in

Yüz İnceltme: Yüzden Kilo Vermek İçin Ne Yapılmalı

yüzden kilo verme ve yüz inceltme yöntemleri

Kilo vermenin zorluğu malum. Mesele, vücudun belirli bir bölgesinde birikmiş olan fazla yağlardan kurtulmak olduğunda ise işler daha da zorlaşıyor. Hele ki bu fazla yağlar yüz bölgesinde ise bu durum iyice moral bozucu bir hal alabiliyor.

Neyse ki istenmeyen yağları yakarak yüz bölgesini inceltmeye yardımcı olacak pek çok yöntem bulunmaktadır.

İşte ameliyatsız yüz bölgesindeki istenmeyen yağlardan kurtulmanın 8 etkili yöntemi.

Yüzden Kilo Vererek Daha İnce Bir Yüze Kavuşmanıza Yardımcı Olacak 8 Yöntem

1.Yüz inceltme egzersizleri yapın

yüzden kilo vermek için egzersizler

Yüz egzersizleri yüzün görünümünü korumak, yaşlanmanın etkilerini azaltmak ve yüz kaslarını güçlendirmek gibi pek çok amaçla yapılabilir.

Anektodal kanıtlar göstermektedir ki, her gün düzenli olarak yüz egzersizleri yapmak yüzdeki kaslara form kazandırarak yüzün daha ince görünmesine katkı sağlamaktadır.

Bu yüz inceltme hareketlerinden en popülerleri arasında yanakları trompet çalarmışçasına şişirmek ve ağızdaki havayı bir yanaktan diğerine itmek, her seferinde birkaç saniye dişler görünecek şekilde gülümsemek, dudak uçlarını sırayla büzmek gelmektedir.

Bu konuda kanıtlar sınırlı olsa da yayınlanan bir araştırmanın inceleme verileri yüz egzersizlerinin yüzdeki kasları forma sokabileceğini göstermektedir.

Yine, yayınlanan diğer bir çalışma 8 hafta boyunca günde iki kez yapılan yüz egzersizlerinin yüz kaslarında sıkılaşmayı sağladığını ve yüzde gençleşme etkisi yarattığını göstermiştir.

Özellikle istenmeyen yağları yakmak için yüz egzersizlerinin etkinliği konusunda yeterli sayıda araştırma yapılmadığı unutulmamalıdır. Bu hareketlerin yüzdeki yağları nasıl etkileyebileceğini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Özetle, yüz egzersizleri yüz kaslarını tonlandırarak yüzün daha ince görünmesini sağlayabilir. Çalışmalar sınırlı olsa da, yapılan bir araştırma yüz kası egzersizlerinin kas kalınlığını ve yüzün gençleşmesine katkıda bulunduğunu göstermiştir.

2. Kardiyo egzersizleri yapın

yüzden zayıflamak için kardiyo egzersizleri

Çoğu zaman yüzdeki fazla yağ, vücut yağının fazla olmasının bir sonucudur.

Kilo vermek, yağ kaybını artırabilir ve hem vücudu hem de yüzü inceltmeye yardımcı olabilir.

Kardiyo veya aerobik egzersiz, kalp atış hızını artıran her türlü fiziksel aktivitelerdir. Kilo vermek için en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

Yapılan pek çok çalışma, kardiyo egzersizi yapmanın yağ yakımını artırmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir.

Dahası, yapılan bir çalışma obezite problemi olan kadınların yüksek miktarda kardiyo egzersizi yaparak yüksek miktarda yağ kaybı yaşadığını göstermiştir.

National Library of Medicine‘ ye göre, haftada 150-300 dakika orta-şiddetli egzersiz (günde yaklaşık 20-40 dakika kardiyo) yapmaya çalışın.

Koşma, dans etme, yürüme, bisiklete binme ve yüzme kardiyo egzersizinin yaygın örnekleri arasında sayılabilir.

Özetle, kardiyo veya aerobik egzersiz, yüzünüzü inceltmeye yardımcı olmak için yağ yakımı ve yağ kaybını teşvik etmeye yardımcı olabilir.

3. Daha fazla su için

yüzü inceltmek için su tüketimini artırın

Su içmek genel sağlık için çok önemlidir ve yüzdeki yağları azaltmak için özellikle önemli olabilir.

Araştırmalar, suyun insanı tok tutabileceğini ve kilo vermeyi artırabileceğini gösteriyor .

Yapılan bir araştırma, yemekten önce su içmenin yemek sırasında tüketilen kalori miktarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

Diğer araştırmalar, su içmenin metabolizma hızını geçici olarak artırabileceğini göstermektedir. Gün boyunca yakılan kalori miktarını artırmak, kilo kaybını arttırmakta yardımcı olabilir.

Özetle, su içmek kalori alımını azaltabilir ve metabolizma hızını geçici olarak artırabilir. Yüz bölgesindeki şişkinliği ve şişmeyi önlemek için sıvı tutulmasını da azaltabilir.

4. Alkol tüketimini sınırlandırın

yüzü inceltmek için alkolü azaltın

Akşam yemeğinde ara sıra bir kadeh şarabın tadını çıkarmak güzel olsa da, alkol alımında sınırı aşmak yüzdeki yağ birikimine ve şişkinliğe neden olan en büyük faktörlerden biri olabilir.

Kalorisi yüksek ancak besin değeri bakımından düşük olan alkol, pek çok araştırma tarafından kilo alma riskini arttıran bir faktör olarak gösterilmektedir.

Alkol tüketimini kontrol altında tutmak, yüzdeki alkole bağlı şişkinliği ve kilo alımını kontrol altında tutmanın iyi yoludur.

Özetle, aşırı alkol tüketimi yüzde yağ artışı da dahil olmak üzere kilo alımına neden olabilir.

5. İşlenmiş karbonhidrat tüketimini azaltın

yüzü inceltmek için İşlenmiş karbonhidrat tüketimini azaltın

Kurabiye, kraker ve makarna gibi rafine karbonhidratlar, kilo alımının ve vücudun yağ depolamasının en bilinen nedenleridir.

Bu karbonhidratlar yoğun bir şekilde işlenmiştir ve bu işlemler onların besin değerlerini azaltır, liflerini sıyırır ve geriye  şeker ve kalorinin yanı sıra çok az faydalı şey kalmasına neden olur.

Çok az lif içerdiklerinden, hızla sindirilirler, kan şekeri seviyelerinde ani yükselmelere ve düşüşlere ve daha yüksek aşırı yeme riskine yol açarlar.

277 kadınla yapılan bir araştırma, rafine karbonhidratların yüksek miktarlarda tüketilmesinin, obezite riskinin yükselmesi ve daha fazla miktarda göbek yağı oluşması ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Rafine karbonhidratların yüz yağları üzerindeki etkilerini doğrudan inceleyen hiçbir çalışma olmamasına rağmen, rafine karbonhidratlar yerine tam tahıllı yiyecekler tüketmek genel kilo kaybını artırmaya ve bu da yüzdeki yağ miktarının azalmasına yardımcı olabilir.

Özetle, rafine karbonhidratlar kan şekeri seviyelerini artırabilir ve aşırı yemeye ve yağ birikmesine neden olabilir. Tam tahıllara geçmek yüzdeki yağlardan kurtulmaya yardımcı olabilir.

6. Düzenli ve yeterince uyuyun

yüz inceltmek için düzenli ve yeterince uyuyun

Düzenli ve yeterli bir uyku kilo vermek konusunda en önemli faktörlerden biridir ve bundan dolayı yüz bölgesi yağlarından kurtulmakta da yardımcı olabilir.

Uyku ve kortizol seviyeleriyle ilgili bir araştırmaya göre, uyku yoksunluğu, kilo alımı da dahil olmak üzere pek çok potansiyel yan etkiye sahip Kortizol adlı stres hormonunun vücuttaki düzeylerinde artışa neden olabilmektedir.

Çalışmalar, kortizol seviyelerinin yüksek olmasının iştahı artırabileceğini ve metabolizmanın işleyişini değiştirebileceğini ve bu yolla da yağ depolamasında artışa neden olabileceğini göstermiştir.

Ayrıca, kaliteli ve yeterli bir uyku uyumak fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olmaktadır.

Diğer bir çalışma kaliteli uyku uyumak ile başarılı ve sürdürülebilir kilo kontrolünün ilişkili olduğunu göstermiştir.

Bu durumun tam tersi olarak  pek çok araştırma (1, 2, 3) uyku yoksunluğunun gıda tüketimini artırabileceğini, kilo alımına neden olabileceğini ve metabolizmayı yavaşlatabileceğini göstermektedir.

Kilo kontrolü ve yüzdeki yağlardan kurtulmak için  geceleri en az 8 saatlik uyku uyumak hedeflenmelidir.

Özetle, uyku eksikliği metabolizmada değişikliklere yol açarak kortizol seviyesi ile birlikte gıda tüketimini ve kilo alımını artırabilir. Bu nedenle yeteri kadar uyumak yüzdeki yağ kaybını artırmaya yardımcı olabilmektedir.

7. Sodyum tüketimine dikkat edin

yüzü inceltmek için tuzu azaltın

Aşırı sodyum tüketimi genişlemeye ve de dolayısıyla yüzde şişkinliğe neden olabilir.

Sodyum metabolizmada fazladan su tutulmasına yol açar ve bu durum kimi zaman ödem oluşumlarını tetikleyebilir.

Yapılan birkaç çalışma (1, 2) yüksek oranlarda sodyum alımının, özellikle tuzun etkilerine daha hassas olan kişilerde sıvı tutulmasını artırabileceğini göstermiştir.

Ortalama bir diyette işlenmiş yiyecekler sodyum alımının % 75’inden fazlasını oluşturur. Bu nedenle hazır yiyecekleri, tuzlu atıştırmalıkları ve işlenmiş etleri azaltmak sodyum alımını azaltmanın kolay ve etkili bir yoludur.

Yüzünüzün daha ince görünmesi için sodyum tüketimini azaltmakta fayda vardır.

Özetle, sodyum tüketimini azaltmak, vücutta sıvı tutulmasını azaltmaya ve yüz bölgesindeki  şişkinliği azaltmaya yardımcı olabilir.

8. Daha fazla lifli besin tüketin

yüzden zayıflamak için lifli besinler tüketin

Yüz bölgesini inceltmek ve yanaklardaki yağ birikimini azaltmak için en popüler önerilerden biri, lif alımını artırmaktır.

Bitkisel besinlerde bulunan bir bileşik olan lif, sindirim sisteminde yavaşça hareket ederek daha uzun süren bir tokluk hissi sağlar ve dolayısıyla açlık ve iştah duygularını dengeler.

Aşırı kilolu ve obezite problemi olan 345 kişide yapılan bir araştırma, yüksek oranda lif tüketiminin kilo kaybını arttırmakla kalmayıp bu kişilerde düşük kalorili bir diyete daha iyi uyum sağlayabilmelerini kolaylaştırdığını göstermiştir.

62 araştırmanın elde edilen sonuçların değerlendirilmesi, suyla karıştırıldığında jel kıvamı alan ve daha çözünür bir tür olan lifi yemenin, alınan kalorileri azaltmaksızın bile hem vücut ağırlığını hem de bel çevresini azaltabileceğini göstermiştir.

Lif, meyveler, sebzeler, kabuklu yemişler, tohumlar, tam tahıllar ve baklagiller dahil olmak üzere çeşitli yiyeceklerde doğal olarak bulunmaktadır.

İdeal olarak, bu besin kaynaklarından günde en az 25-38 gram lif tüketilmesi hedeflenmelidir.

Özetle, lif tüketimini artırmak, iştahınızı azaltmaya, kilo vermeye ve yağ kaybını artırmaya ve de dolayısıyla yüzünüzü inceltmeye yardımcı olabilir.

Sonuç

Ameliyatsız yüz bölgesindeki fazla yağdan kurtulmaya yardımcı olabilecek birçok yöntem vardır.

Beslenme şeklini değiştirmek, gündelik rutine egzersiz eklemek ve günlük alışkanlıklardan bazılarını düzenlemek, istenmeyen yağlardan kurtulmanın etkili yollarıdır ve bu da yüz bölgesinin inceltmesine yardımcı olabilir.

En iyi sonuçlar için, yağ yakma ve genel sağlığı optimize etmek için bu ipuçlarını dengeli bir beslenme ve düzenli egzersizle beraber ele almakta büyük fayda vardır.

Güvenilir kaynak: https://www.healthline.com/nutrition/lose-fat-in-face-cheeks

Written by Ciltguzellik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

kakao yağı ile çatlaklar tedavi edilebilir mi

Kakao Yağı & Çatlak: İyi Gelir mi, Nasıl Uygulanır?

Cilt ph ı kaçtır dengesi nasıl sağlanır

Cildin pH Değeri Nedir, pH Dengesi nasıl sağlanır?