in

Uçuk İzi Nasıl Geçer: 3 Çözüm Yöntemi

uçuk lekesi nasıl giderilir

Uçuk, HSV yani herpes simpleks virüsü nedeniyle oluşan bir tür enfeksiyondur. İki tip herpes simpleks virüsü vardır. Bunlar HSV-1 ve HSV-2.’dir. Her iki HSV türü de virüse bağlı olarak dudak ve ağız veya cinsel organ çevresinde ortaya çıkabilir ve yaralara neden olabilir .

Herpes simpleks virüsü olan herkeste yara oluşmaz. Yara oluşanlarda, yaralar kabarcıklara veya kabuklara dönüşebilir ve sonrasında yara izlerinin oluşmasına neden olabilir. Bununla beraber genellikle yaralar kalıcı bir iz bırakmadan kaybolur.

Uçuk izlerinin nasıl oluşabileceğini ve bu izleri gidermek için neler yapılabileceğini öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Uçuk izi nasıl olur?

Uçuk yaraları tipik olarak sadece yaralar açılırsa ya da patlatılırsa iz bırakır. Uçuk yaralarını kaşımak, giysilere sürtmek, veya agresif bir şekilde yıkamak, uçuk yaralarının patlamasına ve üzerlerinde kabukların oluşmasına neden olabilir.

Ayrıca, bazı uçuk yaraları kendi kendine açılarak kabarcıkların veya kabuklanmaların oluşmasına neden olabilir.

Bu kabarcıklar ve kabuklar genellikle bir veya iki hafta süre içinde iz bırakmadan iyileşir. Bununla birlikte, iyileşme sürecinde etkilenen bölgeyi sık sık parmaklamak veya kaşımak yara izi oluşmasına yol açabilir.

Bazı kişiler ayrıca önceden uçuk olup geçmiş bölgeyi çevreleyen deride birtakım değişiklikler görürler. Bu değişiklikler şunlardır:

  • yarayı çevreleyen cilt renginde kızarıklıklar veya değişiklikler
  • cildin daha önce olduğundan daha kalın veya daha ince hissedilmesi
  • olağandışı çizgiler

Uçuk izlerinin oluşması nasıl önlenir?

Uçukların çoğu herhangi bir yara izine neden olmaz.

Yine de ortaya çıkabilecek riskleri azaltmak ve cildin sorunsuz olarak iyileşmesini sağlamak amacıyla aşağıda verilen ipuçlarını uygulamak işe yarayabilir:

  • Cildinizi temiz tutun: Yumuşak bir sabun ve ılık suyla yüzünüzü, anal bölgenizi, cinsel organlarınızı nazikçe yıkayın. Bu işlemi günde en az iki kez yapın. Yaraları ovmamaya dikkat edin.
  • Nemlendirici krem kullanın: Kuru cilt, yara oluşumuna daha yatkındır. Bununla beraber, özellikle koku veya boya içeren kozmetik losyonlar, yaraların etrafındaki hassas cildi tahriş edebilir. Aquaphor gibi Vazelin bazlı bir nemlendiriciler kullanın.
  • Alanı örtün: Kabarcık veya yaralar, kolayca tahriş olan iç çamaşırı bölgesi gibi bir bölgedeyse, büyükçe bir bandaj uygulayın. Bandaj, sürtünmeyi önleyecek ve uçuğun patlama olasılığını azaltacaktır.
  • Parmağınızla uçukları sıkmayın ya da çekmeyin: Açık yaralar üzerinde kabuk oluşmuşsa, kabuğu kaşıma veya soyma dürtüsüne direnin. Yaralar çok kaşınıyorsa, kaşıntı önleyici kortizon kremi kullanabilirsiniz.
  • Reçetesiz satılan ilaçları kullanın: Bazı reçetesiz satılan uçuk ilaçları iyileşme sürecini hızlandırabilir ve bu da uçuk izi riskini azaltabilir. İnternetten satın alabileceğiniz pek çok uçuk ilacı bulunmaktadır.

Uçuk izi nasıl geçer?

Uçuk nedeniyle yara lekesi kalırsa, evde uygulayabileceğiniz bazı çözüm yöntemleriyle belirginliklerini azaltabilirsiniz. Pek çok yara lekesinin tedavi edilmesine gerek bile kalmadan yavaş yavaş kendi kendine kaybolduğunu aklınızda tutun.

Bu tedavilerin etkinliğine ilişkin kanıtlar çoğunlukla anekdot niteliğindedir. Bu iddiaları destekleyen klinik kanıtlar çok azdır.

Uçuk izleri için evde uygulanabilecek çözüm yöntemleri şunlardır:

E Vitamini

uçuk izi kalır mı e vitamini işe yarar mı

Kapsül şeklinde E vitamini jeli satın alın ve bir iğne ile kapsülü delin ve sıvıyı sıkın. Sıvıyı uçuk izine sürün ve 3-5 dakika kadar hafifçe masaj yapın. Sonuçları görene kadar bunu her gün tekrarlayın.

Hindistancevizi yağı

uçuk izini gidermek için hindistan cevizi yağı

Araştırmalar karışık sonuçlar verse de, bazı insanlar doğal hindistancevizi yağının zamanla uçuk lekelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Hindistan cevizi yağını uçuk izlerinde kullanmak için yağı mikrodalgada çok sıcak olmayacak şekilde ısıtın. Yağı doğrudan uçuk izine ve etrafındaki alana sürün ve nazikçe masaj yapın. Görülen etkiden memnun kalana kadar günde 1-2 kez tekrarlayın.

Aloe vera

uçuk izleri için aloe vera kullanımı

Serinletici özelliği olan bu doğal bitki genellikle yanıkların tedavisi ile ilişkilendirilmektedir. Aynı zamanda uçuk izini azaltmak için bitkisel bir çözüm olarak kullanılabilir. Aloe vera jelini direk yara izlerine uygulayın. 30 dakika kadar izler üzerinde bekletin, ardından ılık su ve sabunla yıkayın.

Uçuk izleri için uygulanan bu ev yapımı çözümler genellikle yara izlerinden tamamen kurtulmanızı sağlamaz.

Uçuk izi çok belirginse ve rahatsız hissetmenize neden oluyorsa, yara izlerini azaltmak için dermatoloğa gidebilir ve yara izi azaltıcı prosedürler olan dermabrazyon veya lazer tedavisi gibi tedaviler hakkında konuşabilirsiniz .

Sonuç

Uçuk oldukça yaygın görülen bir sorundur. Uçuk nedeniyle bazı insanlarda yaralar oluşabilir ve bazılarında oluşmaz. Yara olduğunda yara izi olabilir, ancak bu nadir görülen bir durumdur.

Uçuk izi problemi yaşıyorsanız, evde uygulanan çözüm yöntemleri de dahil olmak üzere tedavi seçenekleri ile ilgili bir dermatologla ya da doktorla görüşün.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/herpes-scars

What do you think?

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ince saç telleri nasıl kalınlaşır

Saç Tellerini Kalınlaştırmak İçin Ne Yapmalı: 7 Doğal Çözüm

el ve ayak tırnak çatlaması nedenleri ve tedavisi

Tırnak Çatlaması Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?