in

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi: 8 Öneri ve 7 Yüze Uygulama Yöntemi

Kil maskesi yağı cilde nasıl uygulanır

Yağlı Ciltlerde Kil Maskesi Kullanmanın Faydaları

Yağlı bir cilde sahipseniz cildinizdeki aşırı parlak görünümü azaltmak için cilt bakımı yöntemlerini ve cilt bakımı ürünlerini denemişsinizdir. Örneğin, yağlı ciltlere iyi gelen en iyi toneri bulmayı ve bunun ciltteki aşırı parlaklığı azaltmaya yardımcı olup olamayacağını düşünmüş olabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kil maskesi gibi belirli bir tür yüz maskelerinin ciltteki yağlanmaya iyi geldiğini duymuş olabilirsiniz. Peki kil maskelerinin yağlı ciltler üzerinde neden veya nasıl işe yaradıklarını biliyor musunuz? Şimdi yağlı ciltler için kil maskesinin faydalarına, cilt bakımı rutinine kil maskesini eklemeye değip değmeyeceğine ve yağlı ciltler için kil maskesi önerilerine bir göz atalım.

Kil Maskesinin Cilde Faydaları

1. Cilt yüzeyindeki ölü cilt hücrelerinden kurtulmaya yardımcı olabilir

Cilt yüzeyinde fazla yağ bulunduğunda, bu yağın ter ve makyajla karışması muhtemeldir ve bu da ciltteki gözenekleri tıkayabilir. Ayrıca, zamanla kirlilik ve cilt üzerindeki birikintiler gibi yıpratıcı çevresel faktörler cilde zarar vererek cildin cansız ve yorgun görünmesine neden olabilir.

Örneğin kömürle zenginleştirilmiş kil maskeleri cilt üzerindeki birikinti, kir ve ölü cilt hücrelerinin temizlenmesine yardımcı olarak ciltteki yorgunluk ve ton eşitsizliklerini gidererek cildin daha güzel, daha ışıltılı ve sağlıklı görünmesine yardımcı olabilir.

2. Ciltteki aşırı parlamayı azaltmaya yardımcı olabilir

Örneğin okaliptus yaprakları ile zenginleştirilmiş bazı kil maskeleri, zaman ilerledikçe cilt üzerinde oluşan kir, makyaj ve fazla yağı uzaklaştırarak cildin daha mat bir görünüme kavuşmasını sağlayabilir. Bu şekilde cilt hızlı bir şekilde daha az parlak görünebilir.

3. Gözeneklerin daha küçük görünmesini sağlayabilir

Kil maskelerinin cilt yüzeyindeki fazla yağı ve kiri temizlemeye yardımcı olabileceği göz önüne alındığında, gözeneklerde büyük olasılıkla daha az birikim olacaktır. Gözeneklerde birikinti olmadığında, fazla yağı, teri veya makyajı barındırmak için açılmaları gerekmez, böylece gözle görülür şekilde daha küçük görünebilirler. Örneğin kırmızı alg ekstraktları ile güçlendirilmiş kil maskeleri yabancı maddeler, kir ve yağ, pullanmış ölü deri hücrelerinin ciltte birikimi azaltarak cildin nefes almasını ve gözeneklerin temizlenmesini sağlayabilir.

Yağlı Cilde Kil Maskesi Nasıl Uygulanır ve Ciltten Nasıl Temizlenir

Yağlı ciltler için kil maskeniz elinizde ve kullanıma hazır mı? O halde aşağıdaki ipuçlarını okuyun ve işe koyulun.

1. Adım: Yüzünüzü temizleyin

Kil maskesini yüzünüze uygulamadan önce cildinizin yüzeyindeki kiri, yağları ve makyajı temizleyin.

2. Adım: İnce bir tabaka uygulayın

Yağlı ciltler için kil maskesi kullanmak söz konusu olduğunda, yüzünüze çok fazla maske uygulamanıza gerek yoktur. Cilde eşit şekilde yayılmış ince bir katman yeterli olacaktır.

3. Adım: 10-15 dakika cildinizde bekletin

10-15 dakika arkanıza yaslanıp rahatlayın.

4. Adım: Durulayın

Ilık su kullanarak kil maskesini dairesel hareketlerle durulayın.

5. Adım: Nazikçe kurulayın

Bir havlu alın ve cildinizi hafifçe nemli kalana kadar hafifçe kurulayın.

6. Adım: Nemlendirici kullanın

Cilt tipinize uygun su bazlı bir nemlendirici uygulayın.

7. Adım: Haftada birkaç kere bu uygulamayı tekrarlayın

En iyi sonuçlar için yağlı cilde kil maskeleri haftada üç kez kullanılmalıdır.

Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi Önerileri

Aşağıda sıraladığımız yağlı ciltler için önerilen kil maskesi listesini inceleyin. En çok tercih edilenler;

  1.  İyileştirici Kalsiyum Bentonit Kili - Aztec Secret Indian Healing ClayAztec Secret Indian Healing Clay (İyileştirici Kalsiyum Bentonit Kili): İyileştirici etkisi olan ve en çok satılan maskelerden biridir. %100 doğal kalsiyum bentonit kili içerir. Hindistan cevizi yağı, su ya da elma sirkesiyle karıştırılarak güçlü bir gözenek temizleyici maske elde edilebilir. Bu maskeyi kullanan pek çok kişinin yorumlarına göre su yerine sirke kullanılması önerilmiştir. Çünkü sirkede bulunan asit bu maskenin daha etkili olmasına yardımcı olmaktadır. Kullanıcı yorumlarına göre bu doğal kil maskesi ayrıca ciltteki yağları ve sebumu absorbe etmekte ve sivilcelere iyi gelmekte ve hatta sivilce izlerinin belirginliğini azaltabilmektedir.
  2. Yağlı Ciltler İçin Kil Maskesi ÖnerileriElizavecca Milky Piggy Carbonated Bubble Clay Mask (Karbondioksitli Siyah Noktalara İyi Gelen Kil Maskesi): Bu Kore güzellik kil maskesindeki karbonik asit, kil çamuru ve kömür tozu kombinasyonu, cilt üzerinde köpüklü ve kabarcıklı hale gelir. Siyah noktaları gidermek ve gözenekleri temizleyip açmak için etkili bir maskedir. Yeşil çay özü, matcha tozu, aloe vera yaprağı özü ve nar gibi tedavi edici maddeler açısından zengindir.
  3. yağlı ciltlere iyi gelen kil maskeleriInnisfree Super Volcanic Pore Clay Mask (Ölü Deri Hücrelerini Temizleyen Volkanik Kül Kili): Orijinal formülüne göre iki kat daha fazla volkanik kül içeren bu kil maskesi, sivilceye eğilimli ciltlerde özellikle yağ ve sebumu azaltmada çok işe yarar. Aynı zamanda ölü cilt hücrelerini temizler, gözenekleri sıkılaştırır ve görünümlerini azaltır, cilt yüzeyindeki yağları azaltır, cildi derinlemesine temizler ve cilt tonunuzun daha düzgün görünmesine yardımcı olur.
  4. yağlı ve sivilceli ciltler için kil maskeleriNeem Clay Face Mask(İyileştirici Batı Afrika Neem Bitkisi İçeren Antibakteriyel Kil): Fransız yeşil kili, antibakteriyel Batı Afrika neemi ve uçucu yağların bir karışımı olan bu kil maskesi cildi derinlemesine temizler, iltihabı azaltır, gözeneklerin görünümünü en aza indirir ve yeni gözeneklerin oluşmasını engellerken sivilceleri iyileştirmeye de yardımcı olur. Paraben, sülfat, glüten veya ftalat içermez. Sivilce problemi yaşayan ve bu kil maskesini kullananların yorumlarına göre düzenli kullanıldığında maskenin ciltte sivilce oluşumlarını nazikçe ve etkili bir şekilde azalttığını ve en hassas cilt tiplerinde reaksiyona neden olmadan kullanılabileceğini belirtmişlerdir.
  5. yağlı ciltler için organik nemlendirici kil maskesiBeauty By Earth Hydrating Face Mask (Hassas Ciltler İçin Mükemmel Bir Organik Bentonit Kil Maskesi): Kuru bir cildiniz var ve sivilce problemi yaşıyorsanız, tahrişe veya kuruluğa neden olmayacak bu organik kil yüz maskesi çok işe yarar. Bentonit kili ve kaolin kili ile daha temiz gözeneklere giden yolu acan bu maske ayrıca sivilce eğilimli kuru cilt tipleri için de uygundur. Organik shea yağı, organik jojoba yağı ve yatıştırıcı organik aloe vera yaprağı suyu ve organik salatalık özlerinin nemlendirici etkileri ile formüle edilen bu kil maskesi hassas cilt tipleri için mükemmeldir.
  6. yağlı ciltler için en iyi kil maskesi önerisiLAVO High Performance Volcanic Mud Mask (Volkanik Kül ve Kahverengi Deniz Yosunlu Kir Yapmayan Kil Maskesi): Yumuşak ve kirlilik yapmayan bu kil maskesi krem peynir kıvamına sahiptir. İçerisinde bulunan volkanik kül, E vitamini, aloe vera, çinko oksit ve kahverengi deniz yosunu sivilceleri kurutur, bakteri ve kirleri gözeneklerden temizler, ciltteki aşırı yağı temizler ve ölü cilt hücrelerini pul pul döker. Bu kil maskesini kullananlar maskeyi kullandıktan sonra ciltlerinin tazelenmiş hissettiğini ve daha mat göründüğünü, ancak hiçbir zaman çok sıkı veya rahatsız edici olmadığını belirtmişlerdir.
  7. tüm cilt tipleri için kil maskesiZakia’s Morocco Moroccan Ghassoul Clay Powder (Tüm Cilt Tipleri İçin Çok Amaçlı Fas Kil Tozu): Bu kil maskesindeki gizli bileşen Atlas Dağları’ndan gelen Fas kilidir. Fas kili gözenekleri sıkılaştırır, pürüzlü cilde ve kuru cilt lekelerine iyi gelir ve ayrıca ölü deriyi ciltten uzaklaştırmada ve siyah noktaları gidermede işe yaramaktadır. Bu kil maskesini kullananlar, düzenli olarak kullandıktan sonra zamanla sivilcelerde azalma gördüklerini ve kili az miktarda kullanmanın işe yaradığını ifade etmişlerdir. Hassas cilde veya kuru cilde ve sivilceye sahip yorumcular, şifalı killer arasında özellikle bu kilin süper yatıştırıcı olduğunu ve tahrişe neden olmayacağını söylemişlerdir.
  8. yağlı ciltler için kil maskesi önerisiMajestic Pure Indian Healing Clay Powder (Gözeneklerin Görünülürlüğünü Azaltan Bentonit Kil Maskesi): Bu derin gözenek temizleme ve detoksifiye edici kil tozu maskesi yüzde 100 doğal sodyum bentonit kili içerir. Bentonit kili sivilce, yara ve morarmaların iyileşmesine ve ciltteki kirleri gidermek ve gözeneklerin görünümünü küçültmede oldukça işe yaramaktadır. Bu tozu ve elma sirkesi, su ya da yağlarla beraber kullanmak gerekir. Yağlı ciltler için ideal olan bu kil maskesini kullananlar sivilce izlerini azalttığını, cilt tonunu eşitlediğini ve yağlı cildi son derece iyi temizlediğini ifade etmektedirler.

What do you think?

Written by Ciltguzellik

One Comment

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

alın kırışıklığı nasıl gider

Alındaki Kırışıklıklar Nasıl Giderilir | Ne İyi Gelir?

ciltteki gözenekleri sıkılaştırmak için doğal çöxüm yöntemleri ve yüz maskesi tarifleri

Ciltteki Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin 20 Doğal Çözüm Yöntemi ve Maske Tarifleri