Gibi Faydalar Sağlar?

Yeterince su içtiğinizde, vücudun her bir hücresi kan vasıtasıyla hidratlanır. Kirlilik ve toksinler hücresel düzeyde de dahi temizlenerek vücuttaki en büyük organ olan cilt de nemlendirilir.

Şimdi su içmenin cilt güzelliği üzerindeki etkilerine birer birer bakalım.

1. Cilt rengini iyileştirir

Yeterince su içmek vücuttaki toksinlerin temizlemesine yardımcı olurken, daha sağlıklı bir cilde kavuşulmasına yardımcı olur. Yapılan araştırmalar, sadece iki bardak su içmenin cilde giden kan akışını artırabildiğini ve bu da cilt rengindeki eşitsizlikleri azaltabildiğini göstermiştir.

2. Erken yaşlanmayı önler

Vücudu susuz bırakmamak, cildin daha uzun süre nemli kalmasını sağladığı için cildin elastikiyetini artırmaya yardımcı olmaktadır. Elastikiyet artışı ciltteki sarkmaları geciktirir ve yüzde ince çizgilerin ve kırışıklıkların erkenden ortaya çıkmasını engeller.

3. Daha hızlı iyileşme sağlar

Güneşte kalıp güneş yanığına maruz kaldıysanız, su içmek iyileşme sürecini hızlandırabilir.

4. Şişlikleri azaltır

Ciltte kabarıklar göründüğünde, vücut aslında sizi dehidrasyondan korumak için su tutar. Bu durum, yeterince su içmediğinizde ortaya çıkar. Vücudu susuz bırakmamak yüzdeki kabarıklık ve şişmeleri azaltır.

5. Sivilceleri önler

Bol su içmek yüzün derisinde bulunan yağ ve su içeriğini dengeler. Bu, fazla yağ ve sebum salgılanmasını önlemeye yardımcı olur. Bu da, daha az tıkanmış gözenek ve sivilce anlamına gelir.

Yetişkinlerde görülen sivilceler, zorlayıcı günlük yaşam tarzları ve hidrasyon eksikliği nedeniyle günümüzde daha yaygın olarak görülmeye başlanmıştır.

6. Yüzdeki kaşıntıları azaltır ya da giderir

Kuru ciltler her zaman kaşıntı olma eğilimindedirler. Nem eksikliği nedeniyle ciltte kuru pullanmalar ve çatlaklar bile ortaya çıkabilmektedir. Yeterince su içmek cildin kaşınacak kadar kuru olmamasını sağlar.

7. Daha sıkı bir cilt

Ani kilo kaybı nedeniyle cilt sarkmaya başlayabilir. Cildin sarkmasını önlemek ve üst kollar, uyluklar, bel ve çene çizgisi gibi sarkmaların daha kolay ortaya çıkabildiği bölgeleri sıkılaştırmak için su içmek cildin elastikiyetini artırarak sıkılaşmaya yardımcı olur ve cildin daha güzel görünmesini sağlar.

8. Cildin pH dengesini korur

Hassas, sivilceli ya da çeşitli problemler nedeniyle sorun yaşayan ciltler su ile sağlıklı bir şekilde yeniden canlandırılabilir. Vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olacak kadar su içerseniz cildiniz ışıldar ve zamanla lekelerden arınabilir.

9. Isı kaynaklı cilt bozulmalarını engeller

Su vücudun aşırı ısınmasını önler ve vücut sıcaklığınızı normal seviyelerde tutar. Sıcak hava veya fiziksel aktivite nedeniyle vücut ısındığında, bol su içmek ciltteki ısı kaynaklı bozulmaları ve kızarıklıkların oluşmasını önler.

10. Su bağırsakların sağlıklı olmasını destekler (temiz ve güzel bir cilt anlamına gelir)

Su tüketmek bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur ve sindirimin doğru yapılmasına katkıda bulunur. Bağırsak hareketlerini düzenler ve toksinleri vücuttan idrar ve dışkı yoluyla temizlenmesini sağlar. Bu süreç düzgün işlediğinde ve bağırsaklar sağlıklı olduğunda, cilt temiz, güzel ve sorunsuz olur.

Cildi Güzelleştirmek İçin Su Tüketmenin En İyi Yolları

Nemi tutan ve cildin kurumasını önleyen su bazlı bir nemlendirici uygulamak cildin su ihtiyacını gidermede işe yarayacaktır. Bununla beraber aşağıda listelenen yöntemlerle su tüketerek cildinizin güzelliğine katkıda bulunabilirsiniz.

1. Nane

Nane sindirime yardımcı olan faydalı bir bitkidir. Sadece birkaç nane yaprağını suda kaynatmak, süzmek ve soğuduktan sonra suyu içmek, yiyeceklerin daha iyi sindirilmesine yardımcı olabilir.

2. Fesleğen

Fesleğen, iltihabı önleyebilen ve cildinizin daha genç görünmesini sağlayan anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca fesleğende bulunan flavonoidler cildi hasarlardan korur. Fesleğen yaprakları ile demlenmiş su içmek en iyi sonucu verecektir.

3. Limon

Meyve suyuna veya salataya limon suyunu sıkın. Limon suyunda, kolajeni arttırdığı ve karaciğeri temizlediği bilinen C vitamini bulunmaktadır. Temiz bir karaciğer, daha temiz ve daha ışıltılı görünen güzel bir cilt demektir.

4. Zencefil

Hepimizin bildiği gibi zencefilin birçok faydası vardır. Çaya zencefil eklemek, kaynatmak ve karışımını içmek veya zencefili yemeklere eklemek, sindirim ve iltihaplanmalarda yardımcı olabilmektedir.

5. Tarçın

Diyabet sorunu yaşıyorsanız veya tatlı şeylere aşırı eğiliminiz varsa, gece boyunca tarçın çubukları ile bekletilmiş su içmek, kan şekeri seviyelerinin dengelenmesine, kan dolaşımını hızlandırmaya ve sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

6. Meyve suyu küpleri

Şekerin erken yaşlanmaya neden olduğu bilinmektedir. Paket meyve sularını içmek istiyorsanız, ancak şekeri de kesmek istiyorsanız, en sevdiğiniz ev yapımı meyve suyunu bir buz tepsisinde dondurun. Fazla şeker içermeyen meyveli lezzetleri elde etmek için içme suyunuza bu küplerden ekleyin.

7. Saf bal ve elma sirkesi

Suyunuza birkaç damla saf bal veya bir çorba kaşığı organik elma sirkesi eklemek sivilcelerin ciltten temizlemesine ve daha fazla oluşmalarını önlemeye yardımcı olabilir.

Işıldayan Güzel Bir Cilt İçin Ne Kadar Su İçilmeli?

Uzmanlara göre yüksek su içeriğine sahip içecek, meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere tüketilmesi gereken önerilen su miktarı erişkin erkekler için 3.7 litre, erişkin kadınlar için 2.7 litredir.

Sadece direk su tüketimi erişkin kadınlarda günde 1,5-2 litre, erişkin erkeklerde 2-2,5 litredir. Araştırmalar, bu miktarlarda su içmenin cildi esnek tuttuğunu göstermektedir. Yapılan çalışmalar su tüketiminin yeterli seviyelerde artırıldığında cildin hidrasyon seviyeleri iyileşmekte, kuruma ve pullanma azalmakta ve cildin elastikiyeti artmakta olduğunu göstermiştir.

Ancak, iklimin çok sıcak olduğu bir yerde yaşıyorsanız veya aktif spor veya ağır fiziksel aktiviteyle uğraşıyorsanız ve çok terliyorsanız, yukarıda belirtilen miktardan daha fazla içmeniz gerektiğini söylemeye gerek yoktur. Uzun bir uçuşta, krampları ve yorgunluğu önleyebilecek kadar su içmek önerilir.

Su sivilceleri temizler mi?

Uygun cilt hidrasyonunu teşvik ettiği için suyun sivilceleri temizlediği düşünülmektedir.

Kuru cilt, aşırı yağ üretimini tetikleyebilir ve bu da sivilcelere neden olabilir.

Birkaç çalışma, su içme miktarını artırmanın, nemlendirici ve diğer cilt bakım ürünleri ile birlikte kullanıldığında cildin yumuşak ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

49 kadında yapılan 30 günlük bir çalışmada, günde ekstra 2 litre su içmenin cildin hidrasyonunu önemli ölçüde artırdığını gözlemlenmiştir.

Yine diğer bir araştırmada, sıvı tüketiminin artışı cildin dış tabakasının hidrasyonunu artırırken ciltteki kuruluğu ve pürüzlü görüntüyü azalttığı sonucuna varmıştır.

Sonuç olarak cildin nemlenmesine yardımcı olabildiği için su içmek sivilceyi önlemeye yardımcı olabilmektedir.

Su tüketimi: Dikkat!

Aşırı miktarda su içmek de zararlı olabilir. Aşırı hidrasyon olarak adlandırılan, böbreklerin dışarı atabileceğinden daha fazla sıvı ile dolmasına yol açar. Bu durum hiponatremiye yol açabilir.

Hiperhidrasyonun dehidrasyona benzer semptomları vardır – kusma, baş dönmesi, baş ağrısı ve yorgunluk gibi. Doğru tedavi edilmezse, hiponatremi ölümcül olabilir.

Cildi Güzelleştirmek İçin Ne Tür Su İçilmelidir?

Ilık su, cilt için en hafifi olduğu için cilt için en iyisidir. İster duş ister duş sonrası cilt bakım ürünleri için, ılık su kullanmak idealdir.

pH dengesi 6.5-8.5 arasında değişen su içmek için en sağlıklısıdır. Genellikle şişelenmiş suların pH seviyesi 6.5-7.5’tir. Bununla birlikte, bazı alkalin olan sular biraz daha yüksektir.

Peki Bunları Biliyor musun?

  • Nefes alırken bile vücudumuzdan su kaybederiz.
  • Çorba, hindistan cevizi suyu, ayran, salatalık ve portakal gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekler vücut için iyi su kaynaklarıdır.
  • Alkol tükettiğiniz zamanlarda aralarda şekersiz limonlu soda içerseniz akşamda kalma durumunu engelleyebilir ve daha az susarsınız.

Su Cildi Güzelleştirir mi: Sonuç

Erken yaşlanmayı önlemekten, daha dolgun, daha genç ve güzel görünen bir cilde ve yüze kavuşmaya kadar su, birçok cilt sorununu çözebilen sihirli bir maddedir. Gerekli miktarda suyu içmeyi günlük rutininizin bir parçası haline getirin. Cildiniz bunun için size teşekkür edecek.

Kaynak: https://skinkraft.com/blogs/articles/benefits-of-drinking-water-for-skin

Written by Ciltguzellik

2 Comments

Leave a Reply

One Ping

  1. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güzel Bir Cilde Sahip Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sarkan Cilt Ameliyatsız Düzeltilir mi?

Cilt Sarkması Ameliyatsız Nasıl Giderilir