in

Sudocrem Yüze Sürülür mü: Sivilce ve Cilt Lekeleri İçin Faydaları

sudocrem yüze sürülür mü sivilce ve cilt lekeleri için nasıl kullanılır

Sudocrem nedir?

Sudocrem, İrlanda, Birleşik Krallık, Türkiye ve başka bazı ülkelerde oldukça popüler olan, ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde satılmayan ilaçlı bir pişik kremidir. Çinko oksit, benzil alkol ve lanolin Sudocrem’in ana bileşenleri arasında öne çıkanlardır.

sudocrem nedir ne işe yarar

Sudocrem’in temel kullanımı bebeklerdeki pişik problemini tedavi etmesi içindir. Ancak yapılan araştırmalar, diğer cilt sorunlarının tedavisi için de işe yarayabileceğini göstermiştir. Bu yazıda Sudocrem’in kullanım biçimlerine ve etkili olup olmadığına yakından bakacağız.

Sudocrem içeriği

Bileşen

Oran

Özellikleri

Yardımcı maddeler % 79.2 sudan korur
Çinko oksit % 15.25 büzücü, yatıştırıcı, koruyucu
Lanolin  (hipoalerjenik) % 4.00 yumuşatıcı
Benzil benzoat % 1.01 vazodilatasyon
Benzil alkol % 0.39 hafif anestezik, dezenfektan
Benzil sinnamat % 0.15 antibakteriyel, antifungal

Sudocrem sivilce lekelerinin tedavisinde işe yarar mı?

İçeriğinde bulunan çinko oksit ve benzil alkol nedeniyle kullanan pek çok kişi tarafından Sudocrem’in sivilce lekelerini tedavi etmede etkili olduğu düşünülmektedir .

Çinko, vücudun iltihap ve enfeksiyonla mücadele etmesi için ihtiyaç duyduğu önemli bir besin maddesidir. Yenilen gıdalarla çinko tüketmek harika olsa da, çinkoyu topikal olarak kullanmanın sivilceyle bağlantılı iltihabı azaltacağına dair bilimsel bir kanıt yoktur.

2014 yılında yapılan bir değerlendirme çalışması sivilce önleyici kremlerin çinko içerdiklerinde daha etkili olduğunu göstermiştir. Sivilcelerin şiddetini azaltmak için besin maddesi tek başına kullanıldığında eritromisin, tetrasiklin veya klindamisin ile eşit etkililik gösterdiği veya daha üstün olduğu gözlemlenmiştir. Bununla birlikte, sadece topikal çinko kullanımının sivilceler üzerindeki etkinliği kontrol edilmemiştir.

Benzil alkol kistik sivilceler üzerinde kurutucu etkiler gösterebilir ve ayrıca sivilcelerle bağlantılı acıyı azaltmada işe yarayabilir. Yine de sivilceler üzerinde etkili bir tedavi yöntemi olduğuna dair yeterli kanıt yoktur.

Sudocrem kırışıklıklar için etkili midir?

Sudocrem’in kırışıklıklar için etkili bir çözüm olabilmesi mümkündür.

sudocrem kırışıklıkları giderir mi

2009 yılında yapılan bir araştırma, Sudocrem’de bulunan çinko oksitin ciltteki elastin üretimini uyardığı görülmüştür. Ayrıca, Sudocrem kırışıklıkların belirginliğini azaltan elastik liflerin yenilenmesine yardımcı olabilmektedir.

Rosacea için Sudocrem

Rosacea (gül hastalığı), cildin kaşınmasına, kızarmasına ve tahriş olmasına ve iltihaba neden olabilen bir cilt problemidir. Rosacea tedavisi için çinko içeren topikal ürünlerin kullanımının etkili olduğunu destekleyen hiçbir kanıt yoktur, ancak bunun aksini gösteren bir kanıt da yoktur.

Sudocrem’de bulunan benzil alkol, hassas cildi tahriş edebilir. Özellikle rosacealı kişilerde bu tahriş daha çok olabilir. Bu durum, Sudocrem’in ciltteki kuruluğu ve kızarıklığı daha da kötüleştirebileceği anlamına gelir.

Egzama için Sudocrem

Egzama tedavisinde çinko içeren topikal ürünler etkili olabilir.

Cilt rahatsızlıklarında çinko içeren ürünler için 2014 yılında yapılan bir değerlendirme incelemesi, ellerinde egzama olan kişilerde çinko içeren ürünlerin topikal olarak uygulanmasının semptomları azalttığını göstermiştir. Topikal uygulanan çinko hem antibakteriyel hem de antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Sudocrem ve cilt kuruluğu

Sudocrem cilt kuruluğunu tedavi etmek için oldukça etkili olabilir. Daha çok pişik tedavisi için kullanılmakla beraber, sudocrem eller için koruyucu bir tabaka olarak uygulanabilir.

Sudocremdeki ana bileşenlerden biri olan lanolin, farklı birçok nemlendiricide kullanılan ana bileşenidir. 2017 yılında yapılan bir araştırma göstermiştir ki, lanolin, cildin % 20-30 daha fazla su tutmasına yardımcı olmakta ve cildin daha uzun süre nemli kalmasını sağlamaktadır.

Sudocrem ve basınç ülseri

Sudocrem, etkili bir koruyucu krem olarak basınç ülserine karşı koruma sağlayabilir.

2006 yılında yapılan bir çalışmada, Sudocrem’in inkontinanslı yaşlı erişkinlerde cilt tahrişi üzerindeki etkisi inceledi. Sadece  çinko oksit kullananlara oranla Sudocrem kullanan grup, yüzde 70 daha az kızarıklık ve tahriş problemi yaşamıştır.

Sudocrem bebekler için güvenli midir?

sudocrem bebekler için güvenli mi

Sudocrem, bebeklerdeki pişik ve egzama tedavisi için tasarlanan bir kremdir. Bebeklerin hassas ciltleri için koruyucu bir bariyer işlevi görür.

Çinko ve lanolin bileşenleri cilde hidrasyon sağlarken neme karşı korur. Sudocrem’de bulunan benzil alkol, bebek bezi pişiği ile bağlantılı acıyı önleyen bir anestetik görevi görür.

Kesikler, sıyrıklar, yanıklar ve yaralar için Sudocrem

Sudocrem küçük kesikler, sıyrıklar ve yanıkların tedavisi için de etkili bir şekilde işe yaramaktadır. Koruyucu bir bariyer görevi görerek bakterilerin yaraların içine girmesini engeller ve enfeksiyon oluşmasını önler.

2018 yılında yapılan bir incelemeye göre, çinko, ciltteki yaraların iyileşme sürelerini kısaltmaya yardımcı olabilmektedir. Sudocrem’in yaraları tedavi etmek için gösterdiği diğer bir fayda da, benzil alkolün ağrı kesici olarak işe yaramasıdır.

Çünkü enfeksiyon riskini azaltmak için bölge üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Tüm önemli hafif lokal anesteziklerin de yatıştırıcı olduğunu unutmayın.

Güneş yanığı için Sudocrem

Sudocrem, güneş yanığı nedeniyle oluşan acıyı azaltmak için oldukça etkili olabilmektedir.
Yüz maskesi uygular gibi bölgeye hafif bir tabaka uygulayın ve cilt tarafından emilmesine izin verin.

Sudocrem’in cilt için diğer kullanımları

Sürtünme nedeniyle hasar gören cilt için

Bir koşucu veya bisikletçiyseniz, o zaman cilt tahrişiyle sıklıkla karşılaşıyorsunuzdur. Sudocrem cilt tahrişi için harikalar yaratabilir. Sadece iç uyluklarınıza ince bir tabaka Sudocrem uygulayın ve sihrini göstermesine izin verin.

Sudocrem yapay bronzlaştırıcıların neden olduğu yapışkanlığı engeller

Sudocrem doğal bir bariyer oluşturur. Bronzlaştırıcı kullanmadan önce kollarınıza, ayaklarınızın altına ve saç çizginize uygulayın.

Sudocrem ile böcek ısırıklarının canınızı acıtmasını engelleyin

Sudocrem hassas bölge üzerinde koruyucu bir tabaka oluşturarak yaraların iyileşmesine yardımcı olur, enfeksiyon riskini azaltır ve ayrıca rahatsızlığı gidermek için hafif bir lokal anestezik içerir.

Çatlamış topukları tedavi etmek için Sudocrem kullanın

Yatmadan önce topuklarınıza kalın bir Sudocrem tabakası uygulayın. Bir gecede, çinko oksit, cilt hücreleri yenilenme modundayken işe yaramaya başlayacak ve uyanacağınızda topuklarınız daha pürüzsüz ve daha yumuşak olacak.

Kaşıntıyı hafifletmek için Sudocrem

Sudocrem, ciltte lekelere neden olan deri döküntüleri ve viral enfeksiyonlar için geçici bir rahatlama sağlamada mükemmeldir.

Cilt lekeleri, yara izleri ve çatlaklar için Sudocrem

Sudocrem ciltteki lekelerin iyileşmesine yardımcı olmasının yanı sıra çatlak ve yara izlerinin azalmasına da yardımcı olabilir.

Sudocremin yan etkileri

Sudocrem uygulandığı bölgede kaşıntı ve yanma hissi oluşturabilir. Bu durum, Sudocrem içeriğindeki bir bileşene alerjiniz olması durumunda meydana gelir.

Özetle

Araştırmalar, Sudocrem’in bebek bezi pişiği ve egzama tedavisi için etkili olabildiğini göstermektedir. Ayrıca inkontinans problemi yaşayanlarda koruyucu bir bariyer olarak işe yaramaktadır. Bununla beraber, bilimsel kanıtlarla desteklenmemesine karşın, Sudocrem kullananlar bu kremin diğer birçok cilt problemi için de etkili olabildiğini belirtmektedirler.

Sudocrem içeriğinde bulunan bileşenler, sivilceler, rosacea ve hatta kırışıklık gibi cilt sorunlarının tedavisinde ayrı ayrı etkili olabilmektedir.

Kaynaklar;

  • https://www.healthline.com/health/sudocrem-uses
  • https://www.womenshealthmag.com/uk/beauty/skin/a706675/sudocrem-best-uses/
  • https://en.wikipedia.org/wiki/Sudocrem

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

dermapen sonrası cilt bakımı ve kullanılacak ürünler

Dermapen Sonrası Bakım (Morarma, Kabuklanma, Kızarıklık ve İyileşme Süreci )

karbonat kepeğe iyi gelir mi

Kepek İçin Karbonat: 5 Maske Tarifi ve Uygulama