in

Vajina & Karbonat: Kaşınma, Beyazlatma ve Koku İçin İdeal

kaşıntı beyazlatma ve koku için vajinaya karbonat uygulamak

Karbonat, vajinadaki, kaşıntıyı, kokuyu, bakterileri ve mantarı azaltmanın doğal bir yoludur.

Evde bulunan bu basit mutfak malzemesi işe yarayabiliyorken, neden kimyasal maddelerle dolu ve pahalı bir vajinal yıkamayı tercih edelim!

Piyasada, sağlıklı olacağınızı ve vajina kokusunu gidereceğini vaat eden birçok vajinal yıkama ürünü vardır. Ancak satın almadan önce bu ürünlerin çoğunun bu hassas bölgeye zarar verebilecek kimyasallar içerdiğini bilmelisiniz. Bu ürünler yerine karbonatla evde kendi vajina yıkama malzemenizi hazırlayabilirsiniz. Karbonat kaşıntı, kararma, vajinal enfeksiyonlarla savaşmanıza ve koku probleminizi çözmenize yardımcı olabilir.

Neden vajina için karbonat?

Cildin pH değeri 4-7 arasıdır ve sağlıklı bir vajinanın pH seviyesi genel olarak 3.5 ila 4.5 arasındadır. Bu değerler aynı zamanda bölgenin az asidik olduğu anlamına gelmektedir. pH seviyesinin yükselip düşmesi bazı problemleri yanında getirebilir.

Vajinadaki pH dengesizliği nedeniyle oluşabilecek bazı sorunlar şunlardır:

  • Maya mantarı enfeksiyonları
  • Aşırı vajinal akıntı
  • Kötü koku
  • Kaşıntı
  • Cinsel ilişki sırasında acı

Bununla birlikte, alanı temizlemek için kabartma tozu kullanmak, pH dengesinin geri kazanılmasına yardımcı olabilir. Çünkü karbonat doğada alkalidir. Alkali bir madde asidik bir şeyle karıştığında onu nötralize eder. Bu nedenle, genital bölgeyi yıkamak için karbonat kullanmak, pH dengesinin geri kazanılmasına ve optimum seviyeye getirilmesine yardımcı olabilir.

Vajina İçin Karbonat Kullanımı: Kaşıntı, Koku ve Beyazlatma İçin Birebir

Aşağıda karbonatın vajinal problemleri gidermede yardımcı olabileceği birkaç yöntemi sıraladık.

1. Vajinal yıkama yapmak için

Ilık suyla dolu bir bardağa iki çay kaşığı kabartma tozu koyun ve karıştırın. Bu karışımı tüm vajinal bölgenizi, vulva veya dış genital dudakları, daha küçük iç dudakları ve vajinal açıklığı temizlemek için kullanın. Tüm alanı temizlemek için karbonat-su solüsyonunu kullandıktan sonra, bir kez daha normal suyla yıkayın ve temiz bir havluyla kurulayın. Vajina için karbonat tozu kullanımında aşırıya kaçmayın, alkali özelliğinden dolayı fazla kullanımı bölgeyi kurutabilir.

2. Genital bölgeyi beyazlatmak için karbonat

Karbonat etkili bir cilt eksfoliyatörü olarak iş görebilir. Karbonat cildi temizler ve cildi beyazlatarak koyu lekeleri ve kararmaları azaltabilir. Uzmanlar, genellikle kararmış kasık bölgesi çevresinde görülen hiperpigmentasyonun karbonatlı su ile başarılı bir şekilde giderilebileceğini iddia etmektedirler.

Karbonat ile vajina nasıl temizlenir, beyazlatılır ve koyu lekeler nasıl giderilir

  • Ilık suyla dolu bir bardağa iki çay kaşığı karbonat koyun ve karıştırın. Karbonatlı suyu tüm vajinal bölgenize uygulayın. Normal suyla bir kez daha yıkayın ve bir havluyla kurulayın. Vajinaya karbonat sürmek bölgeyi kurutabileceği için uzun süre bekletmeyin.
  • Ilık su dolu bir kovaya yarım su bardağı karbonat ekleyin. Suyu küvete dökün ve alt bedeninizin (belinize kadar) en az 20 dakika içinde küvette ıslanmasını sağlayın. Vajinanızın karbonatlı suyla iyice ıslandığından emin olun. Ardından duş alın ve kurulanın.
  • Sadece 1 ölçü su ve 3 ölçü karbonatı koyu bir macun elde edene kadar iyice karıştırın. Ardından, karışımı etkilenen bölgeye uygulayın, kurumasını bekleyin ve sonrasında durulayın. Haftada iki kez tekrarlayın.

3. Yatıştırıcı bir içecek yapın

Yarım kaşık karbonatı bir bardak suyla karıştırın ve cinsel ilişkiye gireceğiniz gecenin öncesinde veya yıkamanın mümkün olmadığı durumlarda için. Pek lezzetli değildir ancak kötü koku ve kaşıntı semptomlarını en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Vajina temizleme için karbonat-su solüsyonunu ne zaman kullanmalısınız

İşte bu çözüm yönteminin size çok yardımcı olacağı durumlardan bazıları

1. Adet sonrası

Adet kanının pH değeri 7.5’tir. Bu da adet bittikten hemen sonra bölgenin kuru ve kaşıntılı olmasına neden olur.

2. Seks yapmadan önce ve sonra

Spermin pH değeri 7,1 ila 8 arasında olduğu için.

3. Koku içeren vajinal bir yıkama veya duş sonrası

Geceye hazırlanmak ve tatlı kokmak için reçetesiz satılan vajinal bir temizleyici kullandıysanız, muhtemelen vajinayı kurutacaktır. Bu ürünlerin çoğunun pH değeri 8’dir. Bu nedenle, cinsel ilişkiyi bitirdikten sonra, dengeyi sağlamak için kabartma tozu-su solüsyonunu kullanın.

4. Hormonal dalgalanmalardan muzdarip olduğunuzda

Menopoz, hamilelik, diğer sağlık sorunları vajinanın pH dengesini bozabilir. Bu gibi durumlarda, karbonat çözümü işe yarayacaktır.

5. Vajina kokuyor, kaşınıyor ya da ıslaksa

Bunlar, bir mantar enfeksiyonundan etkilenmiş olabileceğinizin anlamına gelebilir. Karbonat ile doğal olarak rahatlatılabilir.

Bir uzmana ihtiyaç duyan jinekolojik sorunları tedavi etmek için vajinaya karbonat sürülen bir çözüme güvenmeyin. Bu doğal ev yapımı ilacı iki haftadan fazla kullandıktan sonra kaşıntı, kötü koku ve aşırı akıntı hissediyorsanız; yardım için bir jinekoloğu ziyaret etmek en iyisidir.

Kaynak:

https://www.thehealthsite.com/diseases-conditions/baking-soda-a-natural-way-to-keep-your-vagina-bacteria-and-odour-free-d815-317913/

What do you think?

-1 points
Upvote Downvote

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

tırnak neden morarır nasıl tedavi edilir

Tırnak Morarması: Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

dermapen sonrası cilt bakımı ve kullanılacak ürünler

Dermapen Sonrası Bakım (Morarma, Kabuklanma, Kızarıklık ve İyileşme Süreci )