in

Su İçmek Sivilcelere İyi Gelir mi: 4 Muhtemel Fayda

su İçmek Sivilcelere İyi Gelirmi

Son yıllarda yapılan araştırmalar, beslenmenin, özellikle sivilceler söz konusu olduğunda cilt sağlığında hayati bir rol oynayabileceğini öne sürmektedir.

Aslında araştırmalar, belirli besinlerin, besin gruplarının ve diyet modellerinin sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabileceğini göstermektedir (Kaynak 1).

Bununla beraber, su içmenin cilt sağlığını etkileyip etkilemediği tartışma konusu olmuştur.

Bu makalede, su içmenin sivilceleri nasıl etkilediğine yakından bakacağız.

Bol Su İçmek Sivilcelere İyi Gelir mi, Nasıl Faydalar Sağlar?

1. Su içmek cildi nemli tutar

su içmek sivilcelere iyi gelir

Su içmenin ciltte uygun bir hidrasyon sağladığı için sivilceleri önlediği düşünülmektedir.

Cilt kuruluğu, aşırı yağ üretimini tetikleyebilir ve bu da sivilcelere neden olabilir (Kaynak 2).

Yapılan pek çok  araştırma, nemlendirici ve diğer cilt bakım ürünlerinin kullanımının yanı sıra su tüketimini artırmanın, cildin yumuşak ve pürüzsüz kalmasına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Örneğin, 49 kadının katıldığı 30 gün süren bir araştırmada, günde ekstra 2 litre su içmenin cilt hidrasyonunu önemli ölçüde artırdığını gözlemlenmiştir (Kaynak 3).

Yapılan diğer başka altı çalışmanın gözden geçirilmesi ile, artan sıvı tüketiminin cildin dış tabakasının hidrasyonunu artırırken cilt kuruluğunu ve pürüzlülüğünü azalttığı sonucuna varılmıştır (Kaynak 4).

Sonuç olarak, su içmek cildin nemlenmesine yardımcı olur ve bu da sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

Ayrıca bakınız; Kuru Ciltler İçin 9 Ev Yapımı Maske Tarifi

2. Bağışıklık fonksiyonunu destekler

bağışıklık sisteminin daha iyi çalışmasını sağlayarak su sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olabilir

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan araştırmalar, yeteri kadar su tüketiyor olmanın bağışıklık fonksiyonunu olumlu etkileyebileceğini göstermektedir (Kaynak 5,).

Bağışıklık sisteminin sağlıklı olmasını desteklemek vücudu enfeksiyonlara karşı korumaya, ve bu da sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

Özellikle, Cutibacterium acnes (C. acnes ), sivilcelerin ortaya çıkmasında rol oynadığı düşünülen bir bakteri türüdür (Kaynak 6).

Daha fazla su içmenin özellikle C. acnes’e karşı koruyup korumayacağını doğrulamak için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır. Bununla beraber, kanıtlar, su içmenin cildin enfeksiyonlarla savaşma becerisini destekleyebileceğini göstermektedir.

Sonuç olarak, daha fazla su içmek bağışıklık fonksiyonunun daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir ve bu da sivilcelerin oluşmasına neden olabilecek bakteri türlerine karşı cildi korunmaya yardımcı olabilir.

3. Kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir

kan şekeri seviyelerinin düzenlenmesi sivilcelere fayda edebilir

Araştırmalar, belirli yiyeceklerin kan şekeri düzeylerini ne ölçüde artırdığının bir ölçüsü olan glisemik indeksi düşük olan yiyecekleri yemenin sivilcelerin şiddetini azaltabileceğini ve hormon düzeylerini düzenleyebileceğini göstermektedir (Kaynak 7).

Düşük glisemik diyeti uygulamak kan şekeri kontrolünde önemli bir hormon olan insülin seviyelerini de düşürebilir. İnsülinin yüksek olması yağ üretimini artırabilir ve bu da sivilcelere neden olabilir.

Küçük bir araştırmaya göre, su tüketiminin 3 gün süreyle kısıtlanması, tip 2 diyabetli dokuz erkekte kan şekeri kontrolünün bozulmasına neden olmuştur (Kaynak 8).

3.615 kişiyle yapılan 9 yıl süren diğer bir araştırma, daha fazla su içmenin, yüksek kan şekeri riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılı olduğunu göstermiştir (Kaynak 9).

Diğer araştırmalar dehidrasyonun vücudun insülini verimli bir şekilde kullanma becerisini etkileyebileceğini ve bu da insülin seviyelerinin artmasına ve aşırı yağ üretimine yol açabileceğini öne sürüyor. (Kaynak 10).

Yine de, su içmenin kan şekeri ve insülin seviyelerini doğrudan etkileyip etkilemeyeceğini ve bu etkilerin cilt sağlığını etkileyip etkilemeyeceğini tam olarak belirleyebilmek için daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç vardır.

Sonuç olarak, daha fazla su içmek kan şekeri ve insülin seviyelerini düzenlemeye yardımcı olabilir ve bu da sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

4. Bol su içmek doğal detoksifikasyonu teşvik ederek sivilcelere iyi gelebilir

çok su içmek doğal detoks etkisi göstererek sivilce oluşumunun engellenmesine yardımcı olabilir

Vücut  son derece verimli bir detoksifikasyon sistemine sahiptir. Karaciğer, böbrekler, akciğerler, sindirim sistemi ve cilt vücuttan atık ve toksinlerin atılmasında beraberce görev yapmaktadır.

Vücuttaki besin maddelerinin taşınmasını, toksinlerin atılmasını ve karaciğerin ve böbreklerin verimli bir şekilde çalışmasını sağladığından, su, detoksifikasyonun uygun bir şekilde yapılması için de gereklidir (Kaynak 11).

Buna ek olarak, su deriden ter olarak atılır ve bu da vücuttaki toksinlerin ve ağır metallerin doğal yollarla atılmasına yardımcı olabilmektedir.

Araştırmalar sınırlı olsa da, bu süreç, gözeneklerin tıkanmasını önleyebilir ve bu da sivilceleri önlemeye yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, su, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olabilecek doğal detoksifikasyonun desteklenmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca bakınız; Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Uygulanabilecek 20 Doğal Çözüm Yöntemi

Sonuç

Yeterince su tüketmek, pek çok yönden sağlık için iyidir.

Su içmek ile sivilce arasındaki ilişki üzerine yapılan araştırmalar sınırlı olsa da, araştırmalar suyun çeşitli mekanizmalar yoluyla cilt sağlığını desteklemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Su özellikle cildin nemli kalmasına, kandaki şeker seviyelerinin düzenlenmesine, bağışıklık fonksiyonunun ve doğal detoksifikasyonun desteklenmesine yardımcı olabilmektedir. Bunların hepsi sivilceyle mücadelede fayda sağlamaktadır.

Yeterince su tüketiyor ancak sivilceleriniz iyileştirmiyorsa, diğer tedavi seçenekleri için bir sağlık uzmanıyla görüşün.

İlginizi çekebilir; Badem Yağı Sivilceler İçin Nasıl Kullanılır

Kayak: https://www.healthline.com/nutrition/does-drinking-water-help-acne

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Cilt ve lekeler için himalaya tuzu kullanımı

Himalaya Tuzunun Cilde 5 Faydası ve Cilt Lekeleri İçin Kullanımı

Duştan sonra kaşınma neden olur

Banyo Sonrası Kaşıntı: Neden Olur ve Nasıl Tedavi Edilir?